• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

ده ترفند مفید برای مراقبت از چشم در برابر نمایشگر رایانه یا تلفن همراه

این روزها محافظت از چشم در برابر صفحه های نمایشگر رایانه و تلفن های هوشمند بیش از هر زمان دیگری مهم است، اما مقابله موثر با این مشکل بیشتر به پیشگیری مربوط می شود تا درمان. اقدامات پیشگیرانه ساده ای به محافظت از چشم در برابر صفحه رایانه و تلفن های هوشمند کمک می کند که ما قصد داریم در این مقاله به برخی از این اقدامات نگاهی بیاندازیم.

 

فشار چشم دیجیتالی؟

امروزه فشار چشم دیجیتال (digital Eye Strain ) بیش ازهر زمان دیگری رایج است به این دلیل که تقریباً همه ما در زندگی روزمره از نمایشگرهای دیجیتالی استفاده می کنیم. اگرچه همه افراد، روزانه وقت خود را به تماشای صفحه رایانه نمی گذرانند، اما اکثریت آنها از تلفن های هوشمند استفاده می کنند. کارشناسان معتقدند که فشار چشم دیجیتالی در حدود 50 درصد از کاربران رایانه رخ می دهد. پس آیا نگاه کردن به صفحه نمایشگر بینایی را بدتر می کند؟ خوب، خبر خوب این است که خستگی چشم یک مشکل طولانی مدت نیست. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد فشار در طولانی مدت بینایی شما را بدتر می کند، اما پژوهش ها نشان داده که این کار باعث ناراحتی شدید چشم می شود و گذران یک روز کاری را دشوار می کند.

خستگی چشم ناشی از تلفن همراه، همان نشانه های خستگی چشم به علت استفاده از رایانه را دارد. خستگی چشم ممکن است باعث خشکی چشم و تحریک، سردردهای ضربان دار دردناک در اطراف ناحیه چشم و حتی تاری دید شود. با اینکه، از تلفن های خود متفاوت از رایانه استفاده می شود اما ممکن است در حین کار با این دستگاه نیز دچار این علائم شده و به چشم فرد فشار وارد شود. این حالت به این معنی است که فرد دچارخستگی چشم ناشی از تلفن همراه شده است.

 

 

در این مقاله به ده نکته برای مراقبت از چشم دربرابر نمایشگرهای دیجیتالی (رایانه و تلفن همراه) اشاره کرده ایم که رعایت آنها موجب سلامت و آسایش بیشتر چشم ها در طول مدت استفاده از این ابزار خواهد بود.

1- بیشتر پلک بزنید

معمولاً هر انسانی می تواند حدود 20 بار در دقیقه پلک بزند، این مقدار برای افرادی که روی صفحه نمایش رایانه / تلفن همراه تمرکز می کنند،  10 بار یا کمتر است. ادامه این روند موجب خشکی چشم ما می شود و خستگی چشم را نیز به دنبال خواهد داشت.

 

2-  به طور مداوم نقطه فوکوس خود را تغییر دهید

جسم یا عکسی را را کنار نمایشگر خود قرار دهید، سپس هر 10 تا 20 دقیقه فوکوس چشم خود را از صفحه نمایشگر به آن جسم یا عکس بچرخانید.

 این یک ورزش کوچک برای چشم هاست تا هنگام استفاده از رایانه سلامت باشد. متخصصان IT می توانند برای جلوگیری از خستگی چشم و سایر مشکلات مربوط به چشم از این روش پیروی کنند.

 

3- روشنایی صفحه نمایش را تنظیم کنید 

 شدت روشنایی نمایشگر باید با نورمحیط کار سازگار باشد. اگر اتاقتان روشن است، می توانید روشنایی صفحه خود را افزایش دهید و بالعکس.

 برای استفاده بهتر، گزینه تطبیق روشنایی نمایشگر را در تلفن همراه فعال کنید.

 

4- از نمایشگر کمی فاصله بگیرید

نشستن در فاصله نزدیک به رایانه باعث آسیب دیدگی چشم می شود. علاوه بر این، صفحه نمایشگر رایانه خود را 4 یا 5 اینچ (10 تا 12 سانتی متر) پایین تر از سطح بینایی خود قرار دهید و حتی صندلی های خود را با توجه به صفحه نمایشگرها تنظیم کنید.

 

5- از حالت شب (night mode)استفاده کنید

تلفن های هوشمند مدرن اندروید و اپل ویژگی حالت شب را ارائه می دهند که باعث می شود هنگام شب به طور خودکار فشار روی چشم شما کاهش یابد. این حالت را فعال کنید و بعد از آن دیگر بسته به زمان روز، تلفن شما به طور خودکار تنظیمات صفحه را انجام خواهد داد.

 

 

 

6- از محافظ صفحه نمایش ضد بازتاب استفاده کنید

نمایشگر گوشی های هوشمند براق هستند، اما محافظ های صفحه نمایش مات این صفحه نمایش LCD قدیمی را به شما می دهند. آنها از صفحه نمایش شما محافظت می کنند و میزان تابش خیره کننده ناشی از نور خورشید را کاهش می دهند. آنها ارزان هم هستند!

 

7- از قانون 20/20/20 استفاده کنید

چشمان شما طوری طراحی نشده اند که تمام روز به چیزی که مستقیماً مقابل شماست خیره شوند. با قانون 20/20/20، در طول مدت زمان طولانی کار، به استراحت چشم خود می پردازید. اگر به مدت 20 دقیقه به صفحه نگاه کنید، باید به مدت 20 ثانیه به چیزی حداقل 20 فوت (6 متری) دورتر از خود نگاه کنید. هرچه بیشتر از صفحه خود دور شوید، بهتر است!

 

8- از صفحه های با وضوح بالا استفاده کنید

بیشتر افراد دیگر لازم نیست ازنمایشگرهای CRT استفاده کنند. این صفحه های قدیمی رایانه با نرخ تازه سازی کم هستند که لرزش قابل توجهی ایجاد می کنند که باعث می شود چشم شما احساس راحتی نکند. امروزه صفحه ها به طور معمول نرخ تازه سازی 75 هرتز یا بیشتر را ارائه می دهند. هرچه بالاتر بهتر است. علاوه بر این، صفحات با وضوح بالاتر زنده تر به نظر می رسند. وقتی پیکسل ها را نمی توانید ببینید، چشمان شما برای ایجاد معنای واقعی در تصاویر جلوی شما کار نمی کنند.

 

9- از اشک مصنوعی استفاده کنید

برای انواع خستگی چشم ، چه ناشی از رایانه و چه دستگاه های همراه باشد، اشک مصنوعی می تواند ابزاری موثری در آسایش و راحتی چشم باشد. انواع مختلفی از قطره های چشمی در بازار وجود دارد - چه با مواد نگهدارنده و چه بدون مواد نگهدارنده - که می توانید  خریداری کنید. ممکن است لازم باشد قبل از یافتن موردی که بیشتر از همه دوست دارید، چندین مورد را امتحان کنید.

 

10- معاینه چشم سالانه  داشته باشید

 توانایی دیداری چشم شما روز به روز متفاوت خواهد بود. بنابراین به طور دوره ای  معاینه چشم انجام دهید و با متخصص درباره ی عدسی های مربوط به درمان بینایی و کاهش اثر رایانه ای روی چشم مشورت کنید.

 

هر وقت از تلفن یا رایانه خود استفاده می کنید این نکات را به خاطر بسپارید و برای محافظت از چشمان خود تنظیم خواهید شد. فراموش نکنید که ما بین کارهایتان استراحت چشمی را نیز انجام دهید!

 

شاید این مقالات نیز برایتان مفید باشد:

عدسی مناسب برای افرادی که با کامپیوتر و گوشی کار می کنند

آیا  سپری کردن زمان طولانی مقابل صفحه نمایش برای بچه ها بد است؟

استفاده بیش از حد از وسایل الکترونیکی ممنوع

مشکلات چشم ناشی از کار با کامپیوتر

تجویز عینک در نوجوانان افزایش یافته است؛ آیا گوشی‌های همراه مقصرند؟