• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

3 روش جایگزین برای عینک کودکان نزدیک بین

چشمان کودک، یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های اوست. چشم ها به کودکان کمک می‌کنند تا جهان را به روش منحصر به فرد خود ببینند و می‌توانند به پیشرفت آینده‌ی آن‌ها کمک کنند. اگر فرزندتان اظهار می‌کند که اشیاء دور را به سختی می‌بیند، نباید این شکایت او را ساده تلقی کنید. این احتمال وجود دارد که او از بیماری چشمی به نام نزدیک بینی رنج ببرد. با این حال، اگر این مشکل زود تشخیص داده شود، کودک شما می‌تواند از روش‌هایی برای اصلاح این عیب انکساری چشم استفاده کند که در کاهش سرعت پیشرفت نزدیک‌ بینی با افزایش سن  مفید است.

نزدیک بینی چیست؟

حتماً شنیده اید که نزدیک بینی زمانی است که فردی برای دیدن اشیاء در دوردست به سختی می‌افتد. نزدیک بینی که به آن مایوپیا نیز می‌گویند، یک عیب انکساری چشمی است که در آن چشم شما نمی‌تواند نور را به درستی روی شبکیه متمرکز کند، به این دلیل که طول چشم غیر طبیعی است. نزدیک بینی شرایطی است که معمولاً در کودکان بین 6 تا 14 سال ظاهر می‌شود. اگر کودک شما یکی از علائم زیر را تجربه کرد، باید در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید:

 • پلک زدن مداوم
 • نیاز دائمی به نشستن نزدیک‌تر جلوی تلویزیون یا کلاس برای اینکه بهتر ببیند
 • مالش مکرر چشم
 • سردرد
 • مشکل در دیدن اجسام دور
 • خستگی چشم

  نزدیک بینی در کودکان


 علل نزدیک بینی در کودکان

علل نزدیک بینی می‌تواند متفاوت باشد. ممکن است کودک شما در نتیجه ژنتیک مستعد ابتلا به این بیماری باشد یا اینکه نزدیک بینی با استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش دیجیتال، انجام کارهای نزدیک و گذراندن زمان کافی در خارج از منزل تشدید شود. اگر پیشرفت نزدیک بینی کند نشود و طول چشم همچنان به رشد خود ادامه دهد، ممکن است کودک شما در آینده در معرض خطر ابتلا به برخی بیماری های چشمی مانند گلوکوم، آب مروارید، جداشدگی شبکیه و دژنراسیون ماکولا باشد. در ادامه به بعضی از دلایل نزدیک بینی می‌پردازیم.

 • ژنتیک

نزدیک بینی یک ویژگی ارثی است، بنابراین کودکی که از والدین مبتلا به نزدیک بینی متولد می‌شود، به طور طبیعی بیشتر مستعد ابتلا به آن است. در برخی موارد، این عارضه حتی می‌تواند از سنین پایین به تدریج ایجاد و در بزرگسالی تثبیت شود.

 • انجام زیاد کارها در فاصله نزدیک

وقتی کارهایی را انجام می‌دهیم که نیاز به دید از نزدیک دارند، مانند خواندن یا استفاده از تلفن‌های هوشمند، تمرکز زیادی روی مرکز چشم وجود دارد؛ در حالی که دید محیطی غیرفعال است. انجام طولانی مدت این وظایف می‌تواند باعث نزدیک بینی شود. به همین دلیل است که توصیه می‌شود پس از 30 تا 40 دقیقه کار نزدیک استراحت کنیم و به اجسام دور نگاه کنیم. این تمرین به رفع خستگی و خشکی چشم کمک می‌کند.

 • صرف زمان ناکافی در خارج از منزل

بر اساس مطالعات و مشاهدات، قرار گرفتن بیشتر در معرض نور طبیعی برای کمک به کودکان برای جلوگیری از نزدیک بینی یا کاهش سرعت پیشرفت آن مهم است. متخصصان به والدین توصیه می‌کنند که کودکان خود را تشویق کنند تا فعالیت‌های خارج از منزل مانند دوچرخه‌سواری یا ورزش را دنبال کنند و به کودکان کمک کنند بیشتر در معرض نور محیط قرار بگیرند.

نزدیک بینی در بچه ها


روش‌های درمانی کنترل نزدیک بینی

علاوه ‌بر استفاده از عینک، 3 روش درمانی جایگزین نیز وجود دارد که طبق نظر پژوهشگران می‌تواند رشد چشم را کند و پیشرفت نزدیک بینی را کاهش دهد.

 • لنزهای MiSight

لنزهای MiSight اولین لنزهای تماسی نرم چند کانونی بودند که توسط FDA برای کودکان مبتلا به نزدیک بینی، تأیید شد. این لنزهای تماسی نرم را می‌توان برای کودکان 8 ساله در روز استفاده کرد و در شب دور انداخت. برای اینکه کودک از مزیت‌های کامل از لنزهای MiSight بهره‌مند شود، توصیه می‌شود که آن‌ها را شش روز در هفته حداقل به مدت 10 ساعت در روز استفاده کنند.

 • ارتوکراتولوژی

ارتوکراتولوژی (Ortho-K) به عنوان درمان تغییر شکل قرنیه شناخته می‌شود. اگر کودک شما از استفاده عینک یا لنز تماسی در طول روز خسته شده، احتمالاً از اینکه لنزهای Orthko-K در شب هنگام خواب استفاده می‌شود، خوشش می‌آید. این لنزها به آرامی قرنیه را در شب تغییر می‌دهند و می‌تواند به اصلاح دید مورد نیاز کودک در طول روز کمک کند. به این ترتیب بچه‌ها آزادی عمل بیشتری دارند تا به مدرسه بروند، ورزش کنند یا به طور کلی از روز خود لذت ببرند، بدون اینکه نگران استفاده از عینک یا لنز باشند.


نزدیک بینی و قطره آتروپین

 • درمان با قطره آتروپین

درمان های آتروپین برای کودکان مبتلا به نزدیک بینی که از لنز یا عینک استفاده می‌کنند، مفید است. نتایج پژوهش‌ها نشان داده است که این درمان می‌تواند پیشرفت نزدیک بینی را کند کند.

با اینکه این دارو از ایجاد نزدیک بینی جلوگیری نمی‌کند، اما بسیاری از مطالعات، اثربخشی آن را در کنترل این بیماری نشان داده اند. در حال حاضر، آتروپین تنها در قطره‌ های چشمی در غلظت های پایین 0.01 درصد استفاده می‌شود، بنابراین عوارض جانبی مانند فتوفوبیا، عارضه‌ای که در آن چشم ما به نور خورشید یا نور شدید حساس می‌شود، ایجاد نمی‌کند. قطره ‌های چشمی معمولاً به‌طور روزانه در طی 2 سال استفاده می‌شوند و اگر وضعیت چشم تا آن زمان تثبیت شده باشد، می‌توان دارو را برای یک سال تحت نظر چشم پزشک قطع کرد.

 آیا لیزیک می‌تواند نزدیک بینی را برطرف کند؟

لیزیک یک جراحی با کمک لیزر است که قرنیه را بازسازی می‌کند. این روش برای کسانی که می‌خواهند بینایی خود را اصلاح کنند به یک روش محبوب تبدیل شده است، اما برخلاف تصور رایج، لیزیک  درمان معجزه آسایی برای همه مشکلات چشمی نیست. در عوض، لیزیک فقط قرنیه را تغییر می‌دهد تا نور روی شبکیه متمرکز شود.

برای کودکانی که نزدیک بینی بالایی دارند، لیزیک به کاهش افزایش خطر بیماری هایی مانند آب مروارید، جدا شدن شبکیه و گلوکوم کمکی نمی‌کند.


نزدیک بینی در بچه ها

داشتن نزدیک بینی بالا نیز احتمال بازگشت نزدیک بینی پس از درمان لیزیک را افزایش می‌دهد. عوامل دیگر عبارتند از: آستیگماتیسم همزمان، افزایش سن، تغذیه نامناسب که بر سلامت چشم تأثیر می‌گذارد، کمبود ویتامین A، شرایطی مانند آب مروارید یا بیماری شبکیه و عادات ضعیف چشمی مداوم مانند کار زیاد از فاصله نزدیک و تماشای صفحه نمایش.

در پایان، درمان نزدیک بینی برای جلوگیری از پیشرفت آن هنوز بسیار مهم است. صرف نظر از اینکه کدام روش درمانی را انتخاب می کنید، به عنوان والدین، ما همچنان باید مراقبت بیشتری برای کنترل نزدیک بینی کودکانمان داشته باشیم، و هیچ چیز بهتر از مزایای القای عادات سبک زندگی سالم نیست. علاوه بر داروها و دستگاه‌ها، هنوز هم برای مردم مهم است که بدانند بازی در فضای باز، نور محیط و زمان کمتری برای کودکان با صفحه نمایش برای مبارزه با توسعه و پیشرفت نزدیک‌ بینی بسیار کلیدی است.