• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

5 نکته مهم برای مراقبت از چشم ها در فصل زمستان

زمستان فصل فوق العاده‌ای برای فعالیت‌های خانوادگی و تفریح است. اما باید به فکر سلامت چشم‌ هایتان در این فصل نیز باشید تا با خیال از این هوای سرد و برفی لذت ببرید.  در ادامه به نکات تخصصی برای سلامت چشم در فصل زمستان می‌پردازیم.

زمستان و مراقبت از چشم ها

  • از عینک آفتابی با پوشش محافظتی UV استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین نکات برای حفظ سلامت چشم ها در زمستان، استفاده از عینک آفتابی است. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که عینک آفتابی فقط برای تابستان است، زیرا پرتوی فرابنفش در تابستان برای چشم ها خطرناک است. با این حال، صرف نظر از فصل یا گرمای هوا، پرتوی فرا بنفش در روزهای سرد نیز به چشم ها آسیب می‌رساند.

نیازی نیست که نور خورشید خیلی شدید باشد تا برای چشم ضرر داشته باشد. برای حفظ سلامت چشم در زمستان، باید از چشمان خود در برابر آفتاب سوختگی و سایر اختلالات چشمی محافظت کنید. هنگام پیاده‌روی یا رانندگی باید از عینک آفتابی استفاده کنید که 100 درصد پرتوی فرابنفش را مسدود کند.


مراقبت از چشم ها در زمستان

  • از خشکی چشم خود محافظت کنید

به دلیل وجود هوای سرد و خشک، اختلال «خشکی چشم» در زمستان ها بیشتر شایع است. استفاده از بخاری در خانه تاثیر این وضعیت را تشدید می‌کند. هر چه بیشتر از بخاری خانه خود استفاده کنید، احتمال خشک شدن چشم هایتان نیز افزایش می‌یابد و باعث خشک شدن پوست و چشم هایتان می‌شود. برای جلوگیری از سیاهی دور چشم در زمستان، باید مقدار زیادی آب بنوشید؛ از منابع مستقیم گرما دوری کنید، از دستگاه رطوبت‌ ساز برای افزایش رطوبت هوای خانه یا محل کار خود استفاده کنید و از قطره های چشمی روان کننده برای مرطوب نگه‌داشتن چشم ها استفاده کنید.

  • چشمان خود را تمیز نگه دارید

شاید این مورد برای بیشتر افراد خنده‌دار باشد، چرا که معتقدند همیشه این کار را انجام می‌دهند و چشمان خود را تمیز نگه می‌دارند. با این حال، این مورد یکی از نکات مهم برای سلامت چشم در زمستان است و حتماً قبل از رفتن به رختخواب، صورت خود را به طور کامل بشویید و آرایش خود را پاک کنید. همچنین، استفاده از آرایش دیگران می‌تواند مشکلات چشمی مانند ورم ملتحمه و انواع دیگر اختلالات چشمی را ایجاد کند.


سلامت چشم در فصل سرما

  • تنظیم رژیم غذایی

عملکرد بینایی و اعضای وابسته به آن مانند چشم‌ ها به گونه ای است که به‌عنوان یک واحد ماشینی منسجم کار می‌کنند. پس برای سئخت خود نیاز به تغذیه مفید و کافی دارند توصیه می‌شود که همیشه وضعیت غذایی خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که همه سیستم‌های بدن، از جمله بینایی تان به خوبی کار می‌کنند. برای تقویت سیستم ایمنی بدن، غذاهای سالم بخورید. از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی مفید برای چشم استفاده کنید. هویج و اسفناج دو نمونه از این نوع غذاها هستند.
 

  • از محافظ چشم استفاده کنید

ممکن است در زمستان به علت سرمای شدید هوا، با مشکلات چشمی زیادی روبرو شوید و شاید لازم باشد که با استفاده از شال، عینک آفتابی یا کلاه لبه دار از چشم و صورت خود در برابر بادهای سرد شدید محافظت کنید. با مراقبت از چشمتان  از تبخیر لایه اشک خود جلوگیری می‌کنید که دلیل اصلی خشکی و خارش چشم است.