• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

6 دلیل برای اینکه چرا سلامت چشم مهم است

6 دلیل برای اینکه چرا سلامت چشم مهم است

اگر به‌طور ناگهانی با مشکل چشمی مانند خشکی چشم مواجه شدید، احتمالاً هر کاری که ممکن است برای کاهش ناراحتی انجام خواهید داد؛ اما وقتی چشمان شما به‌درستی کار می‌‌کنند، نادیده گرفتن آن‌ها آسان است؛ و بدون هیچ علامت آزاردهنده‌ ای، چقدر آسان است که در مورد چشم‌پوشی از معاینه‌ی چشم بعدی خود فکر کنید؟

متأسفانه، مراقبت از چشمان شما بسیار بیشتر از مراقبت واکنشی یا برخورد با مشکلات پس از تبدیل‌شدن به یک مشکل است.

در این مقاله می‌‌خواهیم شش دلیل برای اهمیت سلامت چشم، ارتباط بین چشم‌ها و سایر اعضای بدن و راه‌هایی برای ایجاد عادت‌های مراقبت از چشم سالم را بیان کنیم.

اهمیت سلامت چشم

دلایل زیادی وجود دارد که چرا مراقبت از چشم ضروری است. هر دلیلی برای همه‌ صدق نمی‌کند زیرا افراد مختلف عوامل خطر متفاوتی دارند. اگر شما هر یک از عوامل خطر منحصربه‌فرد را دارید، چشم‌پزشکتان می‌تواند موارد خاصی را بررسی کند و در مورد سلامت چشم شما توجه کافی داشته باشد.

 مراقبت از چشم

1- بدون علامت یا کم علامت

بسیاری از بیماری ‌ها یا بیماری ‌های چشمی، مانند دژنراسیون ماکولا (AMD) یا گلوکوم مرتبط با سن، در جمعیت مسن‌تر شایع‌تر می‌شوند. متأسفانه، بسیاری از این بیماری‌ ها بدون نشانه شروع می‌شوند.

مراجعه منظم به چشم‌پزشک، بخش مهمی از پیش‌بینی مشکلات، پیش از آسیب‌های شدید یا دائمی به چشم یا بینایی شما است.

2- مراقبت از هر دو چشم

اگر یک چشم خود را از دست بدهیم، دوباره رشد نمی‌کند و هنگامی‌که بینایی از بین رفت، معمولاً نمی‌توان آن را دوباره به دست آورد. علاوه بر این، حتی از دست دادن یک چشم نیز می‌تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد زیرا ما از هر دو چشم باهم برای مواردی مانند درک عمق، افزایش میدان دید یا دید محیطی استفاده می‌کنیم.

 3- چشم و سلامت کامل باهم مرتبط هستند

نه‌تنها فعال ماندن ازنظر بدنی خطر ابتلا به برخی بیماری ‌های چشمی را کاهش می‌دهد، بلکه این دو به روش‌های دیگری نیز به هم مرتبط هستند. به‌عنوان ‌مثال، دیابت با رتینوپاتی دیابتی و سایر بیماری ‌های مرتبط با دیابت می‌تواند اثرات مخربی بر روی چشم ‌ها داشته باشد. درعین‌حال، اگر هرگز دیابت برای شما تشخیص داده نشده است اما در آماج خطر هستید، چشم‌پزشک شما می‌تواند آن را طی یک معاینه‌ی چشم کامل تشخیص دهد.

معاینه چشم


4- احتمال آسیب‌دیدگی خود را کاهش دهید

واضح دیدن برای بسیاری از افراد، چه برای کار و چه برای بازی، بسیار مهم است. بخشی از مراقبت از چشمان شما این است که اطمینان حاصل کنید که نسخه‌ی صحیح عدسی‌ ها یا عینک خود را دارید و هنگام کار یا بازی از عینک ایمنی مناسب استفاده می‌کنید. با در نظر گرفتن این موارد، باید احتمال آسیب‌دیدگی خود را کاهش دهید.

5- کار، بازی و استراحت

بسیاری از دنیای ما، حول محور خواندن، نوشتن و استفاده از رایانه می‌چرخد. این مهم است که دید کودک در زمان بلوغ به بهترین شکل ممکن باشد؛ برای آموزش و توسعه‌ی اجتماعی آن‌ها بسیار مهم است؛ و به‌عنوان یک بزرگ‌سال، کیفیت کار و زندگی ما معمولاً تا حد زیادی حول توانایی ما برای دیدن می‌چرخد. پیروی از توصیه‌ های چشم‌پزشک برای دفعات دیدن آن‌ها برای سلامت چشم شما بسیار مهم است.

6- خطر ناراحتی خود را کاهش دهید

هر بیماری چشمی منجر به از دست دادن بینایی یا نابینایی نمی‌شود. برخی از آن‌ها عمدتاً آزاردهنده و ناراحت‌کننده هستند. یک مثال بیماری خشکی چشم است. این وضعیت معمولاً منجر به آسیب دائمی نمی‌شود مگر اینکه درمان نشود. بااین‌حال، معمولاً بسیار ناراحت‌کننده است.

با رعایت دفعات معاینه‌ی چشم و پیروی از توصیه ‎های چشم‌پزشک، ممکن است شانس خود را برای مواجهه با چیزی مانند خشکی چشم بدون درمان کافی کاهش دهید.

چگونه چشمان خود را سالم نگه‌داریم؟

هیچ پاسخ واحدی برای اطمینان از سلامت چشمان شما وجود ندارد؛ اما در این قسمت چند رویکرد عملی را برایتان بیان می‌کنیم که باید در نظر بگیرید:

  • رژیم غذایی سالم

شواهد زیادی نشان می‌دهد که رژیم غذایی چقدر با سلامت ما ارتباط دارد. پزشکان رژیم ‌های غذایی سالم را برای کاهش خطر بیماری قلبی یا سرطان توصیه می‌کنند، اما آیا می‌دانستید که برای بهبود سلامت چشم نیز تغذیه سالم را توصیه می‌کنند؟

رژیم غذایی مناسب برای چشم


برخی از مواد مغذی خاص که پژوهشگران توصیه می‌کنند عبارت‌اند از:

  • ویتامین C و E
  • اسیدهای چرب امگا 3
  • روی
  • لوتئین و زیگزانتین
  • سبک زندگی فعال

نکته‌ی دیگری که باید به‌عنوان فاکتوری مرتبط با سلامت چشم خود در نظر بگیرید، فعالیت بدنی است. مطالعات نشان
می‌دهد که فعالیت بدنی منظم به حفظ سلامت چشم کمک می‌کند. چند بیماری و شرایط خاص که در مطالعه ذکر شد عبارت‌اند از: AMD، گلوکوم، رتینوپاتی دیابتی.

معاینه‌ی منظم چشم‌ها

مسلماً، یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های سفر مراقبت از چشم شما، ملاقات منظم با اپتومتریست و چشم‌پزشک است. انجمن بینایی‌سنجی آمریکا توصیه می‌کند که بسته به سن خود هر 1 تا 2 سال یک‌بار معاینه جامع چشم انجام دهید.

اما رعایت توصیه ‌های چشم‌پزشک بسیار مهم است. به‌عنوان ‌مثال، به ‌عنوان یک بزرگ‌سال میان‌سال، معمولاً معاینه‌ی چشم‌ها هر دو سال یک‌بار توصیه می‌شود. بااین‎‌حال، اگر عوامل خطر منحصربه‌فردی مانند دیابت یا خطر ابتلا به آن وجود داشته باشد، مراقبان سلامت و بینایی ممکن است به شما توصیه کنند که سالانه به آن‌ها مراجعه کنید تا چشم­ هایتان را معاینه کنند.

اگر به این نقطه رسیده‌اید و متوجه شده‌اید که مدت زیادی از مراجعه‌ی شما به اپتومتریست یا چشم‌پزشک می‌گذرد حتماً در اسرع وقت زمانی را برای معاینه‌ی چشم‌ هایتان در نظر بگیرید.