• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

بزرگسالان مبتلا به تنبلی چشم هم درمان می‌شوند

آمبلیوپی که به عنوان "تنبلی چشم" هم شناخته می‌شود، نوعی مشکل بینایی است که هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با پیشرفت فن‌آوری‌های درمانی بینایی، بیماران بزرگسال مبتلا به تنبلی چشم هم می‌توانند به درمان موفقیت آمیزی دست یابند تا بهره‌وری کار، عملکرد ورزشی و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. در این مقاله به موضوع  تنبلی چشم در بزرگسالان پرداختیم. لطفا تا انتها آن را بخوانید.

تنبلی چشم در کودک


تنبلی چشم و عوارض آن

تنبلی چشم معمولاً از دوران کودکی شروع می‌شود و باعث ایجاد مشکلات بینایی‌ای می‌شود که می تواند بر موفقیت تحصیلی، شغلی و حتی عملکرد ورزشی فرد تأثیر بگذارد. تنبلی چشم می‌تواند به موارد زیر منجر شود:

کاهش بینایی، خستگی چشم، سردرد، کاهش تمرکز، درک ضعیف از عمق، هماهنگی ضعیف چشم با دست وکاهش سرعت خواندن متون.

پیشتر تصورمی‌شد که تنبلی چشم فقط در کودکان قابل درمان باشد و درمان‌های موثری برای بزرگسالان وجود نداشت. اما طبق تحقیقات اخیر، درمان‌های موثر تنبلی چشم برای بزرگسالان نیز می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد و سن دیگر مانعی برای درمان تنبلی چشم نیست. روش‌های درمانی جدید، مانند درمان مبتنی بر رایانه و بازی‌های واقعیت مجازی (VR)، مسیر جدیدی را پیش روی مبتلایان بزرگسال گشوده و به بسیاری از آنان در بهبود کیفیت زندگی‌شان کمک کرده است. این شیوه‌های جدید برای بهبود هماهنگی چشم و دید دوچشمی طراحی شده‌اند.

 ویژن تراپی برای درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

درمان بینایی دوچشمی چیست؟

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان با کودکان متفاوت است. وصله چشم یا پد یک درمان رایج تنبلی چشم برای کودکان است که برای بهبود بینایی در چشم آسیب‌دیده استفاده می‌شود، اما برای بزرگسالان مبتلا به تنبلی چشم این روش مؤثر نیست. درمان بینایی دوچشمی یک درمان موثر برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به تنبلی چشم است، زیرا روش سرکوب (suppression) با بهبود هماهنگی چشم و بینایی دو چشمی این عارضه را درمان می‌کند. اگر تنبلی چشمی دارید به چشم‌پزشک مراجعه کنید تا پس از انجام یک معاینه جامع چشمی شیوه‌ی درمانی مناسب را به شما پیشنهاد دهد.

 واقعیت افزوده در درمان تنبلی چشم

آیا روش درمانی سرکوب بهتر از پد است؟

مطالعات اخیرحاکی از موفقیت روش درمانی سرکوب نسبت به استفاده از پد است:

  1. درمان بینایی دوچشمی نتایج موثر مشابهی برای کودکان و بزرگسالان دارد.
  2. روش درمانی سرکوب در مقایسه با روش پد، منجر به دقت بیشتر در دید دوچشمی می‌شود.
  3. روش درمانی سرکوب، بینایی دوچشمی را 3 تا 6 برابر سریع‌تر از پد درمانی بهبود می‌بخشد.
  4. احتمال تنبلی مکرر چشم با روش سرکوب کمتر از استفاده از پد چشمی است.