• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

پنج راهکار مهم برای مبارزه با آلرژی فصلی

فصل بهار فرا رسیده است و افرادی هستند که دچار حساسیت فصلی می‌شوند. اگر از آلرژی فصلی رنج می‌برید، باید بدانید که شما تنها نیستید. در واقع حدود 22 میلیون نفر در جهان هستند که آلرژی فصلی را تجربه می‌کنند. در این مقاله راه‌هایی را برای شکست دادن آلرژی بیان می‌کنیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

  • جلوتر از فصل آلرژی باشید

می‌توانید با مصرف دارو، قبل از شروع فصل بهار تاثیر آلرژی را کاهش دهید. وقتی سیستم ایمنی بدن شما یک آلرژن را شناسایی می‌کند و شروع به واکنش بیش از حد می‌کند، دیگر خیلی دیر شده است. چشمان شما شروع به آبریزش، خارش، درد، تورم و قرمزی و متورم شدن می‌کند. اگر زمانی که آلرژی شروع شد، تازه شروع به مصرف دارو کنید، ممکن است داروها به تسکین علائم شما کمکی نکند.


آلرژی فصلی و چشم

  • لوازم خود را تمیز نگه دارید

آلرژن‌ها به خانه راه پیدا می‌کنند و روی کفپوش‌ها و ملافه‌ها نیز جمع می‌شوند. تا حد امکان قبل، در طول و بعد از فصل آلرژی، ملافه‌ها را با آب داغ بشویید. اگر در خانه خود کفپوش چوبی دارید، از جارو کردن خودداری کنید؛ زیرا باعث تحریک آلرژن‌ها در هوا می‌شود. در عوض، به پاک‌سازی متوسل شوید. در پایان هر روز صورت و موهای خود را بشویید تا از شر گرده‌هایی که ممکن است به داخل خانه آورده باشید، خلاص شوید. این کار از انتقال مواد حساسیت‌زا به روبالشی شما در شب جلوگیری می‌کند.

  • از قبل برای فعالیتهای خارج از منزل برنامهریزی کنید

زمان‌های خاصی از روز وجود دارد که تعداد گرده‌ها بیشتر از دیگر مواقع است. گرده در اواسط صبح و اوایل عصر بیشتر فعال است. در این زمان‌ها، در داخل خانه بمانید و پنجره‌ها و درها را بسته نگه دارید تا گرده‌ها وارد خانه نشوند.


راهکارهایی برای بهبود آلرژی فصلی

  • مراقب رژیم غذایی خود باشید

متأسفانه، حتی اگر تمام مراحل بالا را دنبال کرده باشید، ممکن است همچنان در معرض خطر بروز آلرژی باشید. یک سوم افراد مبتلا به آلرژی فصلی، نسبت به برخی غذاها حساسیت دارند. به این سندرم، آلرژی دهانی می‌گویند. این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن، پروتئین‌های موجود در غذا را با پروتئین موجود در گرده اشتباه می‌گیرد و باعث واکنش آلرژیک یا بدتر شدن علائم شما می‌شود.


درمان آلرژی فصلی

  • به چشم‌پزشک مراجعه کنید

برای جلوتر از فصل آلرژی به چشم‌پزشک مراجعه کنید. اگر نگران این هستید که علائم شما چیزی فراتر از آلرژی باشد، به او اطلاع دهید زیرا ممکن است وضعیت جدی‌تری باشد. چشم‌پزشک با معاینه دقیق به شما توصیه‌های لازم را ارائه می‌کند.