• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

پنج مزیت لنزهای تماسی روزانه

شاید شنیده‌اید که لنزهای روزانه لنزهای بسیار خوبی هستند. بعضی از اپتومتریست‌ها هم سعی می‌کنند تا شما را متقاعد کنند که از لنزهای تماسی ماهانه دست بکشید...اما مزیت لنزهای تماسی روزانه چیست؟ راحتی چشم، بینایی، سلامت، فناوری و راحتی در سبک زندگی، پنج دلیلی است که موجب شده تا بیماران و متخصصان لنزهای تماسی روزانه را بر سایر لنزها ترجیح دهند. در ادامه به توضیحات بیشتری خواهیم پرداخت.

راحتی

اولین دلیلی که بیماران از لنز استفاده نمی‌کنند، کاهش راحتی است. بیمارانی که سال‌ها از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند، معمولاً ناراضی هستند که چرا نمی‌توانند بعضی از لنزها را به اندازه لنزهای قبلی‌شان بپوشند یا از عفونت ‌های چشمی مکرر رنج می‌برند.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که لنزهای تماسی، به دلیل نیروهای مکانیکی، ممکن است لایه اشکی روی سطح چشم را تغییر دهند. به عنوان یک استفاده کننده از لنزهای تماسی، ممکن است احساس کنید چشمانتان در پایان روز خشک‌تر از گذشته شده است. شاید بتوانید آنها را تمام روز و هر روز بپوشید و به این موضوع فکر نکنید. اما باید گفت عوامل ژنتیکی و محیطی می‌توانند در ناتوانی شما به هنگام پوشیدن لنز نقش داشته باشند از جمله:

 • سن
 • جنسیت
 • داروهایی که مصرف کنید
 • بیماری‌های سیستماتیک
 • خواسته‌های بصری از جمله زمان نمایش
 • عوامل محیطی مانند تهویه مطبوع / قرار گرفتن در معرض گرما
 • چند سالی که از لنز استفاده کرده‌اید

حتی اگر لنزهای خود را با دقت تمیز کنید، باز هم ممکن است زباله‌هایی روی لنزهای شما تشکیل شود. تجمع این زباله‌ها می‌‎تواند باعث ناراحتی و عدم تحمل لنزتوسط فرد شود. ممکن است طبق توصیه متخصص هر دو هفته یا ماه یک‌بار لنزهایتان را عوض کنید، اما می‌توانید تفاوت راحتی لنز جدید را در مقایسه با لنزی که چندین هفته از آن استفاده کرده‌اید، تشخیص دهید.

لنزهای روزانه بسیار راحت‌تر هستند. مطالعات نشان می‌دهد که در مقایسه با لنزهای قابل استفاده مجدد، افرادی که از لنزهای روزانه و یک‌بار مصرف استفاده می‌کنند، احساس وجود شن و کثیفی کمتر، خستگی و تحریک کمتر چشم و رضایت بیشتری را از لنزهای خود گزارش می‌دهند.

 مزیت لنز تماسی روزانه چیست

دید

دید کمتر از حد رضایت، دومین دلیل شایعی است که موجب ناراضی بیماران از لنزهای تماسی می‌شود. بینایی اغلب از طریق لنزهای روزانه به دو دلیل بهتر است:

 • گزینه‌های بیشتر برند لنز
 • رسوبات پروتئین و زباله کمتر

محصولات یک‌بار مصرف روزانه برای اولین بار حدود 25 سال پیش به بازار آمدند. از آن زمان، تعداد استفاده کنندگان از لنزهای تماسی در لنزهای دو هفته‌ای یا ماهانه با تغییر به سمت لنزهای روزانه به طور چشمگیری کاهش یافته است. تولیدکنندگان لنزهای تماسی به ازای هر لنز ماهیانه جدیدی که وارد بازار می‌شود، دو برند تماسی روزانه تولید می‌کنند.

استفاده کنندگان از لنزهای تخصصی مانند کسانی که آستیگماتیسم دارند یا برای مطالعه نیاز به کمک دارند، از گزینه‌های بازار بیشتری سود برده اند. در حال حاضر بسیاری از مارک‌های جدید برای امتحان وجود دارد!

همچنین احتمال کمتری برای تجمع پروتئین یا باقی‌مانده در لنز روزانه وجود دارد. با شروع تازه، اثر انگشت لکه‌دار یا تجمع زباله‌های موجود در لایه اشک مانند ریمل را از بین می‌برید. در مقایسه با استفاده کنندگان لنزهای هفتگی یا ماهانه، افرادی که لنز روزانه استفاده می‌کنند، وقوع کمتر رسوبات، خشکی و سوزش چشم را گزارش می‌دهند. کسانی که روزانه از لنز استفاده می‌کنند نیز موارد کمتری از تاری دید را توصیف می‌کنند.

 لنز تماسی روزانه چه مزایایی دارد

سلامت چشم

پزشکان معتقدند لنزهای روزانه سالم‌ترین گزینه برای چشم هستند. مطالعات نشان می‌دهد بیمارانی که از لنزهای روزانه استفاده می‌کنند، قرمزی وعفونت‌ چشم کمتری را نسبت به مصرف‌کنندگان سایر لنز‌ها دارند.

همچنین بیماران رضایت بیشتری از پوشیدن لنزهای تماسی‌ شان را گزارش می‌دهند و کمتر به عدم تحمل لنزهای تماسی مبتلا می‌شوند.

اگر از لنزهای تماسی فقط برای ورزش، تعطیلات یا موقعیت‌های خاص استفاده می‌کنید، لنزهای روزانه کاربردی‌ترین گزینه‌ هستند. استفاده از هر چیزی جز لنز روزانه برای کسانی که گاهی اوقات از لنز استفاده می‌کنند، ایمن نیست.

 فناوری

چندین سال از ورود لنز ماهانه توریک یا چند کانونی جدید به بازار لنز می‌گذرد. در مقابل تنها در دو سال گذشته حداقل سه گزینه لنز روزانه وارد بازار شده است. طراحی‌های جدید لنزهای چند کانونی دید از راه دور را بدون تأثیر بر دید نزدیک بهبود بخشیده و با کاهش آزمایش‌های لازم برای دستیابی به بهترین دید، نصب لنز را برای بیمار آسان‌تر کرده است.

 مزیت لنز روزانه

راحتی

راحتی یکی از مزایای اصلی پوشیدن لباس های روزانه است. اکثر بیماران تمیز کردن و تعویض لنزهای خود را طبق برنامه انجام نمی‌دهند. به جای اینکه مجبور باشید لنز خود را تمیز کنید و نگران پاره شدن آنها باشید، می‌توانید در پایان هر روز لنزتان را دور بریزید. سفر با آنها آسان است و بعد از تمرین هم به آن را دور می‌اندازید.

در یک نظر سنجی از بیماران پرسیده شد که چرا می‌خواهند به لنزهای روزانه روی بیاورند، پاسخ‌های آنها این چنین بود:

لنزهای روزانه بهداشتی‌تر هستند (78%)

لنزهای روزانه برای مسافرت / سفرهای کاری راحت‌تر هستند (64.3%)

پس از تعویض این نوع لنزها، بیماران گزارش دادند که:

لنزهای روزانه "آسان و راحت" هستند (95.7%)

آنها نگرانی در مورد تاریخ انقضای محلول های لنز را (57.1٪) نداشتند.

برخی از بیماران ممکن است با مصرف لنزهای روزانه نگران ایجاد زباله بیشتر برای محیط زیست باشند؛ اما امروزه برنامه‌های بازیافتی برای حذف این زباله وجود دارد. علاوه‌براین، تحقیقاتی به منظور مقایسه میزان ضایعات بین لنزهای روزانه و قابل استفاده مجدد انجام شد؛ نتایج نشان داد که  تولید پلاستیک ناشی از بطری‌های محلول تمیزکننده لنز تماسی نسبت به عرضه یک ساله لنز روزانه  بیشتر است.

95.7 درصد از کسانی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند، از لنزهای روزانه راضی بودند. با بهبود راحتی، بینایی، سلامت

چشم، فناوری و راحتی، به راحتی می‌توان فهمید که چرا بسیاری از لنزهای تماسی عاشق لنزهای تماسی روزانه هستند!