• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

عینک آفتابی باید محافظت صد در صدی در برابر پرتوی فرابنفش داشته باشد

همه می‌دانیم که بهترین راه برای محافظت از چشم در برابر پرتوی آسیب‌زای فرابنفش یا همان UV، استفاده از عینک آفتابی در بیرون از منزل است. اما پرسش اینجاست که به چه مقدار محافظت در برابر پرتوی فرابنفش نیاز دارید؟

پاسخ این پرسش در رتبه‌بندی وشماره‌گذاری نهفته است و بالاترین رتبه حفاظتی UV ارائه شده UV 400 است. طبق گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا، شما باید عینک آفتابی را انتخاب کنید که 99% تا 100% پرتوی UVA و UVB را مسدود کند و عینک آفتابی محافظت شده با UV 400 این کار را انجام می‌دهد. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چگونه عینکی بخریم که محافظت صد در صدی در برابر پرتوی فرابنفش داشته باشد.  


عینک آفتابی خوب چه ویژگی دارد


سطح محافظتی عینک آفتابی در برابر
UV باید چه مقداری باشد؟

هرچه عدد آن بالاتر باشد، بهتر است. بنابراین به دنبال عینک آفتابی با برچسب UV 400 باشید که تقریباً محافظت صد درصدی در برابر پرتوهای آسیب‌زای فرابنفش خورشید دارد.

عدسی‌  محافظ UV 400 طول موج تا 400 نانومتر را مسدود می کنند. این عدسی همچنین 75 تا 90  درصد نور مرئی خورشید را که در جو زمین نفوذ می‎کند و به صورت پرتوهای UVA و UVB به پوست و چشم شما می‌رسد، از بین می‌برد.

این سطح بالای محافظت در برابر آفتاب مهم است؛ زیرا در صورت استفاده نکردن از عینک آفتابی مناسب، خطر ابتلا به بیماری‌ های چشمی  مانند دژنراسیون ماکولا، آب مروارید و فوتوکراتیت افزایش می‌یابد.

 
محافظت عینک آفتابی پلاریزه در برابر پرتوی فرابنفش چگونه است؟

در حالی‌که عینک های آفتابی پلاریزه برای محافظت از چشمان شما در برابر تابش خیره کننده مفید هستند، اما همیشه بهترین محافظت را در برابر پرتوهای UV ارائه نمی‌دهند. به همین دلیل است که لنزهای پلاریزه و محافظت در برابر پرتوی فرابنفش در اکثر عینک های آفتابی با هم وجود دارد.

اما عینک آفتابی پلاریزه چگونه کار می‌کند: لنزهای عینک آفتابی پلاریزه از فیلتر خاصی برای جلوگیری از تابش خیره کننده استفاده می‌کنند، مانند نور شدیدی که از سطوح براق مانند آب و برف بازتاب می‌شود.از آنجایی‌که عینک های آفتابی پلاریزه به بهبود دید و کاهش ناراحتی ناشی از تابش خیره کننده کمک می‌کند، اغلب برای ورزش‌های آبی و فعالیت‌های زمستانی توصیه می‌شود.

عینک آفتابی محافظ در برابر فرابنفش

در حالی‌که عینک های آفتابی پلاریزه برای محافظت از چشمان شما در برابر تابش خیره کننده مفید هستند، اما همیشه بهترین محافظت را در برابر پرتوی UV ارائه نمی دهند. به عنوان مثال، بسیاری از عینک های آفتابی پلاریزه ارزان قیمت، محافظت کافی را در برابر پرتوی فرابنفش ارائه نمی دهند. بنابراین، هنگام انتخاب عینک آفتابی پلاریزه، به دنبال یک عینک با برچسب واضح UV 400 یا 100% محافظت در برابر پرتوی فرابنفش باشید.


چرا محافظت در برابر پرتوی فرابنفش مهم است

آسیب به چشم ها و پوست شما در پرتوی فرابنفش خورشید تجمعی است؛ به این معنی که خطر ابتلا به بیماری های چشمی مرتبط با نور خورشید و پرتوی فرابنفش و سایر بیماری ها در طول زندگی شما افزایش می‌یابد.

کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض خطر آسیب چشم ناشی از پرتوی خورشید هستند، چرا که عدسی داخل چشم آنها شفاف‌تر از عدسی چشم بزرگسالان است. در نتیجه پرتوی فرابنفش می‌تواند به عمق چشم آنها نفوذ کند.

عینک آفتابی پلاریزه

اما از آنجایی‌که آسیب ناشی از قرار گرفتن در آماج پرتوی فرابنفش در دوران کودکی اغلب تا سن 40 سالگی خود را نشان نمی‌دهد، بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که از عینک آفتابی UV 400 در طول زندگی خود برای محافظت از چشمان خود در برابر آسیب دائمی استفاده می‌کنید.


چگونه می‌توانم تشخیص دهم که عینک آفتابی من دارای محافظت در برابر پرتوی فرابنفش است؟

متأسفانه، تشخیص اینکه آیا عینک آفتابی شما دارای لنزهای محافظ در برابر پرتوی فرابنفش است یا خیر، آسان نیست. همچنین نمی‌توانید میزان محافظت را بر اساس رنگ لنز تشخیص دهید، زیرا رنگ لنز هیچ ارتباطی با محافظت در برابر پرتوی فرابنفش ندارد.

بهترین گزینه این است که عینک خود را به یک فروشگاه عینک ببرید. متخصص می‌تواند یک آزمایش ساده روی عینک آفتابی شما انجام دهد تا سطح محافظت در برابر پرتوی فرابنفش را تعیین کند.