• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

چرا متخصص برای کودکتان عینک دو دید تجویز می‌کند؟

عینک بایفوکال یا دو دید یا دو کانونی چیست؟

عدسی های بایفوکال یا دو دید یا دو کانونی به تمرکز کودک برای انجام کارهای مدرسه کمک می‌کنند و می‌توانند خستگی چشم، سردرد و تاری دید را کاهش دهند. عینک های دو کانونی حاوی دو نسخه دید متمایز هستند؛ به‌طوری‌که بالای لنز دید دور و پایین لنز دید نزدیک را تصحیح می‌کند. عدسی دو دید در ابتدا برای افرادی ساخته شد که برای دیدن تصاویر دور و نزدیک مشکل دارند. این مشکل معمولاًبه افزایش سن مربوط می‌شود. اما کودکان نیز ممکن است به عینک دو کانونی نیاز داشته باشند. در این مقاله به ویژگی‌های عدسی دو کانونی و علت تجویز آن برای کودکان می‌پردازیم. لطفا تا انتها آن را بخوانید. 

 عینک دوکانونی برای کودک
علل تجویز عدسی دو دید برای کودکان:

ممکن است به دلایلی عینک دو کانونی برای کودکان نیز تجویز شود. دلایلی مانند:

1- کنترل ناکافی روی عدسی داخل چشم. نقش اصلی عدسی چشم تمرکز بر یک تصویر، برای فعال کردن دید واضح، به ویژه برای تصاویر نزدیک است.

2- ناتوانی در حفظ تمرکز برای مدت زمان طولانی. این کار می‌تواند منجر به تاری دید برای خواندن کلمات شود، به خصوص اگر کودک خسته یا در حال انجام تکالیف باشد.

3- عدم توانایی در تغییر فوکوس سریع از تصاویر دور به نزدیک. این موضوع زمانی ضروری است که کودک از روی تخته مطالب را می‌بیند و  روی دفترچه خود بازنویسی می‌کند. اما هر زمان که به تخته نگاه می‌کند، این کار باعث تاری دیدش می‌شود.

4- مشکلات تمرکز بیش از حد باعث استرس اضافی بر روی چشم ها می‌شود. این مورد می‌تواند منجر به خستگی چشم، سردرد و حتی چرخش چشم شود که باعث دوبینی نیز می‌شود.

5- افزایش فشار روی سیستم بینایی برای دید نزدیک. این مشکل می‌تواند باعث ناراحتی دیداری و فیزیکی کودک شود - باریک شدن میدان ادراکی با کاهش فضای بینایی، نزدیک بینی احتمالی و فشار روی گردن و کمر

 عینک برای کودک
آیا عینک دو کانونی لازم است؟

عدسی دو دید معمولاً حاوی دو نسخه اصلاح بینایی متفاوت است، اما می‌توان از آن به عنوان عینک مطالعه برای کودکان نیز استفاده کرد. لنزهای دو کانونی برای کودکانی که توانایی تمرکز کمتری برای دید نزدیک دارند، مفید هستند - لنز دو کانونی یک لنز مثبت را ایجاد می‌کند که بدون تغییر دید دور، پشتیبانی لازم برای دید نزدیک را نیز فراهم می‌کند.

در برخی موارد، این لنزهای مثبت، لنزهای «آموزشی» یا «حمایتی» نامیده می‌شوند و برای کمک به آرام کردن سیستم تمرکز کودک، برای ایجاد دوره‌های طولانی‌تر دید بهتر برای او تجویز می‌شوند.

 آیا کودک من نیاز به استفاده از عینک دو کانونی در تمام طول روز را دارد؟

برای کودکان مهم است که برای تمام کارهای نزدیک، به ویژه در مدرسه و برای انجام تکالیف، از لنز دو کانونی استفاده کنند. برای بعضی از بچه‌ها شاید نیازی به استفاده طولانی مدت از عینک دو کانونی نباشد، زیرا برخی از کودکان ممکن است فقط تا زمانی که لازم باشد کنترل قوی‌تری بر سیستم تمرکز خود ایجاد کنند، به پشتیبانی اضافی این نوع عینک نیاز داشته باشند. اما سایر کودکان تا زمانی که در مدرسه هستند، به حمایت اضافی برای دید نزدیک نیاز خواهند داشت. چشم پزشک به شما می‌گوید که کودک شما چه زمانی و چه مدت نیاز به استفاده از این عینک دارد.

 
عینک بایفوکال برای کودک

آیا همه عینک‌های بایفوکال دارای خط جدا کننده هستند؟

لنزهای بایفوکال یا دو کانونی اولیه حاوی یک خط افقی تقسیم شده قابل مشاهده بودند که در سراسر لنز کشیده شده بود و به وضوح بالای لنز را از پایین تقسیم می‌کرد. این لنزها معمولاً برای کودکان تجویز نمی‌شوند.

اما طرح‌های دو کانونی بعدی شامل یک بخش نیمه ماه کوچکتر (D-شکل) است که برای تصحیح دید نزدیک طراحی شده است و بقیه لنز برای دید دور استفاده می‌شود. این بخش «بخش D» نامیده می‌شود و یک خط مشی واضح بین توان ‌های لنز ایجاد می‌کند، بدون اینکه خط مستقیم قابل مشاهده به صورت افقی در سراسر لنز گسترش یابد. برخی از کودکان ممکن است ترجیح دهند از یک عدسی دو کانونی استفاده کنند زیرا به آنها کمک می‌کند تا بفهمند از کدام توان لنز برای هدف خاص خود استفاده کنند.

 
کودک عینکی
لنزهای چند کانونی

در سال‌های اخیر، عدسی های پروگرسیو برای ترکیب توان های عدسی دور و مطالعه بدون خط قابل مشاهده طراحی شده‌اند. این نوع عدسی یک انتخاب محبوب برای والدین و کودکانی است که به دلایلی مانند زیبایی شناختی و محدود کردن "پرش های تصویر" که ممکن است هنگام نگاه کردن کودک از یک لنز به دیگری رخ دهد، مایل به استفاده از این نوع عینک هستند.

عدسی چند کانونی مورد استفاده برای کودکان با انواع استفاده شده توسط بزرگسالان متفاوت است؛ زیرا توان قسمت مطالعه این عدسی به طور قابل توجهی کمتر است و استفاده از آنها نیز آسان‌تر است.

ویژن‌ تراپی

توجه به این نکته ضروری است که گاهی اوقات، اگر کودک مشکل تمرکز شدید یا دارای مشکلات بینایی متعدد باشد، برنامه ویژن تراپی همراه با عینک تجویز می‌شود. این برنامه به کودک شما کمک کرده و در حل مشکلات اساسی بینایی بسیار مفید است.