• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

آنچه باید درباره‌ی نور آبی و سلامت چشم بدانید

یکی از الزامات اساسی زندگی ما غرق شدن در نور است. نور برای تنظیم ریتم شبانه‌روزی یا چرخه طبیعی بیداری و خواب ما مفید است و می‎‌تواند انرژی و خلق و خوی ما را افزایش دهد. با این حال، نور بیش از حد و در زمان نامناسب ممکن است خطرناک باشد. تاریکی به طور خاص برای خواب مورد نیاز است. نور آبی موجود در رایانه‌ها و تلفن‌های همراه نیز می‌تواند ریتم طبیعی خواب ما را مختل کند و به خستگی چشم ما منجر شود.

این روزها با پیشرفت فناوری و رواج استفاده از نمایشگرهای دیجیتالی، ترس فزاینده ای وجود دارد که نور آبی ممکن است اثرات طولانی مدت بر سلامت چشم انسان داشته باشد، حتی با اینکه هنوز هم دلیل علمی قطعی وجود ندارد که نور آبی از دستگاه‌های دیجیتال به چشم شما آسیب می‌رساند.

 
نور آبی چه تاثیری روی سلامت چشم دارد
نور آبی چیست؟

نور آبی با طول موج 400 تا 450 نانومتر، نوعی نور مرئی (nm) است. همان‌طور که از نامش پیداست، این شکل از نور دارای رنگ آبی است. حتی اگر نور به صورت سفید یا رنگ دیگری دیده شود، نور آبی همچنان می‌تواند وجود داشته باشد. از آنجا که نور آبی انرژی بیشتری به ازای هر فوتون نور نسبت به رنگ‌های دیگر مانند نور سبز یا قرمز در طیف مرئی دارد، نگران‌کننده است. به همین دلیل، نور آبی زمانی‌که به مقدار کافی جذب شود، به سلول‌های بدن بیشتر آسیب می‌رساند.


نور آبی و سلامت چشم

نور پرانرژی خورشید، مانند پرتوی فرابنفش و آبی می‌تواند خطر آسیب چشمی را افزایش دهد. این موضوع باعث ایجاد شک و تردید در مورد ایمنی نور آبی از دستگاه‌های دیجیتال شده‌است. به گفته کارشناسان، تقریباً 50 درصد از کاربران کامپیوتر دچار خستگی چشم دیجیتالی می‌شوند که اغلب به عنوان سندرم بینایی رایانه‌ای شناخته می‌شود. تاری دید، خشکی، خارش چشم از علائم شایع این عارضه هستند.

 
آیا نور آبی باعث سردرد می‌شود؟

قرار گرفتن طولانی مدت در آماج نور آبی می‌تواند عوارض جانبی نامطلوبی مانند سردرد، گردن درد و فشار چشم داشته باشد. فشار چشم دیجیتال – عارضه‌ای که با گذراندن زمان زیاد در مقابل صفحه نمایش دیجیتال ایجاد می‌شود - اغلب با سردردهای نور آبی مرتبط است. وقتی به صفحه نمایش خیره می‌شویم، عضلات چشم‌های ما ممکن است بیشتر کار کنند و به چشم‌هایمان فشار وارد کنند.

این مسئله ممکن است منجر به مشکلات بینایی شود که برای سلامت چشم مفید نیست و منجر به سردرد، ناراحتی چشم و مشکلات بینایی شود. هنگامی‌که عمدتاً به مشکلات نور آبی ناشی از استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش اشاره می‌شود، فشار چشم دیجیتال نیز گاهی اوقات به عنوان سندرم بینایی رایانه‌ای نامیده می‌شود.

نور آبی و اختلال خواب
آیا عینکی برای محافظت از چشمان شما در برابر صفحه نمایشگر وجود دارد؟

با صرف زمان زیاد برای دستگاه‌های دیجیتال، به راحتی می‌توانید سلامت چشم خود را فراموش کنید. بنابراین، انجام اقدامات احتیاطی برای محافظت از چشمان برای کاهش احتمال بروز مشکلات شدید بینایی ضروری است. اولین قدم برای جلوگیری از خستگی چشم دیجیتال می‌تواند انتخاب عینک رایانه مناسب باشد. اگر باید زمان زیادی را صرف خیره شدن به صفحه رایانه یا صفحه نمایش دیگر کنید، برای کاهش فشار چشم از عینک رایانه استفاده کنید.

برای محافظت از چشمان خود هنگام استفاده از رایانه، تبلت یا تلفن هوشمند، عدسی های بلوکنترل، بلوکات و ضد بازتاب توصیه می‌شود. با این عدسی‌های مخصوص می‌توانید صفحه نمایشگر خود را واضح‌تر ببینید.

آیا عینک نور آبی برای شما خوب است؟

اگر پس از یک روز طولانی خیره شدن به صفحه رایانه، خشکی و خستگی را در چشمان خود تجربه کرده اید، تنها نیستید. استفاده از عینک آبی نور به عنوان یک درمان می‌تواند ایده‌ای هوشمندانه به نظر برسد. نوعی از عینک بینایی به نام عینک مسدود کننده نور آبی با عدسی‌ های  منحصر به فردی ساخته شده که نور آبی را مسدود می‌کند؛ در حالی که به انواع دیگر نور اجازه عبور می‌دهد. عینک های نور آبی با محافظت از چشمان شما در برابر طول موج های آبی پر انرژی، خطر آسیب‌دیدگی چشم در اثر قرار گرفتن طولانی مدت را کاهش می‌دهند. استفاده از عینک مسدود کننده نور آبی بی‌خطر است و به بینایی شما آسیبی نمی‌رساند.

اثرات نور آبی بر سلامتی

باید گفت امروزه بیشتر مردم زمان زیادی را صرف خیره شدن به صفحه نمایش می‌کنند و این می‌تواند برای چشم ما آسیب‌زا باشد. نور آبی از وسایل الکترونیکی با بیماری‌هایی مانند آب مروارید، دژنراسیون ماکولا، خشکی چشم، خستگی چشم، تاری دید و دژنراسیون ماکولا مرتبط است. این نور علت بدخوابی بسیاری از افراد است.

اما در ادامه قصد داریم بیشتر درباره‌ی اثرات نور آبی بر سلامتی افراد صحبت ‌کنیم.


سلامت چشم و نور آبی

  • اثرات نور آبی بر قرنیه:

اولین بخشی از چشم که نور هنگام عبور از چشم با آن روبرو می‌شود، قرنیه است که در جلوی کره چشم قرار دارد. طبق برخی مطالعات، نور آبی باعث افزایش تولید گونه‌های اکسیژن فعال در سلول‌های اپیتلیال قرنیه می‌شود، در حالی که تابش Blu-ray نرخ بقای سلول‌های اپیتلیال قرنیه را کاهش می‌دهد.

  • نور آبی بر خواب تأثیر می گذارد:

خواب ضعیف با استفاده از صفحه نمایش به خصوص در شب مرتبط است. ریتم شبانه‌روزی شما (چرخه‌ای که طی آن به خواب می‌روید) توسط نور آبی دستگاه‌های دیجیتالی مختل می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا مغز شما زمانی که باید بخوابد، بیدار شود. در یک مطالعه، قرار گرفتن در آماج نور آبی در شب به مدت کمتر از دو ساعت باعث کاهش یا جلوگیری از ترشح هورمون ملاتونین می‌شود که خواب را تنظیم می‌کند. خاموش کردن وسایل الکترونیکی، حداقل سه ساعت قبل از شب می‌تواند مفید باشد.

 

  • فشار چشم دیجیتال:

خستگی چشم دیجیتال می‌تواند ناشی از نور آبی صفحه نمایش کامپیوتر و سایر ابزارهای دیجیتالی باشد که کنتراست را کاهش می‌دهند. خستگی چشم در اثر خواب‌آلودگی، خشکی چشم، نور ضعیف یا نحوه نشستن شما در مقابل رایانه نیز ایجاد شود. درد یا خارش چشم و مشکل در تمرکز از نشانه‌های خستگی چشم است. شبکیه چشم می‌تواند توسط نور آبی که نورهای LED گسیل می‌کنند، آسیب ببیند.