• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

مزایایی که با پوشیدن عینک بلولایت عایدتان می‌شود

اگر زمان زیادی را صرف نگاه کردن به صفحه نمایش رایانه یا تلفن می‌کنید، ممکن است از خود بپرسید که آیا لازم است کاری برای جلوگیری از نور آبی که این دستگاه ها گسیل می‌کنند انجام دهید - احتمالاً با استفاده از عینک فیلتر نور آبی.

عینک‌ های بلولایت که برای مسدود کردن یا فیلتر کردن نور آبی تولید شده توسط دستگاه‌های دیجیتال طراحی شده‌اند، برای جلوگیری از خستگی چشم و استفاده گسترده از تبلت‌ها، رایانه‌ها و تلفن‌هاست که ممکن است باعث بی‌خوابی شما شوند. این عینک می‌تواند در جلوگیری از نور آبی که در چرخه خواب شما اختلال ایجاد می‌کند مفید باشد. عینک نور آبی حتی ممکن است برای کسانی که اختلالات خلقی دارند مفید باشد.


عینک بلولایت
نور آبی چیست؟

نور آبی نوری پر انرژی است که بخشی از طیف نور مرئی را تشکیل می‌دهد. تلویزیون ها، رایانه ها، گوشی های هوشمند، تبلت ها، چراغ های LED  و چراغ های فلورسنت نور آبی گسیل می کنند. با این حال، بزرگ‌ترین منبع نور آبی خورشید است که 100000 برابر روشن تر از صفحه نمایش کامپیوتر شما در یک روز آفتابی است.

وقتی در معرض نور آبی خورشید یا صفحه نمایش خود قرار می‌‎گیرید، این نور روحیه و هوشیاری شما را افزایش می‌دهد. با این حال، نور آبی بیش از حد می‌تواند چرخه طبیعی خواب بدن شما یا ریتم شبانه روزی را مختل کند و به خواب رفتن شما  را دشوار کند.

شواهد در مورد اینکه آیا نور آبی - چه از خورشید و چه از صفحه نمایش شما – می‌تواند به شبکیه چشم شما آسیب برساند، ترکیب شده است. تصور می‌شود نور آبی باعث تحریک یا حساسیت چشم ‌ها می‌شود. برخی تحقیقات همچنین نشان می‌دهند قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آبی می‌تواند باعث آسیب به چشم شود و به طور بالقوه منجر به شرایطی مانند بیماری خشکی چشم شود. تاثیر قابل توجهی بر سلامت چشم ندارد.

عینک های نور آبی قرار است چه کاری انجام دهند؟

عینک‌های بلولایت معمولاً عینک‌های بدون نسخه هستند که دارای پوشش یا رنگی هستند که برای فیلتر کردن یا مسدود کردن نور آبی که از دستگاه ‌های دیجیتالی مانند رایانه یا تلفن می‌آید، طراحی شده است. هنگام استفاده از فناوری قبل از خواب برای جلوگیری از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آبی.

محققان عینک های نور آبی را در موارد زیر مورد مطالعه قرار داده اند:

  • کاهش بی خوابی، یا مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب
  • علائم اختلالات خلقی مانند افسردگی یا اختلال دوقطبی را درمان کنید
  • کاهش فشار چشم

عینک برای کامپیوتر
آیا عینک های نور آبی موثر هستند؟

ادعاهایی وجود دارد که عینک های نور آبی دارای چندین فواید سلامتی هستند، اما شواهد در مورد اثربخشی آن‌ها متفاوت است.

  • ممکن است به جلوگیری از بی خوابی کمک کند

از آنجایی که قرار گرفتن در معرض نور آبی می‌تواند چرخه طبیعی خواب شما را مختل کند، تصور می‌شود که عینک‌های نور آبی به جلوگیری از بی‌خوابی کمک می‌کنند. یک بررسی از مطالعات گذشته شواهد قابل توجهی نشان داد که استفاده از عینک نور آبی ابزاری موفق برای کاهش بی خوابی است. محققان خاطرنشان کردند که این عینک ممکن است به ویژه برای کمک به افراد مبتلا به اختلالات خواب یا برنامه شیفت کاری مفید باشد.

  • ممکن است اختلالات خلقی را بهبود بخشد

عینک های نور آبی به دلیل توانایی آن‌ها در کمک به تنظیم اختلالات خلقی مانند افسردگی و اختلال دوقطبی مورد مطالعه قرار گرفته است.

این مزیت ممکن است تا حدی به دلیل توانایی عینک های نور آبی برای کمک به محافظت از چرخه طبیعی خواب بدن شما باشد. اختلالات خواب، نشانه بسیاری از اختلالات خلقی است، بنابراین عینک های نور آبی ممکن است با تسکین این علامت کمک کنند. در بررسی 29 مطالعه گذشته، محققان خاطرنشان کردند که تنها دو مطالعه در بررسی نشان دادند که استفاده از عینک نور آبی باعث کاهش علائم شیدایی در مبتلایان به اختلال دوقطبی شده است. نتایج متفاوتی داشت. تحقیقات بیشتری در مورد اینکه آیا عینک نور آبی می‌تواند به درمان اختلالات خلقی کمک کند، مورد نیاز است.

  • ممکن است فشار چشم را کاهش دهد

در حالی‌که دستگاه های دیجیتال مانند رایانه، تلفن و تبلت به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره تبدیل شده اند، مشاهده این صفحه نمایش ها برای چندین ساعت در روز ممکن است بر سلامت شما تأثیر بگذارد. اگر بیش از دو ساعت به طور مداوم به صفحه نمایش نگاه کنید، ممکن است دچار خستگی چشم دیجیتال شوید. علائم آن می‌تواند احساس خشکی، خارش یا آبریزش چشم و همچنین تاری دید باشد. همچنین ممکن است سفتی گردن، سردرد و خستگی عمومی را تجربه کنید.

یک مطالعه کوچک نشان داد افرادی که به مدت دو ساعت از عینک نور آبی استفاده می‌کردند، در مقایسه با افرادی که از عینک استفاده نمی‌کردند، خستگی چشم، خارش چشم و درد کمتری را تجربه کردند.

تولید کنندگان اغلب عینک های نور آبی را به عنوان توانایی جلوگیری از خستگی چشم یا آسیب طولانی مدت چشم به بازار عرضه می‌کنند. با این حال، هنوز تحقیقات کافی وجود ندارد که نشان دهد این درست است، یا اینکه نور آبی به خودی خود باعث ایجاد این مسائل می‌شود.

مراقبت از چشم در برابر نور آبی


برای کاهش خستگی چشم چه کارهای دیگری می‌توانید انجام دهید؟

حتی اگر قرار است پیشگیری از خستگی چشم یکی از مزایای اصلی استفاده از عینک آبی نور باشد، تحقیقات در مورد اثربخشی این محصول بر این مشکل متفاوت است. اگر متوجه شدید که عینک ‌های نور آبی به خستگی چشم شما کمکی نمی‌کنند یا می‌خواهید ابتدا روش‌های دیگری را امتحان کنید، در اینجا چند راه وجود دارد که می‌توانید فشار چشم را به حداقل برسانید.

استراحت  مکرر داشته باشید: سعی کنید هنگام استفاده از دستگاه های خود از قانون 20-20-20 استفاده کنید. هر 20 دقیقه، حداقل به مدت 20 ثانیه از صفحه نمایش خود به سمت جسمی که 20 فوت یا متری فاصله دارد نگاه کنید. این به چشمان شما فرصتی برای تنظیم مجدد می‌دهد.

سعی کنید بیشتر پلک بزنید: در هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال تمایل دارید کمتر پلک بزنید، که این امر می‌تواند باعث خشکی چشمان شما شود. اگر نمی‌توانید پلک زدن را به خاطر بسپارید، می‌توانید برای کاهش علائم خشکی چشم خود از اشک مصنوعی نیز استفاده کنید

کاهش روشنایی: هنگام استفاده از دستگاه خود، سعی کنید از یک تنظیم کم نور یا حتی استفاده از حالت شب در عصر استفاده کنید تا میزان نور آبی گسیل شده را کاهش دهید.

فاصلهی خود را افزایش دهید: سعی کنید حداقل 20 اینچ یا به اندازه یک دست از صفحه نمایش خود دورتر بنشینید. همچنین، سعی کنید ارتفاع را طوری تنظیم کنید که کمی پایین به صفحه نگاه کنید.

کاهش تابش خیره کننده: اگر نور طبیعی از صفحه نمایش شما بازتاب می‌شود یا اگر صفحه نمایش شما خیلی روشن است، این تابش می‌تواند باعث سردرد یا خستگی چشم شود. سعی کنید با بستن پرده ها، حرکت دادن رایانه یا گرفتن فیلتر صفحه مات، تابش نور صفحه را به حداقل برسانید.

عینک نور آبی


نور را تنظیم کنید:
سعی کنید از نورهای روشن و اتاق‌های بیش از حد روشن خودداری کنید. اگر می‌توانید، نور اتاق را در حد کم نور تنظیم کنید.

زمان استفاده از صفحه نمایش را محدود کنید: در حالی که صفحه نمایش برای بسیاری به یک ضرورت تبدیل شده است، سعی کنید استفاده از آن‌ها را محدود کنید - به خصوص قبل از خواب. برای جلوگیری از تداخل نور آبی با خواب، به جای خواندن از روی صفحه نمایش، مطالعه کتاب یا مجله را در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید ردیاب‌های زمان صفحه نمایش را روی دستگاه‌های خود تنظیم کنید تا زمان بیش از حد صفحه نمایش را کنترل کنید.

اگر متوجه شدید که چشم‌هایتان اذیت می‌شود یا حس می‌کنید که بینایی‌تان تغییر کرده است، مهم است که این موضوع را با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی در میان بگذارید. آن‌ها می توانند چشم های شما را بررسی کرده و مشخص کنند که چه چیزی باعث علائم شما می‌شود. آن‌ها همچنین می‌توانند توصیه های بیشتری در مورد چگونگی یافتن آرامش از خستگی چشم شما ارائه دهند.

یک بررسی سریع

عینک‌ های نور آبی با پوشش‌ها یا رنگ‌های خاصی ساخته می‌شوند که برای مسدود کردن یا فیلتر کردن نور آبی گسیل شده از صفحه‌های دیجیتال مانند گوشی هوشمند یا رایانه شما طراحی شده‌اند. در حالی که شواهد در مورد اینکه آیا آنها واقعاً از خستگی چشم جلوگیری می‌کنند یا خیر، متفاوت است، عینک های نور آبی می‌توانند در جلوگیری از بی خوابی مفید باشند زیرا قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آبی می‌تواند چرخه خواب شما را مختل کند.

اگر نگران خستگی چشم ناشی از خیره شدن به دستگاه های دیجیتال خود هستید، می‌توانید با استراحت های مکرر، محدود کردن زمان نمایشگر و اقداماتی برای کاهش خشکی چشم، خستگی چشم را کاهش دهید. برای راهنمایی‌های بیشتر در مورد چگونگی کاهش فشار چشم، با یک ارائه‌دهنده مراقبت های بهداشتی مانند یک چشم پزشک یا اپتومتریست صحبت کنید.