• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

عدسی بلوکات و ضد بازتاب چه تفاوتی با هم دارند؟

انتخاب عینک مناسب شاید کار دشواری به نظر برسد. برای انتخاب قاب عینک گزینه‌های زیادی وجود دارد. اما انتخاب عدسی نیز مهم است. شما باید لنز عینک مناسب خودتان را تهیه کرده و پوشش‌های مورد نیاز و متناسب با سبک زندگی خود را نیز تعیین کنید. بسیاری از افراد این پرسش را می‌پرسند: "تفاوت بین لنزهای ضد تابش خیره کننده و ضد بازتاب چیست؟" اگر شما نیز از شباهت بین پوشش ضد بازتاب و پوشش نور آبی گیج شده‌اید، باید بدانید تنها نیستید. در این مقاله قصد داریم این موضوع را برایتان شفاف کنیم و به شما کمک کنیم تا بدانید کدام پوشش عدسی برای شما بهترین است.

افرادی که مشکلات بینایی دارند، بیشترین احتمال استفاده از نوع عینک ها را دارند. اغلب افراد در حال حاضر بیش از 10 ساعت در روز را جلوی لپ تاپ یا رایانه خود می‌گذرانند. پرتوی فرابنفش تولید شده توسط صفحه رایانه و تلفن همراه برای چشم بسیار آسیب‌زا است. اما دانشمندان راه‌حلی برای رفع این مشکلات ابداع کرده اند. عینک های جدید بلوکات و ضد تابش خیره‌کننده این نگرانی را برطرف می‌کنند. اگر می‌خواهید در مورد این عینک بیشتر بدانید، لطفا ادامه مطلب را بخوانید.

 عینک برای نور آبی


عینک نور آبی چیست؟

نور آبی به عنوان نور مرئی با انرژی بالا  [1]HEVنیز شناخته می‌شود، زیرا در بالای طیف نور مرئی قرار دارد. نور آبی به طور طبیعی از خورشید گسیل می‌شود و مانند نور UV، مقداری از آن برای سلامتی انسان مفید است؛ اما تابش بیش از حد آن می‌تواند خطرناک باشد. مشکلات مربوط به نور آبی از این واقعیت ناشی می‌شود که صرف زمان بیشتر در مقابل ابزارهای دیجیتال مانند لپ تاپ، تلفن همراه و تلویزیون، ما را در معرض HEV زیاد (بیشتر از آنچه نیاز داریم)، قرار می‌دهد. لنزهای مسدود کننده نور آبی تا 90 درصد، HEV تولید شده توسط صفحه نمایش دیجیتال را فیلتر و به تسکین خستگی چشم و مشکلات خواب کمک می‌کنند، که شکایت رایج در بین کاربران رایانه است.

لنزهای بلوکات برای جذب 10 تا بیش از 90 درصدی نور آبی طراحی شده‌اند. این لنز طوری طراحی شده که اجازه می‌دهد تا مقداری نور آبی از آن عبور کند و در عین حال از اعوجاج رنگ جلوگیری می‌کند. عینک های ضد نور آبی به تسکین علائم خستگی چشم کمک می‌کنند، به خصوص هنگام کار در شب. استفاده از عینک آبی نور هنگام کار با دستگاه‌های الکترونیکی می‌تواند به بازیابی ریتم شبانه روزی شما کمک کرده و خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را کاهش دهد.

 نور آبی یاعث بر هم زدن خواب می شود


لنزهای ضد بازتاب  Anti-Reflex چیست؟

در بعضی از عدسی های عینک، لایه ای از پوشش ضد تابش یا آنتی رفلکس که به عنوان پوشش AR نیز شناخته می‌شود، روی سطح لنزهای عینک شما اعمال می‌شود تا با کاهش میزان تابش خیره‌کننده باعث بهبود دید شما شود. تابش نور به عنوان میزان درخشندگی بیش از حد ناشی از نور مستقیم یا بازتابیده توصیف می‌شود. تلفن‌ها، تبلت‌ها و صفحه‌نمایش‌های رایانه‌ای با نور LED نیز می‌توانند درخشندگی ایجاد کنند.

پوشش AR وضوح بصری و راحتی را بهبود می‌بخشد. تابش خیره‌کننده مسئله مهمی در بسیاری از فعالیت‌های خارج از منزل است. عینک ضد بازتاب (آنتی رفلکس) یا عینک آفتابی می‌تواند این نور را به حداقل برساند و میدان دید شفافی را برای شما فراهم کند. تابش خیره‌کننده ممکن است هنگام انجام کارهای با تمرکز بالا یا کار بر روی صفحه رایانه موجب حواس پرتی بسیار شما باشد. هر زمان که برای دیدن چیزی مجبور به جمع کردن چشمان خود هستید، یعنی دارید به چشمان خود فشار وارد می‌کنید. در این حالت از بین بردن تابش خیره‎‌کننده هنگام انجام کارها به کاهش فشار روی چشم شما کمک می‌کند. تلفن ها، رایانه ها، تبلت ها و تلویزیون ها همگی نور آبی خطرناکی را تولید می‌کنند. برخی از پوشش‌های ضد تابش نور می‌توانند به شما کمک کنند تا آسیب نور آبی خود را به حداقل برسانید، خواب خود را بهبود ببخشید و فشار روی چشم را به حداقل برسانید.

پوشش کاهش‌دهنده‌ی تابش خیره‌کننده یا بازتاب روی لنز ، به کل طیف نور مرئی، از جمله نور آبی اجازه عبور می‌دهد. عدسی هایی با این نوع پوشش عمدتاً برای افزایش وضوح بصری در نظر گرفته شده‌اند که در غیر این صورت توسط تابش خیره‌کننده به خطر می‌افتد و برای کاهش فشار چشم و بهبود بینایی بسیار مفید است. پوشش لنزهای ضد بازتاب روی عینک می‌تواند برای انواع فعالیت‌ها از جمله استفاده از صفحه نمایش و رانندگی در شب مناسب باشد.

نور آبی و کار با نمایشگر دیجیتالی


بسیاری از پوشش‌ های لنز آنتی رفلکس نیز با یک سطح آبگریز ترکیب می‌شوند که آنها را در برابر آب مقاوم می‌کند؛ به این ترتیب تمیز کردن آنها نیز آسان می‌شود. از طرف دیگر، خراش های ظریف به دلیل شفافیت کامل، روی لنزهای ضدبازتاب بیشتر به چشم می‌خورد. هنگام تمیز کردن عدسی آنتی رفلکس خود، فقط از مواد توصیه شده توسط متخصص استفاده کنید. همیشه قبل از تمیز کردن، عدسی عینک خود را خیس یا مرطوب کنید. استفاده از پارچه خشک روی عدسی خشک ممکن است باعث آسیب گرد و غبار یا ذرات دیگر به لنز شما شود.‌

 
تفاوت بین نور آبی و لنزهای ضد بازتاب

عینک های نور آبی عینک هایی هستند که به طور خاص برای فیلتر کردن نور آبی گسیل شده از LED ها طراحی شده‌اند. از سوی دیگر، لنزهای آنتی رفلکس، لنزهایی با طراحی خاص هستند که دارای پوشش ضد بازتاب روی لنزها هستند.

عینک ‌های نور آبی از عبور نور آبی از لنزها جلوگیری می‌کنند، در حالی‌که عینک‌های ضد تابش از عبور نور اضافی از لنز جلوگیری می‌کنند.

عدسی نور آبی خاصیت ضد بازتاب را نیز ارائه می‌دهند؛ اما عدسی ضد آنتی رفلکس از اثرات عینک نور آبی جلوگیری نمی‌کند.

عدسی بلولایت چشم ها را آرام نگه می‌دارد و به بهبود چرخه خواب شما کمک می‌کند. عدسی آنتی رفلکس نیز موجب آسایش چشم شده و بینایی را شفاف می‌کند.

عینک های نور آبی برای افرادی که با نمایشگرهای دیجیتالی کار می‌کنند، توصیه می‌شود؛ اما عینک های ضد بازتاب برای کسانی که در اواخر شب رانندگی می‌کنند توصیه می‌شود.

 

تفاوت نور آبی با آنتی رفلکس

از بین عدسی نور آبی و عدسی آنتی رفلکس، کدام را انتخاب کنیم؟

هر دو عدسی دارای ویژگی‌های متمایزی هستند. با این حال، عینک های نور آبی یا بلولایت برتر هستند چرا که قابلیت های ضد بازتابش نور را نیز ارائه می‌دهند (البته در درجه پایین‌تر). در نتیجه، اگر برای مدت طولانی زیر نور زیاد کار می‌کنید، ایده خوبی است که از عینک استفاده کنید. نورهای شدید معمولاً چشم ها را تحت فشار و خستگی قرار می‌دهد و در نتیجه چرخه خواب را مختل می‌کند. ثابت شده است که بی‌خوابی دشمن یک زندگی سالم است. تمایز بین پوشش آنتی رفلکس و نور آبی این است که هر دو پوشش AR هستند که تابش خیره‌کننده را به حداقل می‌رساند. تفاوت این است که عدسی بلولایت علاوه بر پوشش AR، دارای پوشش دفاعی نور آبی برای مسدود کردن نور آبی است. برای جمع‌بندی باید گفت که هر دو شیشه ضد تابش نور هستند، اما تنها یکی از آن‌ها ضد نور آبی است.

عینک هایی با پوشش آنتی رفلکس می‌توانند نور بازتاب شده را پخش کنند و تجربه تماشای شما را بهبود بخشند. هنگامی که صحبت از کاهش تابش نور به میان می‌آید، اعتقاد بر این است که پوشش ضد تابش کمتر از پوشش ضد بازتاب است. اگر می‌خواهید واضح‌تر ببینید و فشار چشم را کاهش دهید، به سراغ عدسی هایی با پوشش ضد بازتاب بروید. اگر می‌خواهید از تابش بیشتر نور آبی توسط گجت‌های دیجیتال با نور پس زمینه جلوگیری کنید، عینک های ضد نور آبی بهترین گزینه هستند.

 

 

[1] high-energy visible