• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

آیا ورزش‌های چشمی برای درمان نزدیک‌بینی مفید هستند؟

متأسفانه هیچ تمرین چشمی خاصی برای درمان نزدیک‌بینی وجود ندارد و نمی‌توان با ورزش چشمی، بینایی را بهبود داد. زیرا ورزش‌های چشمی نمی‌توانند شکل قرنیه را تغییر دهند - قرنیه عضوی است که نحوه انکسار نور در داخل چشم ما را کنترل می‌کند. در عوض، باید هر گونه عیوب انکساری را با استفاده از عینک یا تماسی یا از طریق جراحی لیزر چشم اصلاح کرد. اما این را باید اضافه کنیم که اگرچه نرمش‌های چشمی نزدیک‌بینی را درمان نمی‎کنند، اما می‌توانند به کاهش علائم خستگی چشم کمک کنند.

 
ورزش چشمی و بهبود نزدیک بینی


چگونه چشمان خود را ورزش دهیم

اگر زمان زیادی را صرف تماشای صفحه نمایش می‌کنید، ممکن است احساس خشکی، خارش یا فشار روی چشمتان داشته باشد. برای اینکه چشمتان حال بهتری داشته باشند، تمرین‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید هر روز انجام دهید.

تمرین 1: در حالت نشسته، یک انگشت خود را چند سانتی‌متری از چشمان خود نگه دارید و روی آن تمرکز کنید. به تدریج انگشت خود را به سمت دورتر ببرید، اما باز هم به تمرکز ادامه دهید. پس از یک استراحت سریع، به عقب به انگشت خود نگاه کنید و همان‌طور که آن را به سمت چشمان خود حرکت می‌دهید، آن را متمرکز نگه دارید.

نرمش چشم


تمرین 2:
این تمرین مشابه تمرین 1 است، اما با دامنه وسیع‌تر.  این تمرین شامل تغییر فوکوس بین دو جسم است. جسمی که در فاصله 20 سانتی‌متری شماست و جسم دیگری که در فاصله 5 تا 10 متری است. برای کسب بهترین نتیجه، 5 بار در یک روز این تمرین را تکرار کنید.

تمرین 3: تمرین عدد هشت انگلیسی. بشینید و به زمین نگاه کنید. در حالی‌که چشمان خود را در نقطه‌ای در حدود 5 متری از صندلی خود متمرکز کرده‌اید، یک عدد هشت انگلیسی را ترسیم کنید. بعد از 30 ثانیه، جهت کشیدن عدد هشت خود را برعکس کنید.

 

نکاتی دیگر برای مراقبت از چشم

ورزش‌های چشمی تنها یکی از راه‌های مراقبت از بینایی شماست. اما اقدامات کوچک و روزمره دیگری نیز می‌تواند به بهبود سلامت چشم شما کمک کند، خواه نزدیک‌بینی داشته باشید یا نداشته باشید:

به طور منظم استراحت کنید. نگاه کردن به صفحه رایانه یا حتی خواندن کتاب با فونت ریز برای مدت طولانی می‌تواند باعث خستگی چشم و مشکلات دیگر چشمی شود. بنابراین هر 20 دقیقه یک زنگ هشدار تنظیم کنید تا به جسمی در فاصله 6 متری خود به مدت 20 ثانیه  نگاه کنید.


ورزش چشم و خستگی چشم


معاینه چشم را فراموش نکنید!
با آزمایش‌های منظم چشمی هر گونه تغییر یا ناهنجاری به سرعت تشخیص داده می‌شود.

از چشم‌ها در مقابل پرتوی فرابنفش محافظت کنید. استفاده از عینک آفتابی در روز، پرتوهای آسیب‌زای UVA و UVB خورشید را مسدود می‌کند.

رژیم غذایی مناسب داشته باشید. با مصرف غذاهای سالم در رژیم غذایی می‌توان اطمینان حاصل کرد که چشمان شما تمام مواد مغذی مورد نیاز برای سالم ماندن را دریافت می‌کند.