• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

آیا ویتامین ها می‌توانند از چشم ها در برابر آسیب نور آبی محافظت کنند؟

از آنجا که دستگاه‌های دیجیتالی زندگی ما را تسخیر کرده‌اند، برخی از شرکت‌ها با ادعای اینکه محصول آنها می‌تواند از چشم در برابر نور آبی گسیل شده از لوازم الکترونیکی محافظت کند، ویتامین های خود را بازاریابی می‌کنند. اما نظر برخی از چشم پزشکان متفاوت است. آن‌ها دوست دارند تا مردم بدانند که استفاده از مکمل های ویتامینی "چشم"، برای محافظت از چشم در برابر آسیب نور آبی به اثبات قطعی نرسیده و هیچ شواهد محکمی برای این قضیه وجود ندارد.

هسازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) با نسبت به مکمل های ویتامین با رویکردی متفاوت نسبت به داروها رفتار می‌کند. FDA قبل از عرضه محصولات مکمل های غذایی، آن‌ها را از نظر ایمنی و اثربخشی بررسی نمی‌کند. طبق قانون، تولیدکننده یا فروشنده نیازی به اثبات صحت یا حقیقت ادعای ذکر شده‌ی خود روی محصول را ندارد.

اگرچه درست است که ساعت‌ها خیره ماندن به صفحه نمایشگر، شما را در آماج نور آبی دستگاه قرار می‌دهد، اما هنوز شواهد قطعی وجود ندارد که این نور به چشم شما آسیب برساند. اگر بعد از تماشای نمایشگر احساس ناراحتی می‌کنید، احتمالاً خستگی چشم دیجیتالی را تجربه کرده‌اید.

اما باید گفت شواهد زیادی وجود دارد که به نظر می‌رسد، نور آبی بر ریتم شبانه روزی بدن و همچنین چرخه بیداری طبیعی و خواب ما تأثیر می‎‌گذارد. در طول روز  نور آبی ما را بیدار و تحریک می‌کند. اما قرار گرفتن در آماج نور آبی زیاد در اواخر شب از طریق تلفن همراه، تبلت یا رایانه شما ممکن است خواب شما را دشوار کند.

چه ویتامین هایی برای چشم مفیدند


ارتباط ویتامین ها و بیماری های چشمی

دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (AMD)، نوعی بیماری ویرانگر چشمی است که ثابت شده است استفاده از مکمل های ویتامین در بهبود آن موثر است. امیلی چو یکی از متخصصان چشم است که مسئول هدایت یک مطالعه مهم به نام مطالعه بیماری های چشم مرتبط با سن (AREDS) بود.  او و همکارانش می‌خواستند ببینند آیا برخی ترکیبات ویتامین می‌تواند به بیماران مبتلا به AMD کمک کند تا بینایی خود را حفظ کنند یا خیر. آنها دریافتند که استفاده از فرمولاسیون ویتامینی که ایجاد کرده‌اند، می‌تواند در برابر کاهش بینایی محافظت کند. اما فقط در بعضی از بیماران. ویتامین ها می‌توانند پیشرفت AMD پیشرفته را به تأخیر بیندازند و در صورت داشتن AMD متوسط ​​یا پیشرفته از یک چشم، مصرف این مکمل ها به شما کمک می‌کنند تا بینایی خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنید. این مطالعه در بیماران با AMD اولیه هیچ فایده‌ای را نشان نداد.

دکتر چو می گوید که صرف داشتن یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند از سلامت چشم پشتیبانی کند. چاقی با افزایش احتمال ابتلا به آب مروارید، گلوکوم ، AMD و رتینوپاتی دیابتی مرتبط است. اما خوردن یک رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات و غذاهای بسته بندی شده مغذی مانند ماهی قزل آلا و آجیل ممکن است خطر ابتلا به این بیماری های چشمی را کاهش دهد.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد بیمارانی که ماهی تازه می‌خورند به خاطر دسترسی به منبع مهم امگا 3، کمتر در خطر ابتلا به AMD قرار دارند. با این حال، مطالعات مقایسه در بیمارانی که مکمل های امگا 3 مصرف کرده‌اند با افرادی که این مکمل ها را مصرف نکرده‌اند ، هیچ کاهشی در ابتلا به AMD را نشان نمی‌دهد. این نتایج نشان می‌دهد که ترکیبات حیاتی موجود در غذا را نمی‌توان به طور مساوی در مکمل های خوراکی مطابقت داد.

ویتامین ها و مواد غذایی مفید برای چشم


قبل از مصرف مکمل ویتامین، این نکات را از FDA در نظر بگیرید:

 • برای درک تفاوت بین اطلاعات قابل اعتماد و مشکوک، با متخصص مراقبت از چشم مشورت کنید.
 • برای کسب اطلاعات در مورد محصولی که قصد استفاده از آن را دارید با سازنده تماس بگیرید.
 • برخی از ترکیبات مکمل، از جمله مواد مغذی و عناصر گیاهی، می‌توانند سمی باشند. بعضی از مواد و محصولات ممکن است در صورت مصرف زیاد یا طولانی‌مدت آسیب‌زا باشند. برخی از مواد مورد استفاده در ترکیب با سایر داروها، مواد یا غذاها نیز می‌توانند مضر باشند.
 • خود درمانی نکنید. برای هر مشکلی به متخصصان مربوطه مراجعه کنید تا بهترین راه دستیابی به سلامتی را برایتان شرح دهند.
 • مکمل غذایی را جایگزین داروی تجویز شده یا درمان یا انواع غذاهای مهم برای یک رژیم غذایی سالم نکنید.
 • تصور نکنید که اصطلاح "طبیعی" در رابطه با یک محصول، سالم بودن آن را تضمین می‌کند.
 • از اعتیاد به مواد مخدر و عناوین خبری احتیاط کنید. توصیه‌های سالم بهداشتی عموماً براساس تحقیقات در طول زمان انجام می‌شود، نه بر مبنای یک مطالعه واحد.
 • مراقب ادعاهای دروغین را بیاموزید. اگر چیزی خیلی درست به نظر برسد که درست باشد، احتمالاً چنین است.