• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

پنج دلیل احساس ناراحتی با لنزهای تماسی رنگی

بعضی از افراد که دوست دارند برندها و رنگ‌های مختلف لنزهای رنگی را امتحان کنند، گاهی از سوزش، قرمزی و سوزش یا تیرگی لنز اطراف چشم شکایت دارند. در این مواقع آن برند مورد استفاده را محکوم می‌کنند و می‌گویند لنزهای فلان برند برای پوشیدن راحت نیستند. اما در واقعیت، ممکن است این ناراحتی دلایل مختلف دیگری داشته باشد.

ناراحتی با لنز


1-باید با تشخیص متخصص و براساس چشم فرد تجویز شود

لنزهای رنگی نیز مانند لنزهای تماسی شفاف، براساس انحنا و قطرهای base متفاوت هستند. به یاد داشته باشید که منحنی base اندازه‌گیری، انحنای لنز است و قطر، عرض لنز است.

برندها همچنین از مواد مختلف، ضخامت و طرح لبه لنز استفاده می‌کنند که ممکن است روی راحتی فرد تأثیر بگذارد. اگرآستیگماتیسم دارید نیاز به اندازه‌گیری‌های دیگری نیز است. اگر تماس‌های رنگی را امتحان کنید که برای آستیگماتیسم طراحی نشده‌اند، ممکن است لنز در چشم شما در حال چرخش باشد. لنزهایی که خیلی سفت روی چشم قرار می‌گیرند، می‌توانند باعث ایجاد خراش، قرمزی و جلوگیری از رسیدن اکسیژن به چشم شوند. لنزهایی که بیش از حد از نرم هستند نیز ممکن است در اطراف چشم شناور شوند یا حتی از چشم بیفتند.


لنز تماسی و مشکلات آن


چشم‌های افراد با هم متفاوت است؛ به همین دلیل است که تجویز و نصب مناسب لنز توسط متخصص مراقبت از چشم بسیار ضروری است و این اولین اقدام شما برای داشتن یک لنز تماسی رنگی راحت است. در بعضی از کشورها مانند آمریکا این قانون وجود دارد که شما نمی‌توانید به طور قانونی لنز رنگی را بدون نسخه معتبر خریداری کنید.

2-ممکن است آلرژی داشته باشید

گرد و غبار و گرده‌های ریز می‌توانند باعث تحریک چشم شوند. حتی اگر شما مبتلا به آلرژی خفیف باشید، این آلرژن‌های رایج می‌توانند باعث ایجاد قرمزی چشم شما شوند. شاید مجبور شوید مدت زمانی که از لنز استفاده می‌کنید را کاهش دهید. لنزهای تماسی رنگی یک‌بار مصرف روزانه نیز می‌تواند انتخاب مناسب دیگری باشد. در این زمینه با متخصص مشورت ‌کنید.

آلرژی و لنز تماسی


3-شاید
لنزهای تماسی رنگی شما کثیف شده یا به درستی تمیز نشده‌اند

ممکن است گاهی‌اوقات رسوبات پروتئین روی لنزها، به علت کاهش میزان اکسیژنی که به چشم می‌رسد، برای شما مشکل ایجاد کند. روال تمیز کردن لنز تماسی خود را کم نکنید. همیشه از روش تمیز کردن و نگهداری لنز که توسط متخصص به شما توصیه شده‌است، پیروی کنید. از آن‌جایی که بسیاری از افراد گه‌گاه از لنزهای رنگی استفاده می‌کنند و نه هر روز، احتمال دارد که کمتر مراقبت بهداشت لنز خود باشند. به‌عنوان مثال، بعضی از افراد سعی می‌کنند لنزها را بسیار طولانی‌تر از برنامه‌ی تعویض توصیه شده استفاده کنند یا نگه دارند.


علت ناراحتی با لنز رنگی


 4- ممکن است چشمان شما به محلول لنز تماسی شما حساس است

مواد نگهدارنده و مواد موجود در محلول تمیز کننده لنز تماسی نیز ممکن است باعث حساسیت چشم شوند. سعی کنید از یک محلول بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید.

5-شاید خشکی چشم دارید

سوزش، خارش و احساس اینکه همیشه چیزی در چشمانتان وجود دارد، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که چشمان شما به اندازه‌ای اشک تولید نمی‌کنند تا سطح چشم را مرطوب یا روان نگه دارد. چشم پزشک شما ممکن است قطره های چشمی یا ویتامین های چشمی را برای تسکین سوزش توصیه کند. خشکی چشم می‌تواند به علت مصرف بعضی از داروها، تهویه نامطبوع، سیستم گرمایش خشک و استفاده طولانی‌مدت از رایانه مانند خیره شدن به صفحه نمایشگر در طول روز ایجاد شود.