• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

آیا استفاده از لنزهای تماسی باعث سردرد می‌شود؟

لنزهای تماسی باید بسیار راحت باشند و نباید باعث سردرد شوند. اما اگر از لنزهای تماسی استفاده کردید و مدت کوتاهی پس از آن سردرد داشتید باید فوراً به متخصص مراجعه کنید تا متوجه شوید که آیا ناراحتی شما مربوط به چشم است یا خیر.

متخصص با انجام معاینات مخصوص می‌تواند تشخیص دهد که آیا لنزهای تماسی در سردرد شما نقش دارند یا خیر. در این مقاله قصد داریم به چند علت احتمالی سردرد مرتبط با لنز تماسی اشاره کنیم. لطفا همراه ما باشید.


سردرد و لنز تماسی


سردردهای ناشی از لنزهای تماسی به سه علت مهم زیر بروز پیدا می‌کند:

  • نسخه اشتباه:

 البته معمولاً این اتفاق پیش نمی‌آید. اما اگر در تجویز لنزهای تماسی خطایی رخ داده باشد و از لنزهای خیلی قوی، خیلی ضعیف یا نادرست استفاده کنید، ممکن است باعث بروز خستگی چشم و سردرد شود. اگر علت سردرد شما واقعا این مورد باشد، با تعویض لنز با لنزهای با توان مناسب سردرد شما از بین می‌رود.

  • لنزهای نامناسب:

 ممکن است پس از چندین ساعت استفاده از لنزهای تماسی، لنزها شروع به خشک شدن کند. این موضوع می‌تواند باعث سفت شدن لنز و بروز ناراحتی چشم و احتمالاً سردرد شود. در مورد شروع سردرد خود با متخصص صحبت کنید. آیا درد در اوایل روز شروع می‌شود یا بعد از اینکه چندین ساعت از لنزهای تماسی خود استفاده کرده‌اید؟


خشکی چشم و لنز

  • خشکی چشم:

اگر خشکی چشم دارید، گاهی اوقات این امر می‌تواند باعث ناراحتی چشم و احتمالاً سردرد شود. خشکی چشم می‌تواند شما را به نور حساس‌تر کند و باعث انحراف چشم شود. چشم‌های دچار خشکی چشم می‌تواند باعث سردرد هم شود. سردردهای ناشی از ناراحتی خشکی چشم معمولاً در اواخر روز رخ می‌دهد.


لنز و سردرد

  • سندرم بینایی رایانه‌ای:

 اگر چندین ساعت در روز با رایانه کار می‌کنید، در معرض خطر ابتلا به سندرم بینایی رایانه‌ای هستید. علائم شایع این سندرم، سردرد و فشار چشم است. اگرچه استفاده از لنزهای تماسی لزوماً خطر ابتلا به سندرم بینایی رایانه‌ای را افزایش نمی‌دهد، اما ممکن است لنزهای شما در حین کار با رایانه خشک شوند و بر ناراحتی چشم شما بیفزایند. هنگامی‌که در مورد سردرد خود با متخصص صحبت می‌کنید، حتماً ذکر کنید که چند وقت یک‌بار و چه مدت با رایانه کار می‌کنید و اینکه آیا سردرد شما بیشتر در حین و بعد از کار با رایانه رخ می‌دهد یا خیر.

سینوس و لنز تماسی

  • گرفتگی یا عفونت سینوس:

مواردی که باعث احتقان سینوسی می‌شوند - مانند آلرژی یا عفونت - نیز می‌توانند باعث سردرد شوند. از آنجایی‌که سینوس‌ها در اطراف و پشت چشم‌ها قرار دارند، اغلب به اشتباه تصور می‌شود که سردرد و درد سینوسی به چشم‌ها ارتباط دارد.

ایده خوبی است که در صورت شروع سردرد، فوراً به متخصص مراجعه کنید. به خصوص اگر سردرد شما، مدت کوتاهی پس از گذاشتن لنزهای تماسی یا تغییر برند لنزهای تماسی رخ می‌دهد.


لنزتماسی

 

در کل حتی اگر متخصص تشخیص دهد که سردرد شما ناشی از لنزهای تماسی یا مشکلات چشمی نیست،  انجام یک معاینه کامل چشم، راه خوبی برای رد کردن یک علت بالقوه سر درد است. همچنین، متخصص می‌تواند شما را به متخصص مناسب دیگری ارجاع دهد تا این مشکل به بهترین شکل ممکن حل شود.