• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

لنزهای تماسی چقدر عمر می‌کنند؟

بیش از 45 میلیون آمریکایی برای اصلاح دید خود از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند. لنزها به شما کمک می‌کنند تا زمانی که عینک با حوصله یا فعالیت شما سازگاری ندارد، به وضوح عینک خود را ببینید.

قبل از انتخاب لنزهای تماسی، یادگیری شیوه‌های مراقبت و استفاده صحیح از آن ضروری است. لنز تماسی بسته به نوع آن، می‌تواند یک روز، چند هفته یا بیشتر قابل استفاده باشد. پیش از هر اقدامی با اپتومتریست خود در مورد استفاده از یک لنز تماسی مناسب، برند و سبک‌های مختلف آن متناسب با سبک زندگی خود مشورت کنید.

مدت زمان استفاده از لنز


لنزهای تماسی نرم و لنزهای نفوذپذیر با گاز سفت و سخت چه تفاوتی با هم دارند؟

وقتی مردم به لنزهای تماسی فکر می کنند، معمولاً لنزهای نرم را تصور می‌کنند. این لنزها کاربرد زیادی دارند و بسیاری از افراد راحتی و انعطاف‌پذیری آن‌ها را ترجیح می‌دهند. با این حال، لنزهای نفوذپذیر با گاز سفت و سخت (RGP) یا لنزهای تماسی سخت، هنوز در دسترس هستند و برای کسانی که به دید واضح و شفاف نیاز دارند، مانند کسانی که آستیگماتیسم یا قوز قرنیه دارند، انتخاب خوبی هستند.

لنزهای تماسی نرم از مواد انعطاف پذیر ساخته شده‌اند تا به قرنیه، سطح منحنی چشم شکل بگیرند. اگر دوست دارید عینک و لنزهای تماسی را به جای هم استفاده کنید، این نوع لنز برای استفاده‌ی ناپیوسته ایده‌آل هستند. اما لنزهای RGP بادوام هستند، احتمال پارگی کمتری دارند.

طول عمر لنزهای تماسی به سخت یا نرم بودن آن‌ها، برنامه استفاده و میزان مراقبت از آن‌ها بستگی دارد.

لنز تماسی
لنزهای تماسی نرم چه مدت عمر می‌کنند؟

لنزهای تماسی نرم در سه دسته‌ی زیر وجود دارد:

 • لنزهای با مصرف طولانی مدت
 • لنزهای یک‌بار مصرف روزانه
 • لنزهای روزانه

لنزهای تماسی طولانی مدت برای استفاده مداوم، از جمله در طول شب، تا 30 روز ساخته شده‌اند. باید بین زمان برداشتن لنزها و پوشیدن یک لنز جدید، به چشمتان استراحت نیاز دارند. بسته به سلامت چشمان شما، اپتومتریست بهترین برنامه جایگزینی را برای حفظ سلامت چشمان شما توصیه می‌کند.

لنزهای استفاده روزانه طوری طراحی شده‌اند که فقط در طول روز استفاده می‌شوند. بسته به برنامه‌ تنظیم شده توسط اپتومتریست و میزان رعایت قوانین مراقبت از لنز توسط شما، یک لنز می‌تواند از 2 هفته تا یک ماه دوام بیاورد. خوابیدن با لنزهای تماسی، حتی برای یک چرت کوتاه، می‌تواند ناراحتی شما را در هنگام استفاده از لنز افزایش دهد و باعث بر هم خوردن راحتی و آسایش چشم شما شود.

لنزهای یک‌بار مصرف روزانه ساده‌ترین نوع لنزهای تماسی هستند. شما باید هر شب لنزهای تماسی خود را دور بیاندازید و هر روز صبح یک لنز جدید را استفاده کنید. این لنزها نیازی به نگهداری در محفظه لنزهای تماسی یا تمیز کردن و استریل کردن ندارند و احتمال ابتلا به عفونت چشم را محدود می‌کند.


مدت مصرف لنز
لنزهای تماسی تراوا با گاز سفت و سخت چقدر عمر می‌کنند؟

با مراقبت مناسب، یک جفت لنز RGP می‌تواند تا ۲ یا ۳ سال دوام بیاورد. این لنزها بادوام هستند و در برابر رسوبات پروتئین و مواد معدنی تحریک‌کننده مقاوم هستند. مواد منعطف، اغلب شامل سیلیکون، تنفس را افزایش داده و اجازه می‌دهد تا اکسیژن به راحتی از لنز عبور کند و خشکی چشم را کاهش دهد.

در حالی‌که هر لنز RGP می‌تواند تا چند سال دوام بیاورد، نسخه‌ی شما ممکن است فقط برای مدتی دوام داشته باشد. چشمان شما ممکن است شروع به تغییر کنند و نیاز به نسخه به روز شده و لنزهای جدید باشند.

نسخه لنز تماسی شما چه مدت دوام دارد؟

اپتومتریست ها اغلب نسخه لنز تماسی را با اعتبار یک سال می‌نویسند. بینایی شما می‌تواند سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنید تغییر کند و او با یک ویزیت سالانه برای ارزیابی چشمان شما اطمینان حاصل می‌کند که چشمتان سالم باشد.با انجام معاینات منظم چشم، اپتومتریست شما می‌تواند بینایی شما را آزمایش، وضعیت چشم را بررسی کند و دستورات لازم را برای بهبود دید شما صادر کند.

 زمان استفاده از لنز


آیا می توانید از لنزهای تماسی قدیمی استفاده کنید؟

استفاده از لنزهای تماسی طولانی‌تر از حد توصیه شده، می‌تواند چشمان شما را در برابر عفونت، مانند کراتیت، آسیب‌پذیر کند. این التهاب قرنیه می‌تواند از طریق مراقبت نادرست از لنزهای تماسی، استفاده از لنزهای تاریخ مصرف گذشته یا استفاده طولانی مدت از یک جفت لنز ایجاد شود.

ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها یا انگل‌ها می‌توانند قرنیه را آلوده کرده و منجر به علائم زیر شوند:

 • خروج ترشح از چشم
 • سوزش چشم
 • قرمزی چشم
 • درد در داخل و اطراف چشم
 • حساسیت به نور
 • تاری دید
 • اشک چشم

اگر علائم عفونت چشم را تجربه کردید، از پوشیدن لنز تماسی دست بکشید و با اپتومتریست خود قرار ملاقات بگذارید.


لنز تماسی
نحوه مراقبت از لنزهای تماسی

برای جلوگیری از خطر عفونت، مراقبت مناسب از لنزهای تماسی بسیار مهم است. در طول معاینه و نصب لنزهای تماسی شما، اپتومتریست تمام بهترین شیوه‌ها و نکات مراقبت از لنز تماسی را برای حفظ طول عمر لنزهای تماسی و حفظ سلامت چشم شما یادآوری می‌کند.

برخی از قوانین و شیوه‌نامه‌های کلی اپتومتریست ها برای مرقاقبت از چشم در هنگام استفاده از لنزهای تماسی شامل موارد زیر است:

 • به برنامه‌ی تعویض لنز که توسط اپتومتریست تان تعیین شده، پایبند باشید.
 • با لنزهای تماسی خود نخوابید، مگر اینکه آن نوع لنز برای مناسب باشد.
 • هنگام استفاده از لنزهای تماسی، از وارد شدن آب به چشم خود اجتناب کنید.
 • پس از استفاده از محلول تماسی خود مالش دهید و بشویید تا به آرامی زباله‌ها و رسوبات پاک شوند.
 • از آب به جای محلول تماسی استفاده نکنید.
 • محفظه‌ی لنز تماسی خود را با محلول تماسی استریل بشویید و درب آن را باز بگذارید تا خشک شود.
 • کیف لنز تماسی خود را هر سه ماه یا زودتر تعویض کنید.
 • یک برنامه منظم برای معاینه چشم خود داشته باشید.

معاینات سالانه چشم، نسخه لنزهای تماسی شما را به روز نگه می‌دارد، راحتی آن‌ها را حفظ می‌کند و به شما فرصتی می‌دهد تا در مورد نگرانی‌های چشم خود صحبت کنید.