• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

عادات بد استفاده از لنز، به آسیب چشمی می‌انجامد!

 

 میلیون‌ها مصرف‌کننده لنزهای تماسی در جهان هستند که در صورت استفاده نادرست از لنزها ممکن است خود را در آماج آسیب‌های  دائمی چشم قرار دهند؛ البته این آسیب‌ها تا حدی قابل پیشگیری است. گزارشی از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری نشان می‌دهد که با وجود این واقعیت که لنزها تا حد زیادی ایمن و مؤثر هستند، اما اگر به درستی از آن‌ها استفاده نشود، آسیب‌های جدی به سلامت چشم وارد می‌کنند.


عادات بد استفاده از لنز باعث آسیب به چشم می شود

  
در این گزارش بیش از 99 درصد از استفاده کنندگان از لنزهای تماسی که مورد بررسی قرار گرفتند، حداقل یک رفتار را گزارش کردند که آن‌ها را ها در معرض خطر عفونت چشمی قرار می‌داد. بر اساس این مطالعه تعداد 1075 عفونت گزارش شد که مربوط به استفاده از لنزهای تماسی بود. بسیاری از این عفونت ها می‌توانند به آسیب طولانی‌مدت به چشم‌ ها منجر شوند. اما از سوی دیگر باید بگوییم که اگر فردی بهداشت استفاده از لنز را رعایت کند، این آسیب‌ها معمولاً قابل پیشگیری هستند.

  یافته‌های این پژوهش نشان داد که از هر 5 نفر، 1 نفر شامل دچار زخم قرنیه بوده که یا نیاز به پیوند قرنیه داشته یا دید او کاهش یافته بود. تقریباً 20 درصد از عفونت‌های گزارش‌شده شامل افرادی بوده که مشکلات شدید قرنیه ای داشتند. قرنیه نقش کلیدی دروضوح بینایی دارد. بعضی عفونت‌ها می‌تواند به لایه‌های عمیق قرنیه آسیب برساند و بهبود کامل آن را سخت کند. در برخی موارد نیزاحتمال دارد که آسیب قرنیه  باعث ایجاد اسکار شود و دید فرد را مخدوش کند. اگر جای زخم شدید باشد شاید به پیوند قرنیه نیاز باشد، که شامل تعویض بخشی از قرنیه با بافت اهداکننده است.


از هر 4 نفر یک نفر از لنز استفاده اشتباه می کند


 از هر 4 نفر، 1 نفر به عادات اشتباه استفاده از لنزهای تماسی اشاره کرده که احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهند. با اینکه این مشکلات شدید به نظر می‌رسند، اما اکثر آن‌ها قابل پیشگیری هستند. به عنوان مثال، این گزارش نشان می‌دهد که بسیاری از کاربران گفته‌اند که با لنزهای تماسی خود می‌خوابند و از لنز برای مدت طولانی‌تری استفاده می‌کنند.

در این گزارش آمده است: "استفاده کنندگان از لنزهای تماسی می‌توانند با بهبود رفتارهای بهداشتی خود، مانند نخوابیدن با لنزهای تماسی(مگر اینکه تجویز شده باشند)، خطر ابتلا به عفونت‌های مرتبط با لنزهای تماسی را کاهش دهند و لنزهای تماسی خود را طبق دستور متخصص تعویض کنند."

  

بنابراین دفعه بعد که برای پوشیدن لنزهای خود بیدار شدید، به یاد داشته باشید - در حال گذاشتن یک دستگاه پزشکی هستید و باید با احتیاط از آن استفاده کنید.

در اینجا دو نکته ساده برای بهداشت بهتر لنزهای تماسی وجود دارد:

  1. قبل از دست زدن به لنز دست‌های خود را بشویید.
  2. محلول لنز دیروزی را به طور کامل عوض کنید.