• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

این لنزهای تماسی در نور شدید خورشید تاریک می‌شوند

عینک‌های آفتابی متنوعی وجود دارند که وقتی در آماج نور خورشید قرار می‌گیرند و بسته به میزان تابش فرابنفش، می‌توانند تیره‌تر یا روشن‌تر شوند. تا به حال، این فناوری به عینک ‌های استاندارد محدود می‌شد و کاربرانی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کردند نیز مجبور بودند  تا  از عینک آفتابی هم بزنند (البته در ادامه خواهید دید که این نوآوری نباید جایگزین عینک آفتابی شود). سازمان غذا و داروی ایالات متحده  اخیراً مهر تایید خود را به اولین لنزهای تماسی که از فناوری فتوکرومیک استفاده می‌کنند، داده است.

FDA در بیانیه‌ای توضیح داد که یک افزودنی منحصر به فرد می‌تواند به طور خودکار لنزها را هنگامی که در آماج نور شدید قرار می‌گیرند تیره کند. این لنزها هر زمانی که به شرایط نوری معمولی یا تاریک‌تر برگردند، دوباره روشن می‌شوند.

این لنز تماسی اولین لنز در نوع خود است که از فناوری مشابه عینک هایی که به طور خودکار زیر نور خورشید تیره می‌شوند (عینک فتوکرومیک) استفاده می‌کند.

این لنز برای رانندگی در شب هم خوب است

FDA این فناوری را پس از آزمایش‌های گسترده و مطالعات بالینی فراوان تایید کرد. یک مطالعه در این زمینه نشان داد که 24 نفر در هنگام رانندگی  روز و شب از این لنز استفاده کردند. FDA تایید کرد که هیچ مشکلی در عملکرد رانندگی یا مشکل بینایی به هنگام استفاده از آن لنزهای تماسی وجود ندارد.

در آزمایش‌ها، مشخص شد که لنزها هاله‌ها را به‌طور متوسط 18 درصد کاهش می‌دهند. این اثرات برای افراد بین 40 تا 65 سال بارزتر بود. این آزمایش خاص 54 شرکت کننده داشت. در مجموع، بیش از 1000 بیمار در مطالعات مختلف انجام شده توسط FDA شرکت داشتند.

لنز فتوکرومیک جدید
اما این لنزهای تماسی برای همه مناسب نیستند

مانند سایر نسخه‌ها و فناوری‌های پزشکی، این نوع لنز برای همه مناسب نیست. FDA هشدار می‌دهد که افراد مبتلا به التهاب یا عفونت‌های مکرر چشم نباید از لنز استفاده کنند. کسانی که از بیماری های چشمی خاص یا آسیب های چشمی طولانی‌مدت رنج می‌برند نیز باید از آن اجتناب کند. در نهایت، افرادی که خشکی چشم شدید یا واکنش‌های آلرژیک مکرر دارند باید توجه داشته باشند که با استفاده از این لنزها شرایط آنها بدتر می‌شود.

مانند بسیاری از لنزهای تماسی دیگر موجود در بازار، FDA اعلام کرد افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند، نباید با لنزهای تماسی فتوکرومیک بخوابند یا آن‌ها را در معرض آب قرار دهند.

آزمایش‌های مربوط به لنزهای فتوکرومیک در سال 2019 انجام شد و اولین محصول تجاری در آگوست 2021 وارد بازار شد. این این لنزبا نام OASYS with Transitions فروخته می‌شود و توسط Acuvue تولید شده‌است.


لنز تماسی جدید

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده، در سال‌های گذشته، بیش از 40 میلیون آمریکایی از لنزهای تماسی استفاده کرده‎ا‌ند. بر اساس گزارش موسسه ملی چشم، تنها در ایالات متحده، 42 درصد از جمعیت 12 تا 54 ساله نزدیک ‌بین و 10 درصد از کل آمریکایی‌ها دوربین‌ هستند.

 یک هشدار مهم برای سلامت چشم

با اینکه این لنزها برای برخی از افراد - به ویژه برای کسانی که مشکلات حسی دارند - راحتی زیادی را فراهم می‌کند- اما به طور کلی جایگزین عینک آفتابی نیست. چرا که کل بافت چشم در معرض نور خورشید قرار کی‌گیرد واین لنزها همه چشم را پوشش نمی‌دهد، بلکه تنها ناحیه دایره‌ای در اطراف عنبیه شما را پوشش می‌دهد. چشم اندام بسیار حساسی است و باید در مراقبت از آن بکوشید.