• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

آیا ورزش می‌تواند به جلوگیری از آسیب چشم کمک کند؟

  یک مطالعه‌­ی کوچک روی موش‌ها نشان می‌دهد که ورزش ممکن است در برابر رشد بیش از حد رگ‌های خونی که در بیماری‌های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) رخ می‌دهد، محافظت کند. مشخص نیست که آیا ورزش از برخی بیماری‌های چشمی در انسان محافظت می‌کند یا خیر. پیش از اینکه پزشکان بتوانند ورزش را به عنوان یک روش کم هزینه و خود مدیریتی برای کاهش خطر بیماری‌های چشمی مانند AMD، که یکی از دلایل اصلی کاهش بینایی در میان افراد 50 ساله یا بالاتر است، توصیه کنند؛ مطالعات بالینی بیشتری لازم است تا این تأثیر را در افراد نشان دهد.

ورزش منظم می‌تواند دور کمر شما را باریک کرده و خلق و خوی شما را بهبود بخشد. اکنون نتایج یک مطالعه‌ی بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که ورزش ممکن است به محافظت در برابر آسیب چشم‌ نیز کمک کند.

ورزش و سلامت چشم

مشخص نیست که آیا این یافته در انسان نیز ثابت خواهد ماند یا خیر. اما برخی از پژوهشگران محتاط خوشبین هستند زیرا نتایج با مطالعات گذشته که مزایای ورزش را در افراد نشان می‌دهد مطابقت دارد. Kevin McKinney چشم‌پزشک و سخنگوی آکادمی چشم‌­پزشکی گفت: «مطالعه‌ی جدید هیجان‌انگیز است زیرا از یافته‌های قبلی که نشان می‌دهد بین ورزش و پیشگیری از AMD ارتباط وجود دارد حمایت می‌کند.

مطالعات گذشته بر روی افراد نشان داده است که ورزش ممکن است به پیشگیری از بیماری‌های جدی چشم مانند AMD کمک کند. به گفته‌ی پژوهشگران ، مطالعه جدید جالب است، زیرا به جای تکیه بر افراد برای گزارش دادن ورزش خود، مستقیماً چگونگی تغییر سلول‌ها و بافت‌های چشم موش توسط فعالیت بدنی را بررسی می‌کند.


"ورزش ممکن است رگ‌های خونی سالم را در چشم تقویت کند"

پژوهشگران 6 موش را  در دو گروه مورد مطالعه قرار دادند: یک گروه به چرخ ورزش دسترسی داشتند در حالی که گروه دیگر دسترسی نداشتند. پس از چهار هفته، پژوهشگران چشم موش­‌ها را با لیزر درمان کردند تا تغییراتی را که در افراد مبتلا به کاهش بینایی مرتبط با افزایش سن رخ می‌دهد، شبیه سازی کنند. پس از این درمان، موش‌ها با فعالیت بدنی تا 45 درصد کمتر از موش‌های بدون فعالیت بدنی آسیب چشمی داشتند.

این مطالعه نشان می‌دهد که ورزش ممکن است در برابر رشد بیش از حد رگ‌های خونی که در بیماری‌های چشمی مانند AMD رخ می‌دهد، محافظت کند.

ورزشکار

فعالیت بدنی منظم می‌تواند سلامت چشم را تقویت کند

دانشمندان هنوز در تلاشند تا بفهمند ورزش چگونه از چشم انسان محافظت می‌کند. یافته‌های آن‌ها می‌تواند مسیر درمان تعدادی از بیماری‌های چشمی را باز کند. اگر بیماری چشمی دارید، ورزش ممکن است به شما در مدیریت بهتر آن کمک کند. یک مطالعه نشان داد افرادی که درگیر ورزش‌های بدنی متوسط هستند کمتر از افراد بدون فعالیت بدنی به گلوکوم مبتلا می‌شوند. فعالیت بدنی همچنین می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند تا بیماری خود را تحت کنترل داشته باشند. این امر خطر عوارض از جمله رتینوپاتی دیابتی را کاهش می‌دهد که علت اصلی از دست دادن بینایی در میان بزرگسالان در سن کار است.

ورزش و سلامت بینایی

چقدر باید ورزش کنم؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، سازمان بهداشت جهانی و انجمن قلب آمریکا همگی 150 دقیقه ورزش هوازی متوسط در هفته را توصیه می‌کنند. این زمان معادل حدود 30 دقیقه فعالیت ورزشی در روز، پنج روز در هفته است. فعالیت بدنی می‌تواند شامل پیاده‌روی، دوچرخه سواری، شنا، رقص و حتی باغبانی باشد. فعالیت بدنی مداوم می‌تواند به شما و چشمانتان کمک کند تا سالم بمانید.