• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

چه بیماری های چشمی باعث استرابیسم می‌شود

در این مقاله به توضیح درباره‌ی بیماری های رایج چشمی می‌پردازیم که می‌تواند منجر به چرخش چشم شود. چرخش چشم در هر 100نفر بیش از 3 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و توسط چشم پزشکان و اغلب بدون نیاز به جراحی با موفقیت درمان می‌شود.

آمبلیوپی (تنبلی چشم)

مشکل بینایی است که در آن چشم حتی با عینک های طبی یا لنزهای تماسی نمی‌تواند به حدت بینایی طبیعی دست یابد. آمبلیوپی معمولا در دوران نوزادی و اوایل کودکی شروع می‌شود. در بیشتر موارد فقط یک چشم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

آنیزومتروپی

وضعیتی که در آن هر چشم دارای عیوب انکساری متفاوتی است (نسخه اپتیکی). به عنوان مثال، یک چشم نزدیک بین خفیف است در حالی که چشم دیگر به طور قابل توجهی نزدیک بین است؛ یا یک چشم نزدیک بین و چشم دیگر دوربین است. تنوع زیادی در مورد آنیزومتروپی وجود دارد. هنگامی‌که با دوربینی همراه باشد، آنیزومتروپی یکی از علل شایع آمبلیوپی است.

استرابیسم

نارسایی همگرایی

نارسایی همگرایی چشم، یک عارضه رایج ماهیچه چشمی است که در آن دو چشم نمی‌توانند به راحتی به سمت داخل بچرخند و اجسام نزدیک را ببینند. این وضعیت بینایی علت اصلی خستگی چشم، تاری دید، دوبینی ویا سردرد است. یک مطالعه علمی چند سایت اخیر که توسط موسسه ملی چشم ارائه شد ثابت کرده است که موثرترین درمان برای نارسایی همگرایی، درمان بینایی در مطب با تقویت خانگی است و جراحی توصیه نمی‌شود.

دوبینی

دید دوگانه در صورتی اتفاق می‌افتد که هر دو چشم کار می‌کنند، اما هدف یکسانی را مدنظر قرار نمی‌دهند.

ازوفوریا

تمایل یک یا هر دو چشم به سمت داخل. هنگامی که هر دو چشم باز هستند، هر چشم دقیقاً به سمت هدف اشاره می‌کند. با این حال، هنگامی‌که یک چشم پوشیده می‌شود، در نتیجه همگرایی بیش از حد باعث چرخش چشم به داخل می‌شود.

ایزوتروپی

ایزوتروپی چرخش چشم به داخل در یک چشم است، زمانی که هر دو چشم باز هستند. چرخش چشم می‌تواند ثابت یا متناوب باشد. معمولاً مادرزادی است و ممکن است با جراحی، ویژن تراپی یا منشور به خوبی بهبود یابد.

 

چرخش چشم

اگزوفوریا

تمایل یک یا هر دو چشم به سمت بیرون است؛ هنگامی که هر دو چشم باز هستند و هر چشم دقیقاً به سمت هدف اشاره می‌کند. با این حال، هنگامی‌که یک چشم پوشیده می‌شود، در نتیجه همگرایی کم، باعث چرخش چشم به بیرون می‌شود. اگزوفوریا می‌تواند با نارسایی همگرایی همراه باشد.

 اگزوتروپی

چرخش چشم به بیرون در یک چشم، زمانی که هر دو چشم باز هستند. چرخش چشم می‌تواند ثابت یا متناوب باشد. معمولاً مادرزادی است و ممکن است جراحی، بینایی درمانی یا منشور به خوبی پاسخ دهد.

 مشکلات ردیابی چشم

حرکات دقیق چشم برای خواندن مورد نیاز است. با این کار توانایی خواندن هر کلمه در یک جمله برایتان فراهم می‌شود تا به راحتی خط مورد مطالعه خود را از دست ندهید.

دو نوع اصلی حرکت چشم وجود دارد:

Pursuits - : یک حرکت ردیابی صاف

Saccades - : پرش از یک هدف به هدف دیگر

بیماری پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید ممکن است منجر به بیرون زدگی یک یا هر دو چشم، خشکی چشم به دلیل قرار گرفتن در معرض قرنیه، نارسایی همگرایی و/یا هیپرتروپی شود. اولین علامت بیماری پرکاری تیروئید معمولاً نارسایی همگرایی است که باعث فشار چشم، خستگی یا دوبینی می‌شود. در موارد پیشرفته‌تر، ماهیچه چشم ضخیم می‌شود و ممکن است به درستی کار نکند و منجر به انحراف عمودی شود. برای موارد خفیف، ویژن تراپی یک درمان موثر است، در حالی که موارد پیچیده‌تر معمولاً به منشور نیاز است. به ندرت، اگر هیپرتروپی بیش از حد بزرگ باشد، ممکن است نیاز به جراحی باشد. درک این نکته مهم است که درمان بیماری تیروئید عدم پیشرفت بیماری چشم را تضمین نمی‌کند.


اختلال بینایی

سندرم براون

سندرم براون یک مشکل عضلانی چشم است که در آن چشم در هنگام اداکشن (چرخش به داخل) بالا نمی‌رود. معمولاً مادرزادی است و در موارد شدید با جراحی یا منشور به خوبی پاسخ نمی‌دهد. مگر اینکه مشکل‌‌ساز باشد، بهتر است آن را به حال خود رها کنید. در موارد نادر، این وضعیت می‌تواند در نتیجه‌ی تروما یا التهاب ایجاد شود.

بعد از جراحی آب مروارید

پس از برداشتن آب مروارید، برخی از بیماران دوبینی را تجربه خواهند کرد. این موضوع ممکن است به دلیل یک مشکل ماهیچه پنهان چشم باشد که از پوشاندن چشم یا سمیت ناشی از بی‌حسی تزریق شده رخ می‌دهد. اکنون بسیاری از جراحان آب مروارید از قطره های بی‌حس کننده موضعی برای جلوگیری از این مشکل استفاده می‌کنند. جراحی چشم همیشه باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های اولیه مانند اپتومتریست شما انجام شود. پیامدهای بصری جراحی آب مروارید اغلب به خوبی به منشور پاسخ می‌دهند. ویژن تراپی ممکن است در برخی موارد مفید باشد. جراحی باید به عنوان آخرین راه حل رزرو شود.

بعد از جدا شدن شبکیه

در برخی موارد، پس از ترمیم جداشدگی شبکیه، دوبینی ممکن است ایجاد شود. اگر در عرض دو هفته بهتر نشد، معمولاً از منشورها برای از بین بردن دوبینی استفاده می‌شود. بسیاری از اوقات، بینایی درمانی همراه با منشورها برای از بین بردن بیشتر دید دوگانه استفاده می‌شود. اگر تصویر از چشم موازی نباشد، جراحی لازم است.

ویژن تراپی

میاستنی گراویس

دوره های زودگذر دوبینی که با گذشت روز بدتر می‌شود ممکن است به دلیل میاستنی گراویس باشد. موارد بسیار خفیف ممکن است از ویژن تراپی بهره‌مند شوند. اما در موارد متوسط تا پیشرفته، بینایی درمانی ممکن است به طور موقت علائم را تشدید کند. میاستنی اغلب مقصر پتوز پلک (افتادن پلک)، دوبینی (دوبینی)، مشکلات تمرکز، خستگی چشم و/یا خستگی عمومی است. درمان به طور کلی شامل داروهای خوراکی یا استروئیدها است.

فلج ناشی از دیابت یا فشار خون بالا

دیابت یا فشار خون بالا ممکن است باعث ایسکمی نسبی، محرومیت از خون‌رسانی شود. خوشبختانه دوبینی دائمی نیست و می‌توان به طور موقت با منشورهای فشاری آن را از بین برد. هیچ درمان جراحی نباید انجام شود زیرا این عارضه معمولاً خود به خود و در عرض 3-4 ماه بهبود می‌یابد. هنگامی که وضعیت برطرف شد، شما یا پزشکتان می‌توانید منشور فشاری را جدا کنید.

ویژن تراپی برای استرابیسم

ویژن تراپی کل سیستم عصبی و رفتار بازتابی را آموزش می‌دهد، در نتیجه منجر به درمان پایدار برای استرابیسم و سایر شرایط بینایی می‌شود. با یک اپتومتریست تماس بگیرید که می‌تواند ویژن تراپی را برای بهبود عملکرد سیستم بینایی و کنترل عصبی چشم ارائه دهد. ویژن تراپی برای چرخش چشم موثر است، به ویژه زمانی که توسط یک بینایی درمانگر آموزش دیده در مطب بینایی سنج همراه با تمرینات خانگی انجام شود.