• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

آیا آرایش باعث عفونت چشم می‌شود؟

عفونت چشم زمانی رخ می‌دهد که باکتری ها، ویروس ‌ها یا قارچ ‌ها به بخشی از چشم یا ناحیه اطراف آن حمله کنند. یکی از علل شایع عفونت چشم، به ویژه در زنان، آرایش چشم است. این امر به ویژه زمانی صادق است که از آرایش چشم گذشته از تاریخ انقضا استفاده شود، زیرا آرایش چشم قدیمی می‌تواند حاوی سطوح بالایی از میکروب باشد.رعایت بهداشت آرایش چشم برای جلوگیری از عفونت و سوزش چشم در داخل و اطراف چشم مهم است.

 علائم عفونت چشم

علائم عفونت چشم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • چشم های قرمز
 • چشم درد
 • ترشحات چشم
 • چشمان اشک آلود
 • حساسیت به نور
 • چشم های متورم
 • خارش
 • تاری دید 


انواع شایع عفونت چشم چیست؟

گل مژه (که هوردئولوم نیز نامیده می‌شود) عفونتی در پلک است که باعث ایجاد برآمدگی حساس و قرمز رنگ در نزدیکی لبه پلک می‌شود. گل مژه توسط باکتری هایی ایجاد می‌شود که معمولاً به دلیل گرفتگی غدد چربی در پلک یا پایه مژه است.

 بلفاریت التهاب پلک ها است که منجر به قرمزی، تورم پلک ها و پوسته مژه ها می‌شود. ورم ملتحمه یک التهاب یا عفونت شایع چشم است که می‌تواند باعث تورم شود. افزایش تولید اشک؛ رنگ قرمز یا صورتی به سفیدی چشم؛ احساس سوزش، خارش و سوزش، بیشتر در اثر باکتری، ویروس یا آلرژی ایجاد می‌شود.

اندوفتالمیت، التهاب شدید داخل چشم است که معمولاً به دلیل عفونت باکتریایی یا قارچی است. علائم شامل قرمزی و ملتهب چشم ها، تورم پلک ها، حساسیت به نور شدید و چرک داخل چشم است.

در بیشتر موارد، عفونت چشم را می‌توان به سرعت و به طور موثر توسط پزشک درمان کرد. در موارد بسیار نادر، عفونت چشم ناشی از آرایش چشم می‌تواند شدید باشد و حتی منجر به از دست دادن بینایی موقت یا دائمی شود.

 
عفونت چشم
آرایش چگونه باعث عفونت چشم می‌شود؟

آرایش چشم اگر به میکروب های رایج آلوده شود، می‌تواند باعث عفونت شود. طبق گفته FDA، آرایش چشم هنگام خرید معمولاً ایمن و بدون آلودگی است، اما استفاده مکرر می‌تواند باکتری هایی را که از قبل روی پوست و چشم شما وجود دارد، به برس ها و لوازم آرایشی منتقل کند.

مژه ها و پلک ها به طور طبیعی دارای باکتری هستند، بنابراین ریمل یا برس خط چشم ممکن است در حین استفاده باکتری ها را جذب کند. سپس به محیط مرطوب و تاریک ظرف خود بازگردانده می‌شود، جایی که باکتری ها می‌توانند در طول زمان تجمع کرده و تکثیر شوند. این یکی از دلایل مهم تعویض مکرر آرایش است.

 نکاتی برای جلوگیری از عفونت چشم ناشی از آرایش

این راهکارهای ساده را برای کمک به جلوگیری از عفونت چشم ناشی از آرایش دنبال کنید:

تمام لوازم آرایش چشم را هر سه تا چهار ماه یک‌بار تعویض کنید.

لوازم آرایشی را به اشتراک نگذارید؛ آلودگی متقاطع باکتری ها زمانی رخ می‌دهد که دو فرد مختلف آرایش یا برس و اپلیکاتور را به اشتراک بگذارند.

از آرایش چشمی که باعث سوزش می‌شود، استفاده نکنید. اگر پس از قطع استفاده از یک محصول، سوزش ادامه یافت، به پزشک خود مراجعه کنید.

ابزارهای آرایشی مانند برس و اپلیکاتور را تمیز نگه دارید و در جای خشک و تمیز نگهداری کنید.

دست های خود را قبل از آرایش چشم بشویید.

لوازم آرایش چشم را در دمای بیش از 85 درجه فارنهایت نگهداری نکنید (مثلاً یک ماشین داغ جای خوبی نیست). گرما می‌تواند مواد نگهدارنده ای را که از رشد باکتری ها محافظت می‌کنند، تضعیف و تخریب کند.

از آرایش چشم برای چشم های قرمز، تحریک شده یا ملتهب استفاده نکنید.

از آرایش زرق و برق، آرایش متالیک و آرایش با درخشش خودداری کنید. پولک می‌تواند وارد چشم شده و منجر به تحریک و عفونت شود.

خط چشم را خارج از خط مژه بزنید. از گذاشتن آستر داخل خط مژه، جایی که غدد روغنی مهم ممکن است مسدود شوند (که منجر به عفونت می‌شود) یا باعث سندرم خشکی چشم شود، خودداری کنید.

همیشه قبل از خواب شب ها آرایش خود را پاک کنید. از پاک کننده آرایش ملایم یا ضد حساسیت استفاده کنید که مخصوص چشم ها ساخته شده است.

به خاطر داشته باشید که اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، ممکن است بیشتر در معرض خطر تحریک و عفونت باشید.

ریمل خشک شده را دور بریزید و سعی نکنید دوباره آن را با بزاق خیس کنید. باکتری های دهان شما ممکن است در ریمل تکثیر شوند.

فقط از لوازم آرایشی در اطراف چشم خود استفاده کنید که برای استفاده در نزدیکی چشم در نظر گرفته شده است. از خط لب به عنوان خط چشم استفاده نکنید، زیرا خط لب شما ممکن است میکروب هایی را از دهان شما منتقل کند.

هر گونه آرایش چشمی را که ممکن است قبل از عفونت چشم یا در حین آن استفاده کرده اید، دور بریزید. مطمئن‌ترین گزینه این است که بعد از بهبودی، آرایش جدید و تازه ای داشته باشید.

مشکلات آرایش چشم

چگونه عفونت چشم ناشی از آرایش را درمان می‌کنید؟

اگر علائم عفونت چشم را تجربه کردید، به چشم پزشک مراجعه کنید. آن‌ها چشمان شما را معاینه می‌کنند و ممکن است از هر ترشحی نمونه‌برداری کنند تا به تعیین علت عفونت کمک کنند.

بسته به آنچه چشم پزشک شما می‌یابد، درمان ممکن است شامل قطره های چشمی تجویزی، قطره های استروئیدی و/یا آنتی بیوتیک های خوراکی باشد.

آیا مژه مصنوعی می‌تواند باعث عفونت چشم شود؟

مژه‌های مصنوعی هم برای آرایش‌های رسمی و هم برای آرایش‌های غیررسمی، نکات تکمیلی زیبایی را ارائه می‌کنند. آنها زیبایی چشم ها را نشان می‌دهند و استفاده و پوشیدن آنها نسبتاً ساده است. با این حال، کاذب گاهی اوقات می‌تواند منجر به عفونت چشم شود، اگر به درستی اعمال یا مراقبت نشود.

عفونت های چشمی ناشی از انواع آرایش می‌تواند دردناک و تحریک کننده باشد، صرف نظر از محصول یا حادثه ای که باعث ایجاد این بیماری شده است. این شامل مژه های مصنوعی و خطرات مرتبط با آن مانند تجمع باکتری ها، حساسیت به چسب مژه و حتی آسیب های ناشی از استفاده می‌شود.

 علائم

عفونت های ناشی از مژه های مصنوعی یا سایر انواع آرایش چشم می‌تواند ناشی از باکتری یا آلرژی باشد یا پس از آسیبی مانند خاراندن قرنیه هنگام آرایش ایجاد شود. علائم چشمی بدون توجه به علت ممکن است مشابه باشد و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرخی
 • تورم
 • تحریک یا درد
 • خارش
 • ترشح یا آبریزش چشم
 • تاری دید

اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید و هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، بهتر است تا زمانی که بیماری شما تشخیص داده شود، درمان شود و بهبود یابد، لنزهای تماسی خود را بردارید و از عینک استفاده کنید.

 

علل

مژه های مصنوعی چگونه می‌توانند باعث عفونت چشم شوند؟ باکتری ها، آسیب چشم در طول فرآیند استفاده، یا آلرژی به یکی از مواد تشکیل‌دهنده چسب مژه شما می‌توانند باعث ایجاد عفونت شوند.

 اگر بعد از زدن مژه مصنوعی متوجه سوزش یا سایر علائم عفونت در چشمان خود شدید، ممکن است نتیجه موارد زیر باشد:

 • گسترش باکتری پس از به اشتراک گذاشتن محصولات آرایشی با دیگران.
 • استفاده (یا استفاده مجدد) از مژه های مصنوعی قدیمی و سایر محصولات.
 • استفاده طولانی مدت از محصولات یا خوابیدن با آرایش و مژه های مصنوعی.
 • خراشیدن تصادفی قرنیه در حین استفاده از مژه یا آرایش (سایش قرنیه).
 • حساسیت یا آلرژی به مواد خاصی که در چسب مژه وجود دارد.

 آرایش چشم

راهکار

اولین قدم در درمان هر گونه عفونت چشمی مرتبط با لوازم آرایشی این است که استفاده از لوازم آرایشی ناخوشایند را متوقف کنید و برای جلوگیری از گسترش باکتری آن را دور بریزید. همچنین باید از لنزهای تماسی فاصله بگیرید تا این وضعیت برطرف شود تا از ایجاد هرگونه عفونت در زیر لنز جلوگیری کنید.

بسته به علت ایجاد عفونت، درمان اضافی ممکن است متفاوت باشد. عفونت های باکتریایی را می توان با موارد زیر درمان کرد:

 • تجویز آنتی بیوتیک های خوراکی
 • قطره یا پماد چشمی آنتی بیوتیک تجویزی
 • کمپرس چشم

اگر عفونت شما پس از خاراندن قرنیه رخ داده باشد، پزشک ممکن است قطره های استروئیدی خاص یا سایر داروها را تجویز کند - این بستگی به شدت زخم دارد.

چشم پزشک شما همچنین ممکن است اشک مصنوعی را برای کمک به تسکین علائم عفونت و کمک به شستن زباله ها یا ترشحات توصیه کند. در موارد خفیف، اشک مصنوعی روانکاری به عنوان درمان اولیه توصیه می شود.

به گفته FDA، اگرچه عفونت های چشمی ناشی از آرایش قابل درمان هستند، برخی موارد نادر باعث کوری موقت و دائمی شده اند. در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنید تا مراقبت مناسب از چشمان خود را دریافت کنید.

آیا می‌توانم با عفونت چشم از آرایش چشم استفاده کنم؟

استفاده از سایه چشم، خط چشم، ریمل یا مژه مصنوعی در حالی که عفونت دارید ایده خوبی نیست. این می تواند منطقه را بیشتر تحریک کند و لوازم آرایشی شما را آلوده کند و به باکتری ها اجازه رشد و گسترش در طول برنامه های آرایشی آینده را بدهد.

لطفا از استفاده از لوازم آرایشی در هنگام عفونت چشم خودداری کنید، محصولات قدیمی را به موقع دور بیندازید و برس ها و ابزار آرایش خود را کاملا تمیز کنید یا تعویض کنید تا از آلودگی جلوگیری شود.

 
آرایش مژه
 چگونه مژه های مصنوعی را تمیز کنیم

همانطور که باید برس های آرایش خود را تمیز کنید، تمیز کردن مژه های مصنوعی پس از پوشیدن آنها نیز بسیار مهم است. باکتری‌ها و کثیفی‌ها می‌توانند زیر چسب جمع شوند و مژه‌ها حتی می‌توانند زباله‌ها را از کیسه آرایش یا هر جایی که ذخیره می‌کنند جمع کنند.

ضدعفونی نگه داشتن کاذب به محافظت از چشمان شما در برابر عفونت کمک می کند و سایش آنها را طولانی تر می کند تا بتوانید با خیال راحت در بیش از یک بار از آنها استفاده مجدد کنید.

در ادامه به نحوه تمیز کردن مژه مصنوعی می‌پردازیم:

چسب و باقی مانده روی مژه های مصنوعی را با پاک کننده آرایش چشم بدون روغن پاک کنید.

چسب نرم شده و باقی مانده را با موچین از پایه مژه ها جدا کنید.

مژه ها را با الکل ضد عفونی کنید.

قبل از اینکه مژه هایتان را کنار بگذارید، اجازه دهید کاملا در هوا خشک شوند تا از رشد باکتری ها و کپک ها جلوگیری شود.

مژه های مصنوعی خود را در محیطی تمیز، خشک و خنک نگه دارید – از نگهداری آنها در کیف آرایش خود اجتناب کنید مگر اینکه کیف کوچک مخصوص به خود را داشته باشند.

آرایش چشم

نکات ایمنی و پیشگیری از خطر

بهداشتی نگه داشتن آرایش و ناحیه اطراف چشم در پیشگیری از عفونت چشم و سایر عوارض مرتبط با آرایش چشم و مژه مصنوعی بسیار مهم است.

در زیر برخی از بهترین روش ها در مورد استفاده از لوازم آرایشی برای دور چشم شما آورده شده است:

همیشه هنگام آرایش یا پاک کردن آرایش از دست های تمیز استفاده کنید.

قبل از استفاده از مواد آرایشی فهرست مواد آرایشی را مرور کنید. اگر در گذشته چیزی مشاهده کردید که باعث عفونت یا واکنش آلرژیک شد، حتما از آن محصول اجتناب کنید.

محصولاتی را که در طول عفونت چشم استفاده کرده اید خلاص کنید.

لوازم آرایشی را به اشتراک نگذارید

از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید و طبق توصیه‌ی سازندگان، محصولات استفاده شده را پس از دو تا چهار ماه دور بریزید.

ریمل خشک شده یا سایر محصولات را با آب یا بزاق مرطوب نکنید.

فقط از محصولاتی استفاده کنید که برای استفاده در نزدیکی چشم تایید شده و برچسب ایمن دارند.

هنگام سوار شدن در ماشین یا وسیله نقلیه متحرک دیگر آرایش نکنید (یا پاک نکنید). اگر سواری پر از دست انداز باشد، احتمال دارد که به طور تصادفی چشم خود را فشار دهید و قرنیه خود را خراش دهید، که این کار می‌تواند باعث تحریک و عفونت چشم شود.

 در مورد استفاده از آرایش "تستر" در فروشگاه‌ها محتاط باشید. همیشه از یک اپلیکاتور تمیز مانند یک سواب پنبه‌ای تازه استفاده کنید (به جای اینکه آن را مستقیماً از ظرف روی صورت خود بمالید) تا از میکروب های دیگران جلوگیری کنید.

لوازم آرایشی خود را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. محصولات باقی مانده در خودرو می‌توانند بیش از حد گرم شوند و کیفیت مواد را تحت تاثیر قرار دهند.

اکسنتشن مژه

مژه مصنوعی چه تفاوتی با اکستنشن مژه دارد؟

مژه مصنوعی و اکستنشن مژه دو چیز متفاوت هستند، اگرچه هر دو می‌توانند خطر عفونت چشم را به همراه داشته باشند.در حالی که مژه های مصنوعی با هر بار استفاده نیاز به یک برنامه جدید دارند، اکستنشن مژه را می‌توان یک بار اعمال کرد و چندین هفته یا چند ماه ماندگاری داشت. به استثنای مژه‌های مصنوعی مغناطیسی، هم مژه‌های مصنوعی و هم اکستنشن با چسب اعمال می‌شوند که ممکن است برای برخی آزاردهنده باشد. چسبی که قصد استفاده از آن را دارید، قبل از استفاده از آن روی پلک، باید روی قسمت دیگری از پوستتان انجام شود تا اطمینان حاصل شود که واکنش منفی نشان نمی‌دهد.

اکستنشن مژه نیز باید توسط یک تکنسین حرفه‌ای و معتبر انجام شود، زیرا این کار یک فرآیند چند ساعته و عمیق است که در اطراف چشم‌های حساس شما انجام می‌شود. چسبی که هم برای مژه های تقلبی و هم برای اکستنشن مژه استفاده می‌شود، می‌تواند روی چشمان شما سنگینی کند و در صورت استفاده بیش از حد باعث سوزش شود.

لوازم آرایشی انتخابی شما هر چه باشد، همیشه از آن به درستی استفاده کنید. بهداشت و نظافت نقش مهمی در ایمن نگه داشتن چشمان شما دارد تا در مقابل چشمان شما جذاب به نظر برسد.

اگر پس از استفاده از محصولات مژه، هرگونه سوزش یا علائم عفونت را مشاهده کردید، دریغ نکنید که در اسرع وقت با اپتومتریست خود تماس بگیرید.