• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

آیا من کاندیدای مناسبی برای لیزیک هستم؟

آیا من کاندیدای مناسبی برای لیزیک هستم؟

لیزیک زندگی بیش از 40 میلیون نفر را در سراسر جهان متحول کرده است. شاید برایتان تعجب آور باشد که بدانید بسیاری از افرادی که از عینک و لنزهای تماسی استفاده می‌کنند، واجد شرایط لیزیک هستند، حتی کسانی که نسخه‌ های بالایی دارند.

عوامل مختلفی وجود دارد که بر واجد شرایط بودن لیزیک تأثیر می‌گذارد و متخصصان هنگام تعیین اینکه آیا بیمار کاندید مناسبی برای لیزیک است یا خیر، فاکتورهای مختلفی را در نظر می‌گیرند. وقتی برای مشاوره قبل از عمل مراجعه می کنید، یک سری آزمایشات تشخیصی باید انجام شود تا به متخصصان امکان ‌دهد تا واجد شرایط بودن شما را تأیید کرده و بهترین برنامه‌ی درمانی مناسب برای شما را ارائه کنند.

در ادامه به برخی از عواملی که می‌توانند بر کاندیداتوری شما برای لیزیک تأثیر بگذارند اشاره می‌کنیم.

 لیزیک


سن مناسب برای لیزیک چیست؟

لیزیک می‌تواند عیوب انکساری را در بیماران در طیف وسیعی از سنین درمان کند. به طور کلی 90 درصد افراد بین 18 تا 65 سال کاندیدای عالی برای لیزیک هستند. با این حال، لیزیک برای کودکان و نوجوانان مناسب نیست. در بعضی از کلینیک های تخصصی چشم باید بیماران لیزیک حداقل 18 سال سن داشته باشند. نوجوانانی که هنوز دوران بلوغ را می‌گذرانند، ممکن است دچار تغییرات هورمونی شوند که بینایی‌شان را تحت تأثیر قرار دهد.

 

آیا لیزیک می‌تواند نمره‌ی چشم من را صفر کند؟

بیشتر عیوب انکساری ناشی از بدشکل شدن قرنیه است. لیزیک می‌تواند این مشکل را با برداشتن بافت قرنیه برای شکل دادن مجدد به چشم اصلاح کند. با لیزیک مشکلات رایج بینایی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم (تاری دید در تمام فواصل) درمان می‌شود. امروزه در مراکز تخصصی چشم طیف گسترده ای از روش های اصلاح بینایی ارائه می‌شود. بنابراین، حتی اگر لیزیک برای شما مناسب نیست، ممکن است گزینه‌ درمانی دیگری توصیه شود.

 

چگونه سلامت کلی بدن بر واجد شرایط بودن لیزیک تأثیر می‌‌گذارد؟

در حالی‌که اکثر افراد مبتلا به عیوب انکساری واجد شرایط لیزیک هستند، برخی از عوامل سلامتی وجود دارد که می‌تواند بیمار را رد صلاحیت کند. این شامل سلامت کلی چشم می‌شود. برخی از شرایط می‌توانند فرد را واجد شرایط نکنند، از جمله ورم ملتحمه (چشم صورتی)، بیماری خشکی چشم و سایر عفونت های چشمی.

به طور مشابه، اگر قرنیه بیش از حد نازک باشد، لیزیک ممکن است گزینه خوبی نباشد. با این حال روش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند برای افرادی با قرنیه نازک که واجد شرایط لیزیک معمولی نیستند، کار کند.

لیزیک

سایر شرایط از قبل موجود (مانند بیماری های روماتولوژیکی مانند آرتریت و لوپوس) می‌توانند بیماران را رد صلاحیت کنند. به همین جهت در مشاوره قبل از عمل و هنگام بررسی کاندیداتوری شما برای یک روش اصلاح بینایی، سابقه پزشکی شما بررسی خواهند شد.

علاوه بر این، لیزیک در بیماران باردار انجام نمی‌شود، زیرا داروهایی که برای گشاد کردن مردمک استفاده می‌شود توصیه نمی‌شود. علاوه بر این، تغییرات هورمونی در بارداری می‌تواند بینایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. جراحی شما باید صرفاً برای تاریخی پس از زایمان برنامه‌ریزی شود. اما بیمارانی که در دوران شیردهی هستند می‌توانند با خیال راحت تحت لیزیک قرار گیرند.

تنها راه برای اطمینان از اینکه کاندید لیزیک هستید یا یک روش دیگر اصلاح بینایی این است که قبل از عمل برای یک مشاوره مراجعه کنید. متخصصان واجد شرایط بودن شما را تعیین می‌کنند، برنامه درمانی مناسب برای نیازهای شما را توصیه و به هر یک از سوالات و نگرانی‌های شما رسیدگی می‌کنند.