• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

رنگ و فونت می‌تواند به چشمان شما آسیب برساند

چشم انسان یک ماشین شگفت‌انگیز است! چشمان ما از طریق سلول‌های کوچکی به نام مخروط، قادر به دیدن حدود 10 میلیون رنگ مختلف است. اما همه رنگ‌ها یکسان ایجاد نمی‌شوند و نگاه کردن به برخی از آن‌ها بسیار دشوار است، زیرا می‌توانند باعث سردرد، فشار خون بالا و فشار چشم شوند. با صرف زمان زیاد در مقابل دستگاه‌های دیجیتالی - به طور متوسط ​​6 تا 9 ساعت در روز – رنگ‌ها و حتی فونت‌هایی که در نمایشگرهای دیجیتالی به آن‌ها خیره می‌شویم، می‌توانند به مناظری دردناک برای چشم ما تبدیل شوند.

 تاثیر فونت بر بینایی ما


تاثیر رنگ و فونت روی چشم

رنگ‌های روشن می‌توانند چشمان ما را آزرده سازند- اما توجه ما را نیز جلب می‌کنند. به رنگ زرد فکر کنید. در سایه‌های روشن‌تر، زرد آرامش‌بخش و شاد است. اما زمانی‌که روشنایی آن زیادتر می‌شود، می‌تواند یک محرک برای چشم ها باشد. مطالعات نشان می‌دهد که نوزادان در اتاق‌های زرد بیشتر گریه می‌کنند و زوج‌ها در اتاق‌هایی که رنگ زرد دارند، بیشتر دعوا می‌کنند. با این حال، رنگ زرد با توجه به رتبه‌بندی آن به عنوان قابل مشاهده‌ترین رنگ در بین همه رنگ‌هاست  و یک رنگ عالی برای استفاده در مواقعی است که نیاز به جلب توجه است. این موضوع نشان‌دهنده‌ی علت استفاده از رنگ زرد روشن در علائم هشدار دهنده می‌باشد.

فونت های مختلف می‌توانند چشمان ما را نیز فریب دهند. اگرچه Times New Roman یک فونت پیش‌فرض رایج در بسیاری از برنامه‌های رایانه‌ای است، اما این فونت نیز می‌تواند به چشمان شما آسیب برساند. دم‌های کوچک انتهای هر حرف، به نام سریف‌ها، شما را مجبور می‌کند برای تشخیص کلمه‌ای طولانی‌تر به صفحه خیره شوید. این  موضوع می‌تواند منجر به خستگی چشم شود. خوشبختانه فونت‌هایی مانند Arial و Verdana بدون سریف (sans-serifs) وجود دارند که فضای بیشتری بین هر حرف دارند و از دور راحت‌تر خوانده می‌شوند.

 تاثیر فونت روی چشم


چگونه خستگی چشم را به خاطر استفاده از رنگ‌ها و فونت‌های خشن متوقف کنیم؟

توصیه می‌شود پیش از شروع به کار، برخی حرکات کششی را انجام دهیم تا مطمئن شویم عضلات چشم خود را تحت فشار قرار نمی‌دهیم. آیا زمانی‌که به رایانه، تلویزیون، تلفن و سایر دستگاه‌های دیجیتالی خود خیره می‌شوید، به فشاری که هر روز به عضلات چشم خود وارد می‌کنید فکر کرده‌اید؟ شما به احتمال زیاد اثرات فشار چشم دیجیتال و سندرم بینایی رایانه‌ای - سردرد، خشکی چشم، تاری دید یا حتی درد گردن - را احساس کرده‌اید؛ برای متوقف کردن این دردها چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

یک راه آسان برای مبارزه با خستگی چشم این است که به سادگی چند تنظیم را در رایانه خود انجام دهید:

تنظیم روشنایی را تغییر دهید - روشنایی مانیتور خود را با محیط کاری اطراف خود مطابقت دهید. برای تست این موضوع، به پس زمینه سفید یک صفحه وب نگاه کنید. اگر مانند منبع نور به نظر می‌رسد، مانیتور شما خیلی روشن است. از طرف دیگر، اگر کسل‌کننده و خاکستری به نظر می‌رسد، ممکن است خیلی تیره باشد.

اندازه متن و کنتراست را تنظیم کنید - متن باید سه برابر کوچک‌ترین اندازه‌ای باشد که می‌توانید از یک موقعیت مشاهده معمولی بخوانید، که حدود 20 تا 30 اینچ از مانیتور شما فاصله دارد. در مورد کنتراست، چاپ سیاه روی پس زمینه سفید معمولا بهترین ترکیب برای خواندن راحت است.

کار کردن با رایانه و بینایی

از فونت‌های sans-serif استفاده کنید – همان‌طور که قبلاً ذکر شد، فونت‌های بدون سریف، مانند Arial، برای چشم بسیار راحت‌تر هستند.

افزایش اندازه نمایش مرورگر - با افزایش نمایشگرهای رایانه‌ای با صفحه عریض، وب‌سایت‌ها اغلب به صورت ستونی با حاشیه خالی نشان داده می‌شوند. برای افزایش صفحه وب به گونه‎ای که متناسب با مانیتور شما باشد، کلید Control را نگه دارید و با ماوس خود به سمت بالا حرکت کنید. اگر Mac دارید، پنجره مرورگر را با فشار دادن Command و + افزایش دهید تا به اندازه‌ای برسید که بهترین دید را داشته باشید.