• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

عدسی پلاستیکی یا شیشه ای؟ کدام را انتخاب کنیم؟

 

قدمت عینک‌ به قرن سیزدهم بازمی‌گردد، زمانی‎که عدسی ‌های شیشه ‌ای را در قاب‌های چرمی یا چوبی قرار می‌دادند و جلوی چشم‌ها می‌گرفتند یا روی بینی خود قرار می‌دادند.

خوشبختانه، امروزه با پیشرفت فناوری، ما نه تنها می‌توانیم از قاب عینکی استفاده کنیم که روی گوش‌هایمان قرار می‌گیرد، بلکه با طیف گسترده‌ای از عدسی ‌ها و سبک‌های فریم عینک مواجه می‌شویم که خود لنزها نیز با مواد پلاستیکی ساخته می‌شوند وکیفیتی دارند که لنزهای شیشه ای نمی‌توانند ارائه دهند.


عدسی شیشه ای یا پلاستیکی؟ کدام را انتخاب کنیم؟

شیشه یا پلاستیک؟

لنزهای پلاستیکی عموماً از ماده‌ای قوی به نام CR-39 ساخته می‌شوند، اما در طیف وسیعی از لنزهای فشرده Hi-Index نیز موجود هستند که نازک‌تر و سبک‌تر هستند. بیشتر مردم لنزهای پلاستیکی جدیدتر را ترجیح می‌دهند، اما هنوز هم تعدادی از افراد هستند که شیشه را ترجیح می‌دهند. البته هر ماده ای مزایا و معایب خاص خود را دارد و متریال عدسی که انتخاب می‎‌کنید می‌تواند یک انتخاب شخصی باشد.

برای کمک به تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر، در این مقاله تلاش کردیم تا به مزایا و معایب هر کدام از عدسی ‌های شیشه ‌ای و پلاستیکی بپردازیم.

لنزهای شیشه ای

با اینکه پلاستیک در سال‌های اخیر به محبوب‌ترین انتخاب برای مواد لنز تبدیل شده است، اما عدسی‌ های شیشه ‌ای هنوز هم توسط برخی به دلایل زیر ترجیح داده می‌شوند:

وضوح: لنزهای شیشه ای واضح‌ترین دید را با کمترین میزان اعوجاج ارائه می‌دهند.

مقاومت در برابر خراش: خراشیدن لنزهای شیشه ای تقریبا سخت است، در حالی‌که اگر مراقب نباشید، لنزهای پلاستیکی را می‌توان به راحتی خراش داد.

نازک و جذاب: لنزهای شیشه ای که برای ضریب شکست بالا تولید می‌شوند چرا که ظاهر نازک‌تر و جذاب‌تری را به افراد می‌دهد.

چگونه عدسی عینک خود را انتخاب کنیم

با این حال، قبل از خرید لنز شیشه ای جدید، باید عوامل زیر را در نظر داشته باشید:

سنگین‌تر از پلاستیک: وزن لنزهای شیشه ای شاید عامل ناراحت کننده‌ای برای استفاده‌کنندگان آن باشد؛ به خصوص اگر قصد دارید در تمام طول روز از آن استفاده کنید. سنگینی این نوع عدسی همچنین می‌تواند باعث شود که مکرراً روی صورت شما سر بخورند و به مرور زمان موجب تحریکات پوستی شود.

گزینه‌های فریم محدود: وزن لنز شیشه ای باعث می‌شود تا برای انتخاب قاب یا فریم عینک دچار محدودیت شوید. به همین دلیل عدسی شیشه ای با فریم  نیمه ریملس و ریملس ناسازگار است.

ظرافت: عدسی شیشه‌ای، اگرچه مقاوم در برابر خش هستند، اما ظریف‌تر از عدسی پلاستیکی هستند و به راحتی می‌توانند در اثر ضربه ترک بخورند یا حتی بشکنند. اگر سبک زندگی فعالی دارید یا بچه‌های کوچکی در خانه دارید که سعی می‌کنند عینک را از روی صورتتان بکشند، یا اگر قصد دارید برای کودکتان عینک بخرید، حتما این نکته را مد نظر داشته باشید.

رنگ‌آمیزی مشکل: اگر امیدوار هستید که رنگی به لنزهای عینک خود اضافه کنید، باید بگوییم که بهتر است در خرید لنزهای شیشه ای تجدید نظر کنید. چرا که شیشه ماده‌ای سخت و غیر جاذب است، به همین دلیل استفاده از رنگ برای آن دشوار است و به طور کلی توصیه نمی‌شود.

گزینه های ترانزیشن محدود (فتوکرومیک): اگر به عدسی ترانزیشن علاقه دارید، باید بدانید که لنزهای شیشه ای نمی‌توانند همه گزینه‌های انتقال مختلف را در خود جای دهند و فقط در دو رنگ موجود هستند: Photo Grey Extra  یا (PGX) وPhoto Brown Extra یا (PBX).


عدسی پلاستیکی محبوبیت دارد

عدسی پلاستیکی

غیرقابل انکار است که پلاستیک در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است و قطعا دلایل خاصی هم برای این انتخاب وجود دارد:

سبک وزن: لنزهای پلاستیکی طبیعتاً سبک‌تر و راحت‌تر از لنزهای شیشه ای هستند. اگر قصد دارید تمام روز از عینک استفاده کنید، این یک نکته مهم است. همچنین وزن سبک این عدسی به آن کمک می‌کند تا مدت بیشتری در جای خود بماند و کمتر احتمال دارد که از روی بینی شما سر بخورد.

بادوام: شکستن لنز پلاستیکی بسیار سخت است و بسیار بادوام‌تر از لنز شیشه ای هستند و برای کودکان و بزرگسالان انتخابی عالی خواهد بود.

کاهش تابش خیره‌کننده: به ندرت لنزهای پلاستیکی مشکلاتی در تابش خیره کننده ایجاد می‌کنند؛ زیرا به طور طبیعی نسبت به شیشه بازتابش کمتری دارند.

تنوع زیاد: لنزهای پلاستیکی با انواع زیادی از فریم‌ها که در اشکال، اندازه‌ها، ضخامت و رنگ‌های مختلف وجود دارند، سازگار هستند. این بدان معناست که هنگام انتخاب لنزهای پلاستیکی نسبت به لنزهای شیشه ای، انتخاب بسیار بیشتری از فریم ها را خواهید داشت.

رنگ‌آمیزی آسان: اگر به دنبال افزودن رنگی به لنزهای خود هستید، لنزهای پلاستیکی بهترین راه حل هستند. لنزهای پلاستیکی به دلیل ماهیت جاذب آن به راحتی در رنگ‌ها و سایه‌های بسیار متنوع قابل رنگ‌آمیزی هستند.

ارائه طیف گسترده‌ای از گزینه‌های لنز ترانزیشن: اگر به خرید لنزهای ترانزیشن علاقه دارید، لنزهای پلاستیکی انتخابی عالی برای شما هستند. اکثر لنزهای پلاستیکی می‌توانند طیف وسیعی از گزینه های لنز ترانزیشن را در خود جای دهند.

با اینکه لنزهای پلاستیکی انتخاب ارجحی هستند، اما ممکن است یک اشکال در انتخاب پلاستیک به جای شیشه وجود داشته باشد که به راحتی خراشیده می‌شود. این علت، دلیل اصلی انتخاب برخی از افراد لنزهای شیشه ای به لنزهای پلاستیکی است. البته به خاطر داشته باشید که اگرچه این عامل ممکن است در گذشته باعث نگرانی شده باشد، امروزه، گزینه افزودن پوشش ضد خش به عدسی نگرانی از خراشیدگی آسان لنزهای شما را از بین می‌برد.

با تفاسیر هنگام تصمیم‌گیری بین شیشه و پلاستیک، به این موضوع فکر کنید که به دنبال چه چیزی در یک لنز هستید و کدام نوع لنز با سبک زندگی شما مطابقت دارد. اگر سوال یا ابهامی دارید، از اپتومتریست خود راهنمایی بخواهید.