• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

عینک افراد آستیگمات چه ویژگی‌هایی دارد؟

آستیگماتیسم یک مشکل رایج بینایی است که به دلیل نامنظم بودن قرنیه ایجاد می‌شود. این بی‌نظمی نحوه عبور نور یا شکسته شدن آن توسط شبکیه را تغییر می‌دهد. در بیشتر افراد آستیگماتیسم با دوربینی‌ یا نزدیک‌بینی ادغام می‌شود.

 آیا برای آستیگماتیسم به عینک نیاز است؟

همه افرادی که آستیگماتیسم دارند، به عینک نیاز ندارند. ممکن است آستیگماتیسم خفیف داشته باشید اما همچنان بینایی 20/20 داشته باشید. به یاد داشته باشید که چشمان شما نیز مانند سایر قسمت‌های بدن با گذشت زمان تغییر می‌کند، بنابراین معاینه منظم چشم مهم است. همچنین در برخی موارد می‌توان از جراحی اصلاحی یا ارتوکراتولوژی (درمانی که از لنزهای تماسی سخت برای اصلاح موقت انحنای نامنظم قرنیه استفاده می‌کند) برای اصلاح بینایی به جای عینک استفاده کرد.


آستیگماتیسم


چگونه متوجه شوید که برای آستیگماتیسم به عینک نیاز دارید؟

اینکه آیا شما به عینک نیاز دارید، به میزان وضوح و قدرت آستیگماتیسم شما بستگی دارد. اگر تاری دید دارید یا چشمتان خسته می‌شود، برای آستیگماتیسم خود به عینک نیاز خواهید داشت. همچنین اگر موارد مشکلات زیر را تجربه می‌کنید، برای رفع آستیگماتیسم خود به عینک نیاز دارید:

 • دوبینی
 • مشکل دید در شب
 • سردرد ناشی از خستگی چشم
 • پلک زدن مکرر
 • اساساً، اگر آستیگماتیسم شما بر زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد، احتمالاً به عینک نیازخواهید داشت.

اگر یکی از موارد بالا را تجربه می‌کنید، چشم‌پزشک یا اپتومتریست سلامت چشم‌های شما را بررسی می‌کند و آزمایش بینایی را برای تعیین اینکه آیا نیاز به عینک دارید، انجام می‌دهد.

 

در انتخاب عینک چه نکاتی را باید رعایت کرد

همه عینک‌ ها یکسان ساخته نمی‌شوند! موادی که لنزها را تشکیل می‌دهند، پوشش‌های مورد استفاده و حتی شکل قاب می‌توانند بر میزان وضوح دید شما در آستیگماتیسم تأثیر بگذارند.

عینک‌ های مخصوص آستیگماتیسم شامل یک عدسی استوانه‌ای مخصوص برای جبران نحوه عبور نور از قرنیه هستند. به طور کلی، لنز تک دید برای افراد آستیگماتیسم تجویز می‌شود، اما در برخی از بیماران بالای 40 سال، ممکن است متخصص دو کانونی را توصیه کند.

مواد لنز

لنزها ضخامت‌های مختلفی دارند. به طور کلی، هرچه نسخه شما بالاتر باشد، لنز توصیه شده نازک‌تر است. بنابراین، اگر آستیگماتیسم سطح بالایی دارید، احتمالاً به جای لنز استاندارد، یک لنز با شاخص بالا یا تری‌وکس می‌خواهید.

 

فریم و شکل عینک برای آستیگمات ها


پوشش
ها و لایه‌های لنز

می‌توان از پوشش‌هایی روی لنز استفاده کرد تا مزایای بیشتری مانند مقاومت در برابر خراش و ضد بخار شدن را ارائه دهد. افراد مبتلا به آستیگماتیسم (مخصوصاً کسانی که نسخه‌های بالاتری دارند) ممکن است با پوشش ضد بازتاب روی عدسی عینکشان برای کاهش تابش خیره کننده، دید بهتری داشته باشند. به یاد داشته باشید، آستیگماتیسم در مورد نحوه بازتاب نور به شبکیه است. هرچه بیشتر بتوانید لنزهای عینک خود را تمیز و بدون تابش خیره نگه دارید، بهتر خواهید دید.

 فریم، شکل و اندازه عینک

نحوه قرار گرفتن عدسی‌ روی صورت شما با قاب عینک مشخص می‌شود. برای آستیگماتیسم سطح بالا، یک قاب صاف‌تر می‌تواند مفید باشد. عینک‌هایی که دارای انحنای بیشتری در جلو هستند، در صورت ابتلای فرد به آستیگماتیسم، می‌توانند باعث انحراف شوند.

 

قبل از معاینه چشم، در مورد چه مسائلی با متخصص صحبت کنیم

قبل از معاینه چشم، پزشک ممکن است سوالاتی داشته باشد. برخی از این پرسش‌ها عبارتند از:

 • بیماری‌های چشمی خانوادگی و سابقه سلامت کلی شما
 • چه علائمی را تجربه کرده‌اید
 • چه مدت است که این علائم را تجربه کرده‌اید
 • آخرین معاینه چشمتان چه زمانی بوده است