• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

آیا برای رانندگی در شب نیاز به عینک دارید؟

آیا رانندگی در شب برایتان سخت است؟ گاهی اوقات فشار دید ناشی از رانندگی در شب می‌تواند باعث بدتر شدن مشکلات بینایی فعلی یا مشکلات چشمی ما شود. شب کوری یا nyctalopia به دلیل مشکل در شبکیه ایجاد می‌شود. شبکیه، بخشی از چشم است که به ما امکان دیدن در نور کم را می‌دهد. هنگامی‌که شبکیه آسیب می‌بیند، رنگدانه تیره در شبکیه جمع می‌شود و دید تونلی مانند ایجاد می‌کند. این موضوع می‌تواند دیدن و به خصوص رانندگی در تاریکی را برای ما دشوار کند. در این مقاله قصد داریم به مشکلات دید موقع رانندگی در شب بپردازیم. پس تا انتها آن را بخوانید.

 رانندگی در شب


سه پرسش وجود دارد که با پاسخ به آن‌ها متوجه می‌شوید که آیا برای رانندگی در شب نیاز به عینک دارید یا خیر:

1) آیا هنگام رانندگی در شب دچار تاری دید می‌شوید؟

آیا چراغ‌های جلوی ترافیک تار به نظر می‌رسند یا در دیدن تابلوهای خیابان مشکل دارید؟ این مشکل می‌تواند ناشی از کثیف بودن شیشه جلو باشد، اما ممکن است نشانه‌ای از آب مروارید نیز باشد. با انجام چند کار می‌توانید این تاری را کاهش دهید:

      - شیشه‌های جلو، از جمله آینه عقب و تیغه‌های برف پاک‌کن را همیشه تمیز کنید.

      - چراغ‌های جلو را تمیز کنید. این کار مقدار نور گسیل شده را به نصف افزایش می‌دهد.

      - از یک متخصص در مورد پوشش‌های ضد تابش عینک مشورت بگیرید.

 
نشانه های  نیاز به عینک رانندگی

 

2) آیا هنگام رانندگی در شب دچار خستگی چشم می‌شوید؟

رانندگی در شب چشم‌ها را مجبور می‌کند تا بسیار بیشتر از روز کار کنند. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد. به عنوان مثال، مردمک چشم در طول شب کوچک می ‌شود. این کار موجب می‌شود تا نور کمتری در مقایسه با مقداری که در طول روز وارد چشم می‌شود، وارد چشم شود. مورد دیگر این است که هنگام رانندگی در شب، چشمان شما از روشنایی به تاریکی به جلو و عقب تنظیم می‌شوند. این امر می‌تواند به دلیل تابیدن نور چراغ‌های جلو از روبرو و تنظیم مجدد به جاده‌های تاریک باشد. اجتناب از این امر غیرممکن است، اما اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش فشار و خستگی چشم انجام دهید.

      - از نگاه مستقیم به چراغ‌های اتومبیل‌های جلو خودداری کنید.

      - برای مدت طولانی روی یک شیء تمرکز نکنید.

      - به چشمان خود استراحت دهید. حتماً توقف‌های متوالی به ویژه در طول یک سفر جاده‌ای داشته باشید.

 
عینک رانندگی و دید در شب


3) آیا هنگام رانندگی در شب دائماً همراهانتان به شما تذکر می‌دهند؟

اگر متوجه شدید که دوستانتان مهارت‌های رانندگی شما را بیشتر از گذشته در هنگام رانندگی در شب تصحیح می‌کنند، احتمالاً وقت آن رسیده است که به متخصص مراجعه کنید. استفاده از یک عینک رانندگی مناسب، می‌تواند از بروز حوادث ناگوار در حین رانندگی جلوگیری کند.