• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

اختلال بینایی دوچشمی (BVD) چیست؟

حدود 20 درصد از جمعیت از اختلال بینایی دوچشمی (Binocular Vision Dysfunction) رنج می‌برند. اگر سردرد، تاری دید، اضطراب، مشکلات تعادلی و سرگیجه را تجربه می‌کنید؛ به‌طوری‌که کارهای ساده روزمره‌تان را دچار مشکل کرده است، ممکن است یک مشکل بینایی رایج به نام اختلال عملکرد بینایی دوچشمی (BVD) داشته باشید.

 اختلال بینایی دوچشم (BVD)، عارضه‌ای است که در آن چشم‌ ها برای ایجاد یک تصویر واضح با یکدیگر مشکل دارند. BVD  می‌تواند تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد و روی خواندن، استفاده از رایانه و بهترین عملکرد شما در مدرسه یا اداره تأثیر بگذارد.

اختلال دو چشمی

BVD چیست؟

اختلال بینایی دوچشمی یا BVD زمانی اتفاق می‌افتد که چشم‌ها ناهماهنگ باشند و هر چشم تصویر متفاوتی را به مغز ارسال کند. برای افرادی که بینایی دوچشمی معمولی دارند، چشم‌های آن‌ها همدیگر را دنبال می‌کنند و در همه زمان‌ها کاملاً هماهنگ هستند، به این معنی که چشم‌ها یک تصویر واضح و متمرکز را به مغز ارسال می‌کنند. اما افراد مبتلا به BVD در دیدن یک تصویر واضح همیشه مشکل دارند. در بیشتر موارد، ناهماهنگی بسیار ظریف است و شناسایی آن را دشوارتر می‌کند. حتی اگر این ناهماهنگی کوچک و از نظر فیزیکی غیرقابل توجه است، علائم می‌تواند ناتوان کننده باشد.

BVD  می‌تواند منجر به دوبینی، خستگی، خستگی و از دست دادن تمرکز شود که اغلب منجر به افزایش سطح اضطراب و استرس می‌شود. BVD  ممکن است بر بزرگسالان و کودکان تأثیر بگذارد و به دلیل ناتوانی در انجام بهترین عملکرد در مدرسه یا اداره منجر به ناامیدی و اضطراب شود. BVD  می‌تواند در هر زمانی، اغلب بدون علت مشخص، با علائمی که معمولاً در مدرسه، دانشگاه یا پس از ساعات طولانی در مطب تجربه می‌شود، ظاهر شود.

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را تجربه کردید، به یک چشم پزشک مراجعه کنید تا بتواند در تشخیص و درمان BVD کمک کند.

درمان bvd

علل BVD

چندین عامل مختلف وجود دارد که می‌تواند باعث BVD شود که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:

 • عدم تقارن صورت: جایی که یک چشم از نظر فیزیکی بالاتر از دیگری است.
 • اختلال عملکرد عصب یا عضله چشم: بسیاری از افراد با کاهش عملکرد عضلات چشم یا اعصاب چشمی متولد می‌شوند. عضلات چشم به دلیل تلاش برای تنظیم مجدد تصاویر ارسالی به مغز، بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرند. این تلاش مداوم منجر به خستگی می‌شود و علائم BVD را در طول زمان بدتر می‌کند.
 • آسیب مغزی تروماتیک: سکته مغزی، ضربه مغزی، آسیب مغزی یا اختلالات عصبی مشابه، می‌تواند باعث آسیب به عملکرد سیستم بینایی و در نتیجه ناهماهنگی چشم ها شود.

 

علائم BVD

علائم BVD می‌تواند منجر به علائم مختلفی شود که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه
 • دریا زدگی
 • سردرد
 • حساسیت به نور
 • اضطراب

چه زمانی باید به چشم پزشک مراجعه کنیم؟

اگر متوجه شدید که به طور مرتب از هر یک از علائم ذکر شده در بالا رنج می برید، به شدت توصیه می‌شود که به یک چشم پزشک با تجربه مراجعه کنید تا او بتواند با معاینه دقیق BVD را تشخیص و روش درمانی آن را تعیین کند. از آنجایی که بسیاری از مردم از BVD بی‌اطلاع هستند، نمی‌دانند که باید از چشم پزشک بخواهند که آن را بررسی کند.

علاوه بر این، بسیاری از افرادی که از BVD رنج می‌برند، مقدار کمی از ناهماهنگی بینایی دارند که در معاینه معمول چشم یافت نمی‌شود. به همین دلیل است که مراجعه به چشم پزشک دارای تجربه در BVD بسیار مهم است.

 اختلال بینایی دو چشمی
چگونه BVD درمان می‌شود؟

 1. ویژن تراپی

بیماران مبتلا به BVD اغلب با یک برنامه ویژن تراپی فردی درمان می‌شوند. ویژن تراپی، برنامه‎‌ای برای بهبود ارتباط بین مغز و چشم، حمایت بیشتر از سیستم بینایی و کاهش علائم BVD است.

 1. لنزهای میکرو منشور

لنزهای منشوری برای تصحیح ناهماهنگی در چشمان شما با دستکاری نور ورودی قبل از ورود به چشم کار می‌کنند، بنابراین وقتی تصاویر دو چشم به مغز می‌رسند، مغز می‌تواند آن‌ها را در یک تصویر واحد ترکیب کند. منشورهای موجود در عینک، مغز شما را فریب می‌دهند تا فکر کند چشمان شما به درستی در یک راستا قرار گرفته‌اند و باعث می‌شود فقط یک شیء را ببینید. این کار از کشیدگی عضلات چشم جلوگیری می‌کند. هنگامی‌که لنزهای منشوری با ویژن تراپی ترکیب می‌شوند، بیماران معمولاً متوجه می‌شوند که علائم آن‌ها به تدریج فروکش می‌کند یا کاملاً ناپدید می‌شود.

بهتر است به یک چشم پزشک با تجربه در حوزه‌ی درمان BVD تماس بگیرید تا در مورد گزینه‌های درمانی به شما کمک کند تا به طور موثر بینایی خود را بهبود ببخشید.