• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

فشار خون بالا بینایی را مختل می‌کند

فشار خون بالا فقط به قلب شما مربوط نمی‌شود. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مختلفی در تمام بدن شما از جمله بینایی شود. در این مقاله قصد داریم به ارتباط فشار خون بالا و بینایی بپردازیم. لطفا تا انتها آن را بخوانید.  

چشم ها، مانند سایر اندام بدن برای عملکرد صحیح خود به جریان خون وابسته هستند. اگر فشار خون بالا دارید، این عارضه می‌تواند به رگ‌های خونی ظریفی که مسئول انتقال خون حاوی از مواد مغذی به چشم شما هستند، آسیب برساند. فشار خون بالا مسبب و عامل اصلی بعضی از بیماری‌های خاص چشمی است. در ادامه درباره‌ی این بیماری‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم. 

رتینوپاتی فشار خون بالا:
شبکیه چشم شما (که بافت حساس به نور در پشت چشم است) ممکن است آسیب ببیند و باعث خونریزی چشم شود. تاری دید و از دست دادن کامل بینایی ازعلائم آسیب شبکیه است. اگر علاوه بر فشار خون بالا دیابت داشته باشید (رتینوپاتی دیابتی)، این وضعیت می‌تواند حتی بدتر شود.

کوروئیدوپاتی:

هنگامی‌که مایع زیر شبکیه به دلیل فشار خون بالا جمع می‌شود، بینایی شما ممکن است مخدوش یا مختل شود. این وضعیت همچنین می‌تواند باعث ایجاد اسکار شود که منجر به کاهش بینایی فرد می‌شود.

 

فشار خون بالا و مشکلات چشمینوروپاتی بینایی:

هنگامی‌که جریان خون مسدود می‌شود، ممکن است به عصب بینایی نیز آسیب وارد شود. همچنین این مشکل می‌تواند منجر به خونریزی در چشم و از دست دادن بینایی شود.

چگونه فشار خون بالا در معاینه چشم شما تشخیص داده می‌شود؟

 ممکن است تابحال فشار خون بالا در شما تشخیص داده نشده باشد، اما چشم پزشک شما می‌تواند در طول یک معاینه منظم چشم و فقط با نگاهی دقیق به آن رگ‌های خونی در چشمتان متوجه این موضوع شود.

موردی که چشم پزشک شما به دنبال آن است این است که آیا رگ‌های خونی در شبکیه شما سفت‌تر شده‌اند و به یکدیگر فشار می‌آورند؟ او همچنین به دنبال علائم زیرخواهد بود:

  • خونریزی یا نشت رگ‌های خونی
  • باریک شدن رگ‌های خونی
  • لکه‌های روی شبکیه چشم
  • تورم عصب بینایی
  • تورم ماکولا (قسمت مرکزی شبکیه چشم)

 به همین دلیل معاینه چشم بخش مهمی از مراقبت‌های بهداشتی شما به حساب می‌آید؛ چرا که چشم پزشک تنها با معاینه چشم‌ ها، تصویر کاملی از سلامت شما را مشاهده و دریافت می‌کند.

 

فشار خون بالا دید و بینایی را تحت تاثیر قرار می دهدافزون بر تازه‌سازی شماره عینک یا نسخه لنز تماسی، معاینه چشم به متخصص اجازه می‌دهد تا علائم بصری مشکلات مهم سلامتی قریب الوقوع - از جمله حمله قلبی و سکته مغزی - را که ممکن است برای چندین دهه خود را نشان ندهد، بررسی کند.

در صورت ابتلا به فشار خون بالا، چه اقداماتی را برای محافظت از بینایی خود انجام دهیم؟

 اقدام موثر و زودهنگام بسیار مهم است و معاینات معمول چشم بخشی از آن به شمار می‌آید. درمان فشار خون بالا از طریق تغذیه مناسب، ورزش منظم و داروهای تجویز شده توسط پزشک، می‌تواند از آسیب به رگ‌های خونی که باعث مشکلات بینایی می‌شود، جلوگیری کند.