• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

چگونه کلر بر سلامت چشم ها تأثیر می‌گذارد؟

استخرها، دریاچه ها، پارک های آبی و آبپاش ها همگی در هنگام گرم شدن هوا برای خنک نگه داشتن شما بسیار عالی هستند. اما آیا صرف زمان طولانی در آب استخر برای چشم های شما ضرر دارد؟ آیا باید نگران کلر و آلاینده هایی باشید که باعث تحریک یا عفونت چشم می‌شوند؟

در این مقاله آنچه را که باید در مورد ایمن و سالم نگه داشتن چشمان خود در انواع مختلف آب ها بدانید، از زبان دکتر ریچارد گانز، چشم پزشک، برایتان مطرح می‌کنیم.

کلر و چشم

کلر در استخرها

علت استفاده از کلر در استخرها و پارک های آبی این است که آب را تا حد امکان تمیز و ایمن نگه دارند. در بیشتر موارد، این محصول کار خود را انجام می‌دهد. اما از آنجایی که کلر یک ماده شیمیایی است، می‌تواند باعث واکنش در سطح چشم و تحریک آن شود.

دکتر گانز می‌گوید: «کلر می‌تواند چشمان شما را تا چند ساعت پس از حضور در استخر یا بازی در پارک آبی کمی قرمز، اشک‌آور و به نور حساس کند».  استفاده از عینک شنا این حالت را کاهش می‌دهد. بهترین راه برای کاهش قرمزی چشم ها این است که آن‌ها را با آب خنک و تمیز بشویید.

 اما اگر این مشکل بیش از چند ساعت ادامه داشته باشد، احتمالاً مسئله‌ی جدی‌تری در کار است. کلر بیشتر مواد مضر آب را از بین می‌برد، اما نه همه چیز را. برخی از ویروس ها (از جمله آدنوویروس و چشم صورتی) و باکتری ها ممکن است در آب کلردار زنده بمانند و باعث عفونت چشم شوند. در صورتی که قبل از ورود به آب دچار سوزش در چشمان خود شده باشید، این باکتری ها و ویروس ها هم مشکل بیشتری را ایجاد خواهند کرد. به عنوان مثال، لنزهای تماسی می‌توانند سطح چشم را تحریک کنند و احتمال عفونت را افزایش دهند.

نکته: اگر جراحی چشم انجام داده‌اید، حداقل تا دو هفته پس از جراحی، از استخر یا از قرار دادن سر خود در زیر آب خودداری کنید.

شنا

آب شیرین در دریاچهها و برکه‌ها

برخلاف آب کلردار، آب شیرین دریاچه‌ها و برکه‌ها می‌تواند حاوی باکتری‌ها و سایر موجودات از جمله آکانتامبا باشد. این ارگانیسم باعث عفونت نادری می‌شود که درمان آن دشوار است. در آب چاه نیز این باکتری رایج است.

این عارضه (کراتیت آکانتامبا) در افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند بیشتر رخ می‌دهد. عفونت زمانی که با تحریک یا زخم تماس پیدا می‌کند وارد چشم می‌شود. همچنین ممکن است زمانی که چشمان خود را با آب آلوده لمس می‌کنید، آن را پخش کنید.

باز هم، استفاده‌کنندگان از لنزهای تماسی به دلیل تحریک چشم و تماس مکرر دست/چشم، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

نکته: بهترین راه برای جلوگیری از این نوع عفونت در صورت استفاده از آب چاه این است که قبل از قرار دادن لنز تماسی، مطمئن شوید که دست‌هایتان کاملاً خشک شده‌اند.

 

کراتیت آکانتاموبا با داروهای تجویزی چشم قابل درمان است، اما تشخیص زودهنگام آن مهم است. این بیماری درمان نشود، می‌تواند باعث اختلال بینایی یا حتی نابینایی شود. این مورد بسیار نادر است و تنها در حدود 33 مورد در هر میلیون استفاده کننده از لنزهای تماسی رخ می‌دهد.

یک نکته در مورد آب شیلنگ

اگر گاهی از شلنگ باغچه، آب پاش یا تفنگ های آب برای خنک نگه داشتن استفاده می‌کنید، باید در مورد یکی دیگر از خطرات آب در برخورد با چشم‌ ها مطلع باشید.  دکتر گانز می‌گوید: «آب شلنگ معمولاً بی خطر است. اما به خاطر داشته باشید (و به فرزندان خود یادآوری کنید) که اسپری کردن یا شلیک آب به چشمان کسی از فاصله نزدیک بی‌خطر نیست. برخورد آب با سرعت زیاد به چشم می‌تواند باعث آسیب چشم شود.

 مراقبت از چشم در استخر


نحوه تشخیص علائم عفونت

علائم معمول عفونت چشم عبارتند از:

 • سرخی
 • درد
 • ترشحاتی که مایل به زرد یا موکوس مانند است
 • مشکلات بینایی
 • حساسیت به نور
 • تورم
 • کراتیت آکانتامبا با علائم مشابهی تظاهر می‌کند، اما می‌تواند شامل اشک‌ریزش بیش از حد و احساس چیزی در چشم باشد

 

با درمان سریع از بینایی خود محافظت کنید

اگر مشکوک به عفونت چشمی هستید، مهم است که فوراً برای ارزیابی به چشم پزشک مراجعه کنید. درمان عفونت چشم به علت آن بستگی دارد. با این حال، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کمپرس گرم برای تسکین درد
 • قطره چشم
 • کرم ها
 • آنتی بیوتیک ها

دکتر گانز می‌گوید: "اگر عفونت به‌درستی و سریع درمان نشود، می‌تواند باعث آسیب و زخم در شبکیه شود و بینایی شما را در درازمدت تحت تاثیر قرار دهد."