• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

لنزهای تماسی چقدر ایمن هستند؟

یک مطالعه آمریکایی نشان می‌دهد که نزدیک به یک میلیون مراجعه به پزشک مربوط به عفونت چشم، ناشی از لنزهای تماسی است. اما پرسشی که مطرح می‌شود این است که آیا همه کسانی که از لنز استفاده می‌کنند، در معرض خطر هستند؟ در این مقاله جدی‌ترین مشکلات استفاده‌کنندگان لنز تماسی می‌پردازیم.

 لنز تماسی


بزرگ‌ترین مشکل لنزهای تماسی خود لنزها نیستند، بلکه افرادی هستند که از آن استفاده می‌کنند. در مطالعه‌ای که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ایالات متحده انجام شد، نشان داد که نزدیک به یک میلیون مراجعه به پزشک در سال مربوط به عفونت چشم از لنز است.

جدی‌ترین عفونت چشم کراتیت است که توسط باکتری ها و سایر ارگانیسم هایی ایجاد می‌شود که قرنیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. قرنیه ساختار گنبدی شکل شفاف جلوی چشم است. مطالعات نشان می‎هد که عفونت ها به این دلیل رخ می‌دهد که مردم توصیه های چشم پزشک خود را نادیده می‌گیرند. با توجه به اینکه چشم ها بسیار ارزشمند هستند، جای تعجب است که 45 درصد از مردم قبل از گذاشتن یا بیرون آوردن لنز دست‌های خود را نمی‌شویند. مطالعات دیگر نشان می‌دهد که لنزهای تماسی ماهانه یک و نیم برابر بیشتر از زمان توصیه شده استفاده می‌شود. مثلاً از لنزهای یکبار مصرف دو هفته‌ای، بیش از دو و نیم برابر زمانی که باید استفاده می‌شود.


لنزهای تماسی ابزارهای پزشکی هستند و لنزهای نرم معمولاً در ظروف استریل شده کوچک پر از مایع بسته بندی می‌شوند که به مرور زمان (تاریخ انقضا) ممکن است آلوده شوند. پروفسور راجر باکلی، دستیار مدیر واحد تحقیقات بینایی و چشم در دانشگاه آنگلیا راسکین، می‌گوید: "بزرگ‌ترین علت عفونت، پوشیدن شبانه‌روز لنزها است. خوابیدن با لنز، خطر عفونت قرنیه را 20 برابر افزایش می‌دهد. قرنیه وقتی عدسی ‌ها در داخل هستند و پلک‌ها بسته می‌شوند از اکسیژن محروم می‌شوند. خطر کلی هنوز کم است (3.5 در هر 10000 نفر که از لنزهای نرم روزانه استفاده می‌کنند)، اما کراتیت دردناک است و می‌تواند چشمان شما را به گریه بیاندازد و باعث نابینایی شما شود. پس بهتر نیست که با لنزهای تماسی با احترام بیشتری برخورد کرد؟"

 استفاده درست از لنز تماسی

راهکار

هرکسی که لنز تماسی می‌پوشد باید مراقب باشد. قبل از گذاشتن یا درآوردن لنز، باید دست‌ها شسته و کاملا خشک شوند. لنزها هرگز نباید با هر نوع آب از جمله دوش آب تماس داشته باشند. به این خاطر که آب می‌تواند توسط ارگانیسم های Acanthamoeba که به شدت به لنزهای تماسی می‌چسبند و باعث ایجاد زخم در قرنیه می‌شوند، آلوده شود. قبل از شنا یا استفاده از عینک های ضد آب باید لنزها را برداشت.

بزاق و لنزهای تماسی نیز غیر قابل قبول هستند، زیرا دهان شما مملو از باکتری هایی است که چشم شما قرار نیست آن‌ها را ببیند. به همین ترتیب، از خط چشم پرهیز کنید و فقط بعد از اینکه لنزهایتان داخل لنز است، ریمل بزنید.

افرادی که از لنزهای سخت استفاده می‌کنند باید حداقل هر سه ماه یک‌بار کیس لنز خود را تعویض کنند، از محلول لنزهای تماسی توصیه شده استفاده کنند و هرگز محلول تازه را با محلول قدیمی مخلوط نکنند.

اگر چشمان شما درد می کند، قرمز یا تار است یا شک دارید، لنزهای خود را بردارید و به پزشک مراجعه کنید. همیشه عینک را به عنوان استندبای در دسترس داشته باشید.

 

برخی از افراد لنز را به صورت آنلاین می‌خرند، این کار ایرادی ندارد؛ اما یادتان باشد همیشه به طور مرتب به اپتومتریست مراجعه کنید و مراقب باشید که کدام لنز را انتخاب می‌کنید.