• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

چگونه عینک مناسب خود را انتخاب کنیم؟

عینک راه آسانی برای اصلاح بینایی است. اما انواع بسیاری از عدسی‌ها، قاب‌ها و حتی پوشش‌های عدسی وجود دارد. هنگام خرید عینک از کجا باید شروع کرد؟

 1-  چه نوع عینکی نیاز دارید؟

دو نوع اصلی عینک وجود دارد. عینک‌های تک دید دارای عدسی هستند که به شما کمک می‌کند از نزدیک یا دور دیدن کنید. عینک‌های چند‌کانونه هم دید نزدیک و هم از راه دور را تصحیح می‌کنند - همه در یک عدسی. یک قسمت برای دید از راه دور و دیگری از نزدیک برای کارهایی مانند خواندن فوکوس می‌کند.

عینک
 لنزهای تک دید (Single-vision lenses)

افراد برای برطرف ساختن چندین مشکل فوکوس از عینک‌هایی با لنزهای تک دید استفاده می‌کنند.

- نزدیک بینی یا مایوپیا(Myopia or nearsightedness). افرادی که در دیدن اجسام دور مشکل دارند می‌توانند از این عینک استفاده کنند.

- دوربینی یا هایپروپیا (Hyperopia or farsightedness)

افرادی که در دید نزدیک مشکل دارند می‌توانند از عینک با عدسی تک دید نیز استفاده کنند.

- پیرچشمی (Presbyopia). افرادی که دید دور خوب دارند با افزایش سن ممکن است دید نزدیکشان تار شود به این حالت پیرچشمی می‌گویند. عینک مطالعه دارای لنزهای تک دید است که به شما کمک می‌کند از نزدیک بخوانید.

ممکن است لازم باشد هر از گاهی نسخه‌ی عینک مطالعه خود را تغییر دهید به این دلیل که بین سن 40 تا 60 سالگی عدسی طبیعی چشم انسان انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد که این بدان معناست شما توانایی تمرکز بیشتر و بیشتر را از دست خواهید داد. برخی از افراد نگران هستند که عینک مطالعه باعث بدتر شدن سریع‌تر بینایی آن‌ها شود. اینطور نیست! تأخیر در استفاده از عینک مطالعه فایده‌ای ندارد.

اتخاب عینک

 
عدسی‌های چند کانونه(Multifocal lenses)

عینک با عدسی‌های چند کانونه دید دور را به همراه پیرچشمی اصلاح می‌کند. لنزهای دو کانونه برای خواندن در پایین و برای فاصله در بالا مناسب هستند. دو کانونه‌های تخصصی "Double-D" نیز دارای بخش‌هایی در بالا برای نگاه کردن به اجسام در محدوده‌ی متوسط یا نزدیک هستند.

عینک‌های سه‌کانونه دارای عدسی‌هایی با سه اصلاح مختلف لنز هستند. یک جفت عینک برای دید از راه دور، دید متوسط و دید نزدیک مناسب است.

عدسی‌های تدریجی(پروگرسیو) تقریباً مانند عدسی‌های دوکانونه یا سه کانونه عمل می‌کنند. با این حال، عدسی‌های تدریجی به جای خطوط جداکننده قابل مشاهده بین مناطق، یک انتقال صاف دارند. بسیاری از مردم انتقال نامرئی عینک‌های پیشرفته را ترجیح می‌دهند. با این حال، مناطق متمرکز کوچکتر هستند، زیرا مناطق انتقال از فضای بیشتری استفاده می‌کنند.عدسی‌های تدریجی نسبت به سایر انواع عدسی‌ها می‌توانند اعوجاج بیشتری ایجاد کنند. این موضوع استفاده از این نوع عینک‌ها را برای حدود 10 درصد افراد دشوار می‌کند.

عینک‌های رایانه دارای عدسی‌های چند کانونه هستند که برای فوکوس روی صفحه‌ی نمایشگر رایانه طراحی شده‌اند که معمولاً در فاصله 20 تا 26 اینچی از صورت قرار می‌گیرند. این عینک به پیشگیری از خستگی چشم کمک می‌کند. آن‌ها همچنین به کارکنان اداری کمک می‌کنند تا به راحتی فوکوس را بین فواصل مختلف تغییر دهند. این خاصیت می‌تواند در اتاق کنفرانس، هر مکانی که ممکن است لازم باشد به تخته‌های سفید، صفحات چاپ شده و صفحه‌های رایانه‌ای نگاه کنید مفید باشد.

انتخاب عینک خوب


2- کدام مواد عدسی را باید برای عینک خود انتخاب کنید؟

ماده ای که برای عدسی‌های خود انتخاب می‌کنید تفاوت زیادی در عینک شما ایجاد می‌کند. عدسی‌های عینک قبلاً فقط از شیشه ساخته می‌شدند، اما امروزه بیشتر عدسی‌‌ها پلاستیکی هستند.

- عدسی‌های پلاستیکی  Plastic lenses))
عدسی‌های پلاستیکی سبک‌تر و انعطاف‌پذیرتر از شیشه هستند. آن‌ها همچنین ایمن‌تر هستند زیرا احتمال شکستن لنزها کمتر است. این عدسی‌ها توانایی ذاتی مسدود کردن نور UV را دارند.

- عدسی‌های پلی‌کربنات   (Polycarbonate lenses)

پزشکان اغلب عینک‌هایی با عدسی پلی‌کربنات را برای ورزش و فعالیت‌های دیگر توصیه می‌کنند. پلی‌کربنات در برابر ضربه بسیار مقاوم است. این لنزها اغلب می‌توانند از آسیب دیدگی چشم جلوگیری کنند.

- لنزهای Trivex

Trivex یک ماده‌ی پلاستیکی جدیدتر از پلی‌‎‌کربنات است. عینک‌های دارای عدسی‌های تریوکس استانداردهای ایمنی مشابه پلی‌کربنات را دارند. مزیت این است که عدسی‌های تریوکس نسبت به عدسی‌های پلی‌کربنات اعوجاج کمتری دارند.

 

- عدسی‌های شاخص بالا (High index lenses)

عدسی‌های با شاخص بالا، عدسی‌های نازک، سبک وزن و پلاستیکی هستند. عینک‌هایی با عدسی‌های شاخص بالا برای افرادی است که نیاز به اصلاح دید بالا دارند. از آنجایی که آن‌ها نازک هستند، از لحاظ ظاهری بهتر هستند.  

انتخاب عینک مناسب


3-  آیا عینک شما به پوشش محافظ نیاز دارد؟

پوشش‌های محافظ برای عینک در دسترس هستند تا به شما در حفظ سلامت چشم کمک کنند.

 - پوشش های ضد بازتاب Anti-reflective coatings))

پوشش‌های ضد بازتاب نور را کاهش می‌دهند. این کار تماس چشمی را آسان‌تر می‌کند، از خستگی چشم جلوگیری می‌کند و ظاهر شما را بهبود می‌بخشد. عدسی‌های روکش‌دار نیز اجازه‌ی عبور نور بیشتری را می‌دهند. این توانایی شما را برای دیدن الگوها و حروف کوچک بهبود می‌بخشد. این روکش‌ها به ویژه برای افرادی که هنگام رانندگی در شب از تابش خیره کننده چراغ‌های جلو و سایر چراغ‌ها اذیت می‌شوند مفید است.

 - پوشش‌های فرابنفش (UV). Ultraviolet (UV) coatings

پوشش‌های UV به محافظت از چشمان شما در برابر پرتوهای آسیب­زای خورشید کمک می‌کند. ممکن است نیازی به این نوع پوشش با عینک با برخی از انواع عدسی‌های پلاستیکی نداشته باشید. برخی از عدسی‌های پلاستیکی نور UV را بدون پوشش خاصی مسدود می‌کنند.

 

- پوشش های پلی کروماتیک (Polychromatic coatings)

برخی از افراد ترجیح می‌دهند از یک سری عینک طبی هم برای داخل و هم برای بیرون استفاده کنند. برای رسیدن به این هدف می‌توانید عینک‌هایی با عدسی‌های فتوکروماتیک انتخاب کنید. این عدسی‌ها بر اساس قرار گرفتن در آماج نور تنظیم می‌شوند. آن‌ها در نور خورشید رنگ تیره‌تری دارند و در داخل خانه رنگ روشن‌تری دارند. یک نقطه ضعفشان این است که عدسی‌های فتوکروماتیک در اتومبیل یا هواپیما خوب کار نمی‌کنند. این به این دلیل است که پنجره‌ها پرتوهای نوری را که باعث تغییر رنگ عدسی می‌شوند، مسدود می‌کنند. در برخی محیط‌ها، ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا رنگ لنز از تیره به روشن تغییر کند.

 
انتخاب عینک مناسب


قیمت عینک: بالا بودن قیمت عینک لزوماً به معنای بهتر بودن آن نیست.

بسیاری از مردم خواهان قاب‌های گران قیمت هستند. اما صرف هزینه بیشتر برای قاب به این معنی نیست که در نهایت عینک با کیفیت بهتری خواهید داشت.

با این حال، در مورد قیمت عدسی‌ها کوتاهی نکنید. این به ویژه برای عدسی‌های دو کانونه، سه‌کانونه یا تدریجی صادق است. اپتومتریست به شما در انتخاب عدسی‌های مناسب کمک می‌کند. عدسی‌هایی با ناحیه‌ی خواندن وسیع که اعوجاج را به حداقل می‌رساند ارزش  پرداخت هزینه‌ی بیشتر را دارند.