• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

پیشگیری ازآسیب‌های چشمی با استفاده از عینک ایمنی

ممکن است تا حدودی از خطرات احتمالی خود برای آسیب‌دیدگی چشم آگاه باشید، اما آیا ساده‌ترین گام را برای پیشگیری از 90 درصد این آسیب‌ها برمی‌دارید؟ استفاده از عینک محافظ مناسب تا حد بسیار زیادی خطر آسیب‌دیدگی چشم و از دست دادن بینایی را کاهش می‌دهد.

اگر این گام را انجام نمی‌دهید، تنها نیستید. بر اساس یک نظرسنجی ملی توسط آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا، تنها 35 درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که همیشه هنگام انجام تعمیرات یا نگهداری خانه از عینک محافظ استفاده می‌کنند. حتی کمتر این کار را هنگام ورزش انجام می‌دهند.

کمک‌های اولیه برای سیاهی چشم، پارگی و خراش

اگر آسیب چشمی دارید، این توصیه‌های مراقبتی و درمانی را مرور کنید. مهم‌تر از همه، در اسرع وقت به چشم‌پزشک یا سایر پزشکان مراجعه کنید، حتی اگر آسیب جزئی به نظر برسد.

ضربه به چشم


حقایق شگفت‌انگیز در مورد آسیب‌های چشم

پنجمین سالانه عکس فوری آسیب چشم که توسط آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا و انجمن ترومای چشمی آمریکا انجام شد نشان داد که:

اکثر مردم بر این باورند که صدمات چشمی بیشتر در حین کار اتفاق می‌افتد - به‌ویژه در کارخانه‌ها و کارگاه‌های ساختمانی؛ اما در واقع، نزدیک به نیمی از صدمات چشمی در خانه رخ‌داده است.

تعمیرات منزل، حیاط کاری، نظافت و پخت‌وپز بیش از 40 درصد از آسیب‌های چشمی را به همراه داشته است. بیش از یک‌سوم این صدمات در خانه در آشپزخانه، اتاق‌خواب، حمام، اتاق نشیمن اتفاق افتاده است.

بیش از 40 درصد از آسیب‌های چشمی هرساله مربوط به ورزش یا فعالیت‌های تفریحی است.

بیش از 78 درصد افراد در زمان آسیب از عینک استفاده نمی‌کردند. تنها حدود 5 درصد از کسانی که از عینک (ازجمله عینک یا لنز تماسی) استفاده می‌کردند، از عینک ایمنی یا ورزشی استفاده می‌کردند.

مردان باید بدانند که بیشتر از زنان در معرض آسیب چشم هستند.

خورشید می‌تواند مانند اجسام، مواد شیمیایی و گردوغبار به چشم آسیب برساند. همیشه در بیرون از منزل از عینک آفتابی یا عینک‌های ورزشی مناسب محافظت در برابر پرتو فرابنفش مانند عینک اسکی استفاده کنید.

قبل از این‌که خیلی دیر شود از چشمان خود محافظت کنید.

بیشتر صدمات چشمی قابل‌پیشگیری هستند. به‌سادگی از عینک ایمنی مناسب در طول فعالیت‌­های خطرناک استفاده کنید. اگر از عینک استفاده می­کنید، بدانید که از چشمان شما در برابر ضربه، زباله یا آسیب محافظت نمی­کند. در واقع، برخی از عینک‌ ها در صورت آسیب می‌توانند شکسته شوند و باعث آسیب بیشتر چشم شوند. عینک محافظ باید از مواد پلی کربنات ساخته شود. عدسی‌های پلی کربنات در برابر شکستن مقاومت می‌کنند و می‌توانند محافظت در برابر پرتو فرابنفش (UV) را فراهم کنند.

محافظت مناسب از چشم به موقعیت کاری­تان بستگی دارد

نوع محافظت از چشم شما به کاری که انجام می­‌دهید بستگی دارد. هر چیزی از بازی پینت بال تا حضور در اعتراضات عمومی نیازهای حفاظتی متفاوتی دارد. عینک ایمنی مورداستفاده در خانه باید مطابق با استانداردهای مؤسسه­‌ی ملی استاندارد آمریکا (ANSI) باشد. برای بسیاری از موقعیت‌های کاری، همان حفاظت کافی است، اما استثناهای مهمی وجود دارد. محافظ چشم ورزشی باید الزامات خاص آن ورزش را برآورده کند.

مراقبت از چشم هنگام کار با مواد شیمیایی
محافظت از چشم در خانه: عینک ایمنی، عینک و سایر عینک‌ های محافظ

- عینک با علامت ANSI بازشو.

 هر خانواده باید حداقل یک جفت عینک محافظ مورد تأیید ANSI داشته باشد. هنگام انجام پروژه‌ها یا فعالیت‌هایی که می‌تواند خطر آسیب‌ های چشمی را در خانه ایجاد کند، باید آن را بپوشید.

- عینک محافظ با علامت "ANSI Z87.1" روی عدسی یا قاب آن انتخاب کنید.

 این بدان معناست که عینک یا محافظ صورت با استاندارد ایمنی Z87.1 مؤسسه‌ی استاندارد ملی آمریکا (ANSI) مطابقت دارد. می‌توانید عینک محافظ مورد تأیید ANSI را از اکثر فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

اگر فعالیت شما شامل موارد زیر است، باید از محافظ چشم استفاده کنید:

- کار با مواد شیمیایی خطرناک یا سایر موادی که در صورت تماس می‌توانند به چشم شما آسیب برسانند.

- پسماند‌های پرنده یا سایر ذرات کوچک که می‌تواند به چشم شرکت‌کنندگان یا تماشاچیان برخورد کند.

- پرتابه‌ها یا اجسامی که می‌توانند به پرتابه تبدیل شوند و به‌طور غیرمنتظره‌ای به داخل چشم پرواز کنند.

نکته آخر: از عقل سلیم استفاده کنید، به‌خصوص اگر بچه‌هایی در اطرافتان هستند. شما باید از آن­‌ها محافظت کنید و با یک انتخاب هوشمندانه الگو قرار دهید.

مراقبت از چشم هنگام کار
محافظت از چشم در محل کار: عینک ایمنی، محافظ صورت، عینک جوشکاری و موارد دیگر

- عینک جوشکاری گازی: اداره‌ی ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) حفاظت از چشم موردنیاز برای انجام ایمن کار شمارا تعیین می‌کند. با بخش منابع انسانی شرکت خود یا هرکسی که بر رعایت OSHA نظارت دارد، بررسی کنید. آن‌ها به شما خواهند گفت که چه استانداردهایی برای شغل شما اعمال می‌شود.

 استانداردهای OSHA اغلب به همان محافظ چشم دارای گواهی ANSI در محل کار نیاز دارند که باید در خانه استفاده کنید. یک استثناء جوشکاری است که نیاز به محافظت بیشتر از چشم و صورت دارد.

محافظت از چشم در بازی: محافظ­‌های صورت، گیره‌­ها و سایر تجهیزات ایمنی چشم ورزشی

ورزش­‌ها الزامات خاصی برای محافظت از چشم مناسب برای آن ورزش دارند. هیئت داوری در ورزش شما ممکن است این الزامات را تعیین و تأیید کند. انجمن آمریکایی آزمودن و مواد (ASTM) نیز ممکن است. در برخی موارد، هر دو سازمان ممکن است الزاماتی داشته باشند.

عینک هاکی NikeBauer LX bangerz eyewearASTM استانداردهایی را تعیین می‌کند که محافظ چشم باید برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی در ورزش شما رعایت کند. ما برخی از استانداردهای ایمنی چشم را بر اساس ورزش در زیر فهرست کرده‌ایم. این‌یک فهرست کامل نیست. در گوگل ASTM را جستجو کنید تا ببینید آیا استانداردی برای ورزش موردعلاقه‌ی شما ارائه می­کنند یا خیر.

ورزش‌ های راکتی، بیس‌بال، بسکتبال، فوتبال، هاکی روی چمن و چوگان بانوان.

 • ASTM F803: محافظ‌های صورت
 • ASTM F910: محافظ‌های صورت - بیس‌بال جوانان
 • USA LaCrosse: عینک زنانه

هاکی روی یخ

 • ASTM F513: تجهیزات محافظ چشم و صورت
 • ASTM F1587: تجهیزات محافظ سروصورت برای دروازه‌بان هاکی روی یخ


  مراقبت از چشم موقع ورزش کردن

پینت بال

 • ASTM F1776: محافظ چشم

ورزش‌ های Airsoft

 • ASTM F2879: محافظ چشم

اسکی و اسنوبرد

ASTM F659: دستگاه‌های محافظ چشم مقاوم در برابر ضربه

آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا به هنگام اسکی روی برف یا روی آب، عینک یا عینک محافظ با محافظت در برابر پرتو فرابنفش را توصیه می‌کند. آن­‌ها به محافظت از چشمان شما در برابر آفتاب‌سوختگی و خیرگی نیز کمک می­‌کنند.