• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

چگونه چشمان خود را سالم نگه‌دارید؟

کارهای زیادی می­‌توانید انجام دهید تا چشمان خود را سالم نگه‌دارید و از بینایی خود محافظت کنید. در این مقاله تلاش کردیم تا بیان بعضی از آن‌ها بپردازیم. 

یک معاینه چشم کامل انجام دهید

انجام معاینه­‌ی چشم، ساده و بدون درد است و این بهترین کاری است که می­‌توانید برای سلامت چشمان خود انجام دهید! حتی اگر چشم ­های شما سالم باشد، ممکن است مشکلی داشته باشید و آن را ندانید. به این دلیل که بسیاری از بیماری­ های چشمی هیچ نشانه یا علامت هشداردهنده‌ای ندارند. معاینه‌­ی چشم کامل تنها راه برای بررسی زودهنگام بسیاری از بیماری­ های چشمی در موقعیتی که درمان آن­‌ها آسان­‌تر است.

بهداشت چشم
دریابید که آیا در آماج خطر بیماری­ های چشمی هستید یا خیر؟

افزایش سن، خطر ابتلا به برخی بیماری­ های چشمی را افزایش می­‌دهد. همچنین ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری­ های چشمی را افزایش پیدا کند اگر:

- دارای اضافه‌وزن بوده و یا چاق باشید.

- سابقه‌­ی خانوادگی بیماری چشمی داشته باشید.
سایر شرایط سلامتی مانند دیابت یا فشارخون بالا نیز می­تواند خطر ابتلا به برخی بیماری ­های چشمی را افزایش دهد. به‌عنوان‌مثال، افراد مبتلابه دیابت در آماج خطر رتینوپاتی دیابتی هستند - یک بیماری چشمی که می‌تواند باعث از دست دادن بینایی و نابینایی فرد شود.

اگر نگران هستید که ممکن است در آماج برخی بیماری­ های چشمی باشید، حتماً با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است بتوانید اقداماتی را برای کاهش خطر انجام دهید.

تاریخچه‌ی‌ سلامت خانواده خود را بدانید با اعضای خانواده خود صحبت کنید تا دریابید که آیا مشکل چشمی داشته­‌اند یا خیر. برخی از بیماری­ ها و بیماری­ های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا یا گلوکوم مرتبط با سن در خانواده‌­ها دیده می‌شوند. در صورت بروز هرگونه بیماری چشمی در خانواده، حتماً به چشم‌پزشک خود اطلاع دهید.

مراقب سلامتی خود باشید

محافظت کلی از سلامت شما می­‌تواند راه طولانی برای حفظ سلامت چشمان شما داشته باشد! مهم این است که انتخاب‌های سالمی داشته باشید و به‌خوبی از خود مراقبت کنید.

به خاطر داشته باشید که عادات سالم مانند تغذیه‌ی مناسب و فعال بودن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها و شرایطی را که می‌تواند منجر به مشکلات چشمی یا بینایی مانند دیابت یا فشارخون بالا شود، کاهش دهد.

عینک آفتابی
برای داشتن چشمانی سالم و بینایی کامل، راهکارهایی که در ادامه بیان می­‌شود را رعایت کنید:

 • غذاهای سالم بخورید.

مطمئن شوید که مقدار زیادی سبزی تیره و برگ‌دار مانند اسفناج، کلم پیچ میل می‌کنید. خوردن ماهی‌هایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند - مانند سالمان، ماهی تن و هالیبوت - برای چشم شما نیز مفید است.

 • ترک سیگار

 سیگار نه‌تنها برای ریه­‌های شما خطرناک است بلکه می­تواند به چشمان شما نیز آسیب برساند! سیگار خطر ابتلا به
بیماری‌هایی مانند دژنراسیون ماکولا و آب‌مروارید را افزایش می‌دهد - و می‌تواند به عصب بینایی آسیب برساند. اگر آماده ترک کار هستید

 • انجام فعالیت بدنی

 فعالیت بدنی به شما کمک می‌کند تا سالم بمانید. همچنین می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌هایی را که می‌تواند باعث سلامت چشم یا مشکلات بینایی شود - مانند دیابت، فشارخون بالا و کلسترول بالا، کاهش دهد.

 بیماری ها و سلامت چشم

 • از چشمان خود محافظت کنید

هر روز می‌توانید اقدامات ساده‌ای برای حفظ سلامت چشمان خود انجام دهید. از نکات زیر برای محافظت از چشمان خود در برابر چیزهایی که می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند استفاده کنید:

 • عینک آفتابی بزنید.

 با استفاده از عینک آفتابی - حتی در روزهای ابری - از چشمان خود در برابر نور خورشید محافظت کنید! حتماً به دنبال عینک آفتابی باشید که 99 تا 100 درصد پرتو UVA و UVB را مسدود کند.

 • از عینک محافظ استفاده کنید.

عینک‌های محافظ و ایمنی برای محافظت از چشمان شما در طول فعالیت‌های خاص، مانند ورزش، انجام کارهای ساختمانی، یا انجام تعمیرات منزل طراحی‌شده‌اند. می‌توانید آن‌ها را از اکثر ارائه‌دهندگان مراقبت از چشم و برخی از فروشگاه‌های لوازم ورزشی خریداری کنید.

عینک محافظ

 • به چشمان خود استراحت دهید.

 نگاه کردن به رایانه به مدت طولانی می‌تواند چشمان شمارا خسته کند. به چشمان خود استراحت دهید و هر 20 دقیقه یک‌بار استراحت کنید و به مدت 20 ثانیه به چیزی در فاصله 20 فوتی نگاه کنید.

 • اگر از لنز تماسی استفاده می‌کنید، اقداماتی را برای جلوگیری از عفونت چشم انجام دهید.

همیشه قبل از گذاشتن یا بیرون آوردن لنزهای تماسی دستان خود را بشویید. حتماً لنزهای تماسی خود را ضدعفونی کنید و به‌طور مرتب آن­‌ها را تعویض کنید.