• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

درباره گل مژه بیشتر بدانیم

در ناحیه پلک، به خصوص اطراف مژه‌ تعدادی زیاد غدد چربی ریز وجود دارد که بر اثر برخی عوامل از جمله سلول‌های پوست، آلودگی‌، رشد باکتری‌ و چربی‌های اضافه به گرفتگی و مسدود کردن منافذ و یا انسداد غده چربی منجر شده و باعث بروز گل مژه خواهند شد.

این توده‌ قرمز رنگ و دردناک در نزدیکی لبه پلک شبیه جوش یا کورک به نظر می‌رسد؛ این توده به‌طورمعمول ممکن است در لبه خارجی و گاهی در لبه داخلی پلک شکل گیرد. یشتر این توده‌ها بعد از چند روز به خود به خودی از بین می‌رود اما در این فاصله زمانی برای تسکین درد و بهبود شرایط می‌توانید از کمپرس گرم استفاده کرد؛ کمپرس گرم علاوه بر تسکین درد از مزمن شدن گل مژه و تبدیل شدن آن به شالازیون پیشگیری می‌کند.

قرمزی و التهاب توده مانندی، درد و تورم، ریزش اشک، احساس خارش و ناراحتی در آن ناحیه چشم نشانه‌هایی از گل مژه است.

لازم به ذکر است گل مژه می‌تواند به دلیل عفونت در غدد چربی در پلک که این عامل ریسک ابتلا به گل مژه را بالا می‌برد، به وجود آید. مالیدن یا تماس دست آلوده با چشم، استفاده از لنزهای تماسی آلوده، با آرایش خوابیدن، استفاده از لوازم آرایش تاریخ گذشته و قدیمی، التهاب مزمن لبه پلک روزاسه یعنی قرمزی صورت، کم پلک زدن، استفاده از چسب‌های مژه که موجب انسداد منافذ غدد چربی می‌شود هم موجب به وجود آمدن گل مژه می‌شوند.

 

بیماری گلمژه و درمان آن

 

بهتر است برای رفع گل مژه از شستن دست‌ها از لوازم آرایشی قدیمی تمیز نگهداشتن لنزهای تماسی. شستن لبه‌های پلک به صورت منظم و مرتب استفاده شود.

پزشک با معاینه پلک شما به راحتی تشخیص خواهند داد که آیا گل‌مژه به وجود امده یا خیر، در اکثر مواقع گل مژه درمان خاصی ندارد و خود محدود شونده است. در روش‌های خانگی بین هفت الی ۱۰ روز احتمال برگشت زیاد خواهد بود.

بهترین راه برای تسریع بهبودی گل مژه کمپرس گرم است؛ می‌توانید یک حوله تمیز را با آب گرم خیس کنید و روی پلک سوم قرار بدهید و مواظب باشید که حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه به طور سه الی چهار بار در روز آن را با اتو گرم روی پلک تان قرار بدهید.

درباره گل مژه‌هایی که همراه با سلولیت هستند پزشک ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند. پزشک تشخیص می‌دهد که نیاز به آنتی بیوتیک است یا خیر.

آنتی بیوتیک‌های موضعی مثل قطره یا کرم چشمی در صورت مقاوم بودن یا انتشار عفونت آنتی بیوتیک‌هایی که جراح برای کم کردن فشار ناشی از توده در صورتی که آبسه بزرگ و دردناک باشد تجویز می‌کند. ممکن است پزشک یک برش کوچک در گل مژه ایجاد کند. تا محتوای چرکی توده خارج کند و زودتر بهبودی حاصل شود و درد و تورم از بین برود. همچنین اگر درد و گل مژه شمارا اذیت نکند می‌توانید از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه استفاده کنید.

سعید یادگاری، متخصص چشم