• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

آیا آرایش باعث تحریک چشم‌ها می‌شود؟

آرایش چشم معمولاً برای برجسته کردن چشم ها استفاده می‌شود. با این حال، در برخی از افراد، آرایش چشم باعث سوزش، خارش و ریزش اشک می‌شود که همه علائم رایج سندرم خشکی چشم هستند.

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که آرایش چشم باعث علائم خشکی چشمتان می‌شود، اقداماتی وجود دارد که با انجام آن می‌توانید ناراحتی خود را کاهش دهید.

در ادامه به بیان چند راهکار می‌پردازیم که به شما کمک می‌کند تا از چشمان خود در برابر سوزش محافظت کنید و بتوانید با اطمینان از آرایش چشم خود لذت ببرید.

 • برچسب های بسته بندی را با دقت بخوانید.
 • فقط از محصولاتی استفاده کنید که توسط FDA تایید شده اند.
 • FDA مواد آرایشی را تحت قانون فدرال غذا، دارو و لوازم آرایشی (FD&C) تنظیم می‌کند. طبق این قانون، لوازم آرایشی نباید تقلبی یا نامناسب باشد. این مواد باید برای مصرف‌کنندگان ایمن بوده و دارای برچسب مناسب باشند.
 • بسیاری از فروشگاه‌ها محصولاتی را می‌فروشند که برچسب ندارند؛ پس مراقب باشید، همه مدادهای آرایشی خط چشم نیستند و همه تیوپ‌های دارای اپلیکاتور ریمل نیستند.
 • اگر یک محصول آرایشی برچسب ندارد، آن را دور از چشم های حساس خود نگه دارید.

  مراقبت از چشم حین آرایش کردن

چند نکته‌ی موثر نیز برای حفظ سلامت چشم ها در هنگام آرایش کردن

 1. محصولات آرایش چشم خود را تمیز نگه دارید

همیشه قبل از آرایش، دست و صورت خود را بشویید. این کار به تمیز نگه داشتن آرایش و اپلیکاتورها و عاری از میکروب کمک می‌کند. همچنین ایده‌ی خوبی است که برس‌های خود را بعد از هر بار استفاده ضدعفونی کنید یا قبل از استفاده خط چشم خود را تیز کنید.

 1. فقط قسمت بیرونی چشمتان را آرایش کنید

اگر غدد پلک شما مسدود شود، ممکن است منجر به خشکی شدید چشم شود. آرایش چشم روی پلک‌های داخلی، می‌تواند باعث تجمع مواد زائد و مسدود شدن غدد ریز میبومین شود که داخل پلک‌های بالایی و پایینی شما را می‌پوشاند. این غدد روغن های مغذی ترشح می‌کنند که لایه اشکی شما را سالم و چشمان شما را راحت نگه می‌دارد و شفاف و باز نگه داشتن آن‌ها برای کیفیت اشک شما ضروری است.

 1. هرگز مواد آرایش چشم خود را با دیگران به اشتراک نگذارید

استفاده‌ی مشترک از آرایش چشم، برس و فر مژه هرگز ایده خوبی نیست. استفاده از لوازم آرایشی و اپلیکاتورهای بهترین دوست، خواهر، و به خصوص "تست" آرایش در فروشگاه زیبایی، دعوتی برای حضور میکروب های مضر مانند باکتری و قارچ است که وارد چشم شما شده و منجر به عفونت های جدی باکتریایی و ویروسی چشم شود.
 آرایش چشم و مراقبت از چشم

 1. محصولات آرایش خود را زود به زود تعویض کنید

مواد آرایش چشم نه تنها منقضی می‌شود، بلکه می‌تواند به راحتی آلوده شود. به خصوص اگر اخیراً یک ویروس یا عفونت چشم داشته‌اید. برچسب های روی لوازم آرایش خود را از نظر تاریخ انقضا بررسی کنید و اپلیکاتورهای خود را تعویض یا ضدعفونی کنید.

 1. آرایش چشم را روزانه پاک کنید

خوابیدن با آرایش چشم به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بلفاریت، التهاب پلک ها را افزایش می‌دهد. سعی کنید آرایش خود را قبل از رفتن به رختخواب با استفاده از پاک کننده‌های بدون روغن یا دستمال مرطوب پاک کنید. با این کار نه تنها قبل از خواب احساس تمیزی و شادابی خواهید کرد، بلکه استفاده مجدد از آرایش در صبح نیز بسیار آسان‌تر خواهد بود.

این نکات را تمرین کنید و از احساس خوبی که چشمانتان حتی با آرایش دارد، شگفت زده شوید.ش