• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

چقدر طول می کشد تا به عینک جدید عادت کرد؟

مساله اصلی برای افرادی که تازه عینکی شده اند  و حتی کسانی که نمره عینکشان تغییر کرده این است که ممکن است با سردرد، سرگیجه یا اشک‌ریزش مواجه شوند. در بیشتر مردم چند روز طول می‌کشد تا به شرایط جدید خود عادت کنند. اما خوشبختانه ترفندهایی در این رابطه وجود دارد تا این سرگیجه‌ها و اشک‌های ناخواسته را در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف کنید و عینک جدید برایتان عادی شود.

برخی از مشکلاتی که عینک جدید ممکن است برای کاربران به وجود بیاورد شامل موارد زیر است:

  • خستگی چشم: شما در چندین روز اول استفاده از عینک جدید ممکن است با خستگی چشم مواجه شوید.
  • کج بینی: ممکن است با توجه به فاصله سوژه از نگاه شما تحریف یا کج بینی تصویر را هم تجربه کنید.
  • تنگ ماهی: ممکن است تصاویر را به این صورت ببینید که در مرکز واضح و درست باشند اما لبه‌های آنها بزرگ‌تر یا کوچک‌تر به نظر برسد. همانند وقتی که در تنگ ماهی تصاویر را می‌بینید.
  • عدم توانایی در تشخیص عمق میدان دید: ممکن است نتوانید به‌درستی فاصله یک جسم از نگاه خود را تشخیص دهید.
  • سردرد: یکی از رایج‌ترین عوارض استفاده از عینک جدید، سردرد است.

یکی از رایج‌ترین عوارض استفاده از عینک جدید، سردرد است.

 

 

 

مسایلی که عینک جدید برایتان به وجود خواهد آورد چیست؟

پیش از هر حرفی لازم است توضیح دهیم که مغز انسان برای سازگاری با شرایط جدید، یعنی تیز و قوی شدن چشم و دید به چند روز زمان نیاز دارد و این عوارض موقتی کاملا طبیعی هستند و جای نگرانی وجود ندارد. اغلب چشم‌پزشک‌ها می‌گویند که عموما دو تا سه روز طول می‌کشد تا چشم به عینک جدید عادت کند. اما اگر اولین بار است که عینک می‌زنید این دوره ممکن است حتی تا دو هفته هم ادامه داشته باشد. البته مثلا در مورد عینک‌های آستیگماتیسم و چند کانونی دوره عوارض طولانی‌تر از عینک‌های عادی است. حتی تغییر فرم فریم عینک نیز در بینایی فرد تاثیر دارد. مثلا اگر در گذشته عینک مستطیلی داشته و اکنون به عینک گرد روی آورده، باید چند روز صبر کند تا بدن و مغز به این تغییر عادت کنند.

پس از خرید عینک جدید باید هنگام راه رفتن، رانندگی یا بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا حتی هنگام استفاده از دستگاه‌های خطرناک صنعتی بیشتر از همیشه حواستان جمع باشد.

چگونه می‌توان مشکلات استفاده از عینک جدید را به حداقل رساند؟

با رعایت نکات زیر می‌توانید تا حد زیادی از عوارض عینک جدید پیشگیری کنید.

 ۱- به محض بیدار شدن عینک را به چشم بزنید:

مهم‌ترین کاری که باید برای زود عادت کردن به عینک جدید انجام دهید این است که به محض باز کردن چشم‌ها خود در صبح و بیدار شدن از خواب، عینک را به چشم بزنید. این باعث می‌شود خیلی سریع‌تر به آن عادت کنید.

اگر تازه عصر بخواهید عینک بزنید مطمئن باشید به محض استفاده از آن، احساس می‌کنید اتفاق عجیبی رخ داده و سرگیجه یا سردرد خواهید گرفت.

۲- اگر تاری دید داشتید عینک را بردارید:

وقتی پس از گذاشتن عینک جدید چشم‌ها دچار سوزش، خارش، قرمزی شدند و دید تاری پیدا کردید، حتما عینک را بردارید و اجازه دهید تا چشم‌ها به حالت عادی بازگردند. سپس دوباره آن را استفاده کنید.

۳- لنزهای چندکانونی استفاده خاصی دارند:

توجه داشته باشید که عادت کردن به عینک جدید می‌تواند در نتیجه‌ی نوع عینک و لنزهای آن هم باشد. یعنی اگر عدسی عینک شما چند کانونی است یا عدسی تدریجی دارد باید به جای تکان دادن چشم‌های خود، سرتان را تکان دهید تا مثلا منظره بغل دستتان را ببینید.

در ظاهر این مساله بسیار مشکل و دردسرساز به نظر می‌رد اما خیلی زود به این شرایط عادت خواهید کرد و خواهید دانست که چگونه سر خود را تکان دهید.

در آخر یادآوری کنیم، اگر پس از گذشت ۲ تا ۳ هفته هنچنان احساس می‌کنید که دیدتان تار است و سرگیجه دارید، حتما به چشم پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید. زیرا ممکن است فریم یا عدسی مناسب وضعیت یا صورت شما نباشد و همین مسایل سبب بروز مشکل برایتان شده باشند.

 منبع: لوناتو