• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

در چه شرایطی از عدسی های پلاریزه استفاده می‌شود؟

لنزهای پلاریزه برای چیست؟

عدسی‌های عینک آفتابی پلاریزه یا ضد تابش نور، تابش نور و خستگی چشم را کاهش می‌دهند. به همین دلیل، آن‌ها بینایی و ایمنی را در برابر نور خورشید بهبود می‌بخشند. هنگام کار یا بازی در خارج از منزل، ممکن است ناامید شوید و حتی به طور موقت در اثر نور و تابش خیره کننده‌ی  بازتاب شده  نابینا شوید. این یک وضعیت بالقوه خطرناک است که خاصیت پلاریزه می‌تواند از آن جلوگیری کند.


عینک آفتابی


عینک‌های ضد تابش چیست؟

معمولاً نور  به دلیل این­‌که در زوایای مختلف از سطح ناهموار یک جسم بازتاب می‌شود پخش و پراکنده می‌شود. اما اگر سطح صاف باشد، مانند آب آرام یا یک قطعه ورق فلزی صاف، نور در یک زاویه بازتاب می‌شود. هنگامی‌ که این نور درست در چشمان شما بازتاب می‌شود، این همان چیزی است که ما به عنوان تابش خیره‌کننده می‌شناسیم. عینک آفتابی پلاریزه باعث کاهش درخشندگی و رفع این مشکل می‌شود.

عدسی‌های پلاریزه چگونه کار می‌کنند؟

عدسی‌های پلاریزه دارای ماده‌ی شیمیایی خاصی هستند که برای فیلتر کردن نور روی آن‌ها اعمال می‌شود. مولکول‌های این ماده‌ی شیمیایی به‌طور خاص در کنار هم قرار گرفته‌اند تا از عبور نور از عدسی جلوگیری کنند. به آن مانند یک مینی کور که جلوی پنجره آویزان است تصور کنید. فقط نوری که از منافذ نابینایان عبور می‌کند دیده می‌شود.

در عینک آفتابی پلاریزه، فیلتر منافذ عمودی برای نور ایجاد می‌کند. فقط پرتوهای نوری که به صورت عمودی به چشمان شما نزدیک می‌شوند می‌توانند در آن روزنه‌ها قرار بگیرند. به عنوان مثال، لنزها تمام امواج نور افقی را که از یک حوض صاف یا  سطح یک کاپوت ماشین براق بازتاب می‌شوند، مسدود می‌کنند. در نتیجه این فیلتر، تصویری که با لنزهای پلاریزه می­بینید کمی تیره‌تر از حد معمول است. اما اجسام با لنزهای پلاریزه واضح و واضح‌تر به نظر می‌رسند و جزئیات راحت‌تر دیده می‌شوند.

کاربردهای عدسی پلاریزه

زمان استفاده از عینک پولاریزه

افرادی که از عینک آفتابی پلاریزه استفاده می‌کنند، اغلب می‌گویند که پس از ساعت‌ها مبارزه با نور خورشید، کمتر از حد معمول خسته می‌شوند. عینک آفتابی پلاریزه می‌تواند انتخاب خوبی برای بیشتر موقعیت‌های روزمره باشد. این‌ها چند موقعیت خاص هستند که در آن عینک آفتابی پلاریزه ممکن است به ویژه مفید باشد:

  • صید ماهی. افرادی که ماهی می‌گیرند متوجه می‌شوند که عینک‌های آفتابی پلاریزه به شدت تابش خیره‌کننده را کاهش می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا در آب ببینند.
  • قایقرانی. یک روز طولانی در آب می‌تواند باعث خستگی چشم شود. همچنین ممکن است زیر سطح آب را بهتر ببینید، که در صورت رانندگی با قایق نیز مهم است.
  • گلف بازی. برخی از گلف بازان احساس می‌کنند که لنزهای پلاریزه خواندن سبزه‌ها را در هنگام قرار دادن دشوار می‌کند، اما همه مطالعات روی این موضوع اتفاق نظر ندارند. بسیاری از گلف بازان متوجه می‌شوند که لنزهای پلاریزه باعث کاهش تابش خیره کننده در مسیرها می‌شوند و در صورت تمایل می‌توانید عینک آفتابی پلاریزه را در هنگام استفاده از آن بردارید. فایده‌ی دیگر؟ اگرچه این اتفاق هرگز برای شما نمی‌افتد، اما وقتی از لنزهای پلاریزه استفاده می‌کنید، توپ‌های گلف که به خطرات آب راه پیدا می‌کنند، راحت‌تر تشخیص داده می‌شوند.

در اکثر محیط‌های برفی، برف باعث تابش خیره‌کننده می‌شود، بنابراین یک جفت عینک آفتابی پلاریزه معمولاً انتخاب خوبی است. در ادامه‌ی مقاله ببینید چه زمانی عینک آفتابی پلاریزه ممکن است بهترین انتخاب در برف نباشد.

عینک پلاریزه


چه زمانی از عینک آفتابی ضد تابش استفاده نکنید

مواردی وجود دارد که لنزهای پلاریزه توصیه نمی‌شوند.

  • هنگام نگاه کردن به صفحه‌ی نمایش LCD (نمایشگر کریستال مایع) مانند:

- کنترل‌های داشبورد ماشین

- دستگاه‌های نقدی ATM

- تلفن‌های همراه

- برخی ساعت‌ها

  • وقتی تابش خیره کننده یا نور بیشتر ممکن است یک مزیت باشد:

- برای دیدن یخ در جاده‌ها هنگام رانندگی

- برای دیدن لکه‌های یخی هنگام اسکی

- هنگام رانندگی در شب می‌توانید عینک‌های پلاریزه بخرید که قرار است در هنگام رانندگی در شب به کاهش تابش خیره کننده کمک کنند. هنگام استفاده از این عینک احتیاط کنید. عینک‌های رانندگی در شب پلاریزه ممکن است بیشتر از اینکه فایده داشته باشند آسیب­‌زا باشند.

مسدود کردن UV و  پلاریزه یکسان نیستند.

به خاطر داشته باشید که اگر عینک آفتابی شما دارای برچسب مسدود کننده‌ی پرتو آسیب‌زای فرابنفش (UV) خورشید است، به این معنی نیست که آن‌ها پلاریزه هم هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایا و معایب لنزهای پلاریزه، با مراقبان سلامت  بینایی و چشم خود صحبت کنید.