• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

عینک بی کیفیت و با نسخه اشتباه چه آسیبی به چشم ما می‌زند؟

منطقی است که عینک بی‌کیفیت و نمره اشتباه، آثارو تبعات منفی برای چشم‌ها به دنبال خواهد داشت. اینکه یک عینک آفتابی تقلبی بخریم یا یک عینک مطالعه آماده، در حالی‌که فکر می‌کنیم هدفمان صرفه‌جویی است، جز پیامد منفی چیزی عایدمان سلامت چشممان نخواهد شد. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم پس لطفاً تا انتها آن را بخوانید.

 

عینک بی کیفیت و پیامدهای آن

علائمی که با یک نسخه اشتباه تجربه خواهید کرد

بینایی شما به طور طبیعی در طول زمان تغییر می‌کند، بنابراین اگر نسخه جدیدی دارید یا برای مدت طولانی از عینک قدیمی خود استفاده کرده‌اید، احتمالاً یکی از حالات زیر را تجربه کرده‌اید.

تاری دید – تطبیق چشم با عینک جدید معمولاً دو هفته کامل طول می‌کشد. در طول این مدت، دید شما ممکن است به طور طبیعی گاهی یا حتی اغلب اوقات تار شود. پس ازطی این دوره دو هفته‌ای، اگر دید شما همچنان تار است یا مشکلاتی دارید، ممکن است شماره عینکتان درست نباشد. حتی چند درجه اختلاف هم باعث تاری چشم بسیاری از افراد می‌شود.

سردرد – سردردها اغلب نتیجه مستقیم خستگی چشم به دلیل تغییرات بینایی یا اصلاح نادرست بینایی است. مغز شما تغییر در بینایی را با صرف انرژی بیشتر برای تمرکز جبران می‌کند. با گذشت زمان، این امر منجر به خستگی چشم‌ها، ابروها و مغز می‌شود و در نتیجه باعث درد می‌شود.

تاری دید و نسخه اشتباه


سرگیجه -
سرگیجه با تغییرات در درک عمق مرتبط است. اگر نسخه عینک نادرست باشد، ممکن است در هنگام نشستن یا ایستادن دچار سرگیجه شوید. اگر در حال حاضر سرگیجه دارید، تغییرات در بینایی شما احتمالاً این مشکل شما را تشدید خواهد کرد.

پلک زدن زیاد- یک راه طبیعی برای بهبود تمرکز و وضوح بصری، به ویژه در روزهای روشن و آفتابی، پلک زدن است. اگر متوجه شدید که اغلب در حین خواندن کتاب یا استفاده از رایانه چشم‌هایتان را حرکت می‌دهید و زیاد پلک میزنید، ممکن است بینایی‌تان دچار مشکل بوده و به نسخه جدیدی نیاز داشته باشید.

البته با همه این تفاسیر باید توجه داشته باشید که هر یک از این علائم بالا مربوط به نسخه نادرست عینک نیست. بنابراین اگر نسخه شما توسط اپتومتریست اصلاح شد و این علائم همچنان برای شما اتفاق افتاد، بلافاصله به متخصص مراجعه کنید. تداوم این حالات  ممکن است نشانه‌ای ازابتلا به بیماری‌های مهم دیگر باشند.

 
عینک ارزان ممنوع


اشتباه بزرگ: خرید عینک آفتابی، مطالعه و طبی ارزان

بحث قیمت و هزینه معمولاً در خرید عینک وسوسه برانگیز است.اما باید این نکته را بدانید که اغلب اوقات، خرید عینک‌های آفتابی و مطالعه ارزان‌قیمت از دست‌فروش‌های یک مرکز خرید، یا قاب‌های عینک طبی ارزان و بی‌کیفیت از یک خرده فروش آنلاین، در طولانی‌مدت به شما آسیب می‌رساند. در حالی‌که عینک مطالعه ممکن است برای برخی از بزرگسالان کمی آرامش چشمی ایجاد کند، اما اغلب اوقات عینک‌های آماده به درستی و برای مشکلات بینایی خاص افراد ساخته نشده‌اند. علاوه بر این، مواد ارزان‌تر ممکن است باعث تحریک پوست شده و خیلی راحت‌تر بشکنند.

به دنبال عینک آفتابی ارزان هم نباشید. لنزهای تیره‌تر لزوماً از چشمان شما در برابر پرتوهای آسیب‌زای فرابنفش خورشید محافظت نمی‌کنند. حتی با اینکه بعضی از فروشندگان ادعا می‌کنندعینکشان 100٪ محافظت یا پوشش 100٪ UV دارند، باز هم ممکن است این‌طور نباشد. با متخصص صحبت کنید تا متوجه شوید کدام برندها قابل اعتمادتر هستند.

در نهایت، اگرچه ممکن است عینک‌های طبی ارزان‌تر در اینترنت یافت شوند، اما تطبیق آن‌ها با صورت شما بدون امتحان فیزیکی بسیار دشوار است. فقط یک متخصص آموزش دیده تضمین می‌کند که کدام عینک می‌تواند بهترین دید را با توجه به وضعیت بینایی شما برایتان ایجاد کند.