• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

توصیه‌های مهم برای پیشگیری از مشکلات چشمی شناگران

شنا یکی از لذت‌بخش‌ترین و آرام‌بخش‌ترین ورزش‌های دنیا است. اما متاسفانه خیلی از ما آنقدر که به فکر لباس شنا و صندل خود هستیم، به مراقبت از چشم خود در استخرهای شنا اهمیتی نمی‌دهیم. بسیاری از شناگران، هنگام در نظر گرفتن نکات ایمنی یک استخر شاید به ذهنشان هم خطور نکند که محافظت از چشم‌ ها چقدر اهمیت دارد، اما همینکه چشمشان سرخ می‌شود یا می‌سوزد به یاد این موضوع می‌افتد. در این مقاله به روش‌های مراقبت از چشم در استخرهای شنا پرداختیم. لطفا تا انتها آن را بخوانید.  

"چشم شناگر" یا swimmer’s eye چیست؟

 چشم شناگر همان سوزش چشمی است که فرد پس از استخر را به آن دچار می‌شود. بعضی از شناگران به خاطر رعایت نکردن نکات بهداشتی ممکن است سوزش، خارش و قرمزی چشم احساس کنند.

اما چرا حضور در آب، برای چشم ها اینقدر گران تمام می‌شود؟ علت این است که کلری که آب استخر را تمیز نگه می‌دارد، تولید اشک طبیعی چشم را مختل می‌کند. ما یک لایه اشکی داریم که سطح چشم ‌هایمان را می‌پوشاند و آن‌ها را مرطوب و شفاف نگه می‌دارد. کلر در واقع این لایه را از بین می‌برد، به همین دلیل است که بعضی از افراد پس از شنا دچار خشکی چشم می‌شوند.

مراقب از چشم هنگام شنا


خشکی چشم فقط یکی از مشکلات چشمی است. باید بگوییم که قرار گرفتن در معرض کلر و کلرامین، می‌تواند باعث عفونت چشمی به نام ورم ملتحمه شیمیایی (چشم صورتی ناشی از محرک‌های شیمیایی) شود. کلرامین ها مواد شیمیایی هستند که هنگام اتصال کلر به مایعات بدنی که افراد وارد استخر می‌کنند، تشکیل می‌شوند. حتی با وجود کلر، باز هم باکتری‌های خاصی ممکن است در آب استخر باقی مانده و وارد چشم شده و منجر به ملتحمه باکتریایی شوند.

چگونه از چشم‌ ها در استخر محافظت کنیم؟

در اینجا به نکات ساده اما مهمی برای برای مراقبت از چشم هنگام شنا کردن و بهبود سوزش چشم پس از آن می‌پردازیم.

اول، همیشه از عینک شنا استفاده کنید. لایه‌ی اشکی چشم برای محافظت از چشممان طراحی شده است، اما عینک های شنا با ارائه یک لایه محافظتی اضافی، به مراقبت از چشم ما کمک می‌کند.

دوم، از لنزهای تماسی در استخر استفاده نکنید. لنزهای تماسی می‌توانند به عنوان یک تله برای باکتری‌ها عمل کنند. این خطر زمانی که در استخر، جکوزی یا دریاچه هستید، بیشتر می‌شود. از متخصص در مورد عینک‌ های شنای نمره دار بپرسید و برای جلوگیری از عفونت قرنیه که می‌تواند در اثر استفاده از لنز تماسی در آب ایجاد شود، از این نوع عینک ها استفاده کنید.

مراقبت از چشم هنگام شنا


سوم
، اگر در استخر بدون سقف پوشیده شنا می‌کنید، هنگامی که کنار استخر هستید، از عینک آفتابی استفاده کنید. با عینک آفتابی از چشمان خود در برابر پرتوی فرابنفشی که از سطح آب بازتاب می‌شود، محافظت کنید. به دنبال عینک آفتابی باشید که دارای برچسب 100 درصد محافظت در برابر UVA و UVB یا 100 درصد محافظت در برابر UV 400 است. آفتاب سوختگی چشم اگر با سوزش چشم ناشی از شنا همراه باشد، موجب آزار بیش از حد شناگر می‌شود.

چهارم، بعد از شنا به چشمان خود آب تازه بپاشید. این کار به شستشوی کلر و کلرامین از روی مژه و پلک های شما کمک می‌کند.

پنجم، از قطره های چشمی تسکین‌دهنده استفاده کنید. می‌توانید قبل و بعد از شنا از قطره های چشمی بدون نسخه استفاده کنید تا از چشمان خود محافظت کرده و به آنها کمک کنید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

ششم، از کمپرس سرد استفاده کنید. اگر چشم‌های شما هنگام شنا تحریک می‌شوند، کمپرس می‌تواند قرمزی و التهاب آن را کاهش داده، باعث آسایش و راحتی چشم شده و ترشح اشک را بیشتر کند.