• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

شش نشانه نزدیک بینی در کودکان

نزدیک بینی یا مایوپیا یک مشکل رایج بینایی است که اغلب در سنین 6 تا 14 سالگی شروع می‌شود. برآورده شده است که این عارضه 5 درصد از کودکان پیش دبستانی، حدود 9 درصد از کودکان در سن مدرسه و 30 درصد از نوجوانان را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر والدین کودکی نزدیک بین باشند، احتمال ابتلای فرزندانشان نیز به نزدیک بینی بیشتر است. با این حال، با توجه به سبک زندگی ما این بیماری به خصوص در کودکان در حال افزایش است. هیچ کس دقیقاً مطمئن نیست که چرا، اما کارشناسان معتقدند که این افزایش می‌تواند مربوط به زمان بیشتر انجام کارهای نزدیک در داخل خانه مانند استفاده از رایانه و بازی های ویدیویی باشد. در ادامه به 6 نشانه‌ی مهم ابتلای کودکان به نزدیک بینی می‌پردازیم.


نزدیک بینی در بچه ها

  • نگه داشتن اجسام نزدیک به صورت

یکی نشانه‌های دیگر نزدیک ‌بینی این است که کودک دائماً اشیاء را به صورت خود نزدیک می‌کند تا آن‌ها را به درستی ببیند. این یک علامت واضح از نزدیک بینی است که ممکن است در اثر استفاده بیش از حد از صفحه نمایشگر دیجیتالی ایجاد شود.

  • سردردهای مداوم

سردرد یک علامت رایج از مشکلات بینایی است. مهم است که بررسی کنید کودک شما چند وقت یک‌بار علائم سردرد را تجربه می‌کند. برخی از سردردها ممکن است ناشی از علائم آلرژی یا تغییرات فشار باشد، در مواردی نیز می‌تواند نتیجه مستقیم نزدیک ‌بینی باشه. اگه فرزند شما بیش از یک سردرد در هفته دارد، به اپتومتریست مراجعه کنید تا وضعیت بینایی او را بررسی کند.

 
مالش چشم گاهی نشانه نزدیک بینی است

  • مالش مداوم چشم

کودک خردسالی که نزدیک بینی دارد، ممکن است اغلب چشم‌ هایش را به عنوان نشونه‌ای از ناراحتی مالش دهد. اگر متوجه شدید که کودکتون بیش از حد و به طور مداوم چشم‌ هایش را می‌مالد، بهتر است برای ارزیابی بینایی او با اپتومتریست مشورت کنید.

  • پلک زدن بیش از حد

اگر کودک شما بیش از حد پلک می‌زند، ممکن است نشانه نزدیک بینی او باشد. انسان‌هایی که از نزدیک ‌بینی چشم رنج می‌برند، با تغییراتی که در کشش ماهیچه‌ های چشمشان ایجاد می‌شود، وضوح دید مختصری براشون فراهم می‌شود. بنابراین، اگر کودکی بیش از حد چشم‌هایش را تنگ می‌کند ممکن است دچار نزدیک‌بینی باشد.

  • آبریزش بیش از حد چشم

آبریزش بیش از حد چشم نیز می‌تواند یکی از علائم نزدیک بینی باشد، چون ممکن است منجر به ناراحتی در چشم بشود. اگه کودک شما آبریزش مداوم و بیش از حد چشم رو تجربه می‌کند، بهتر است که وضعیت بینایی‌اش بررسی شود.نشستن نزدیک تلویزیون و نزدیک بینی

  • نشستن خیلی نزدیک به تلویزیون

ممکن است متوجه شوید که فرزندتان بیش از حد معمول نزدیک به تلویزیون می‌نشیند. واضح‌ترین علامتی که نشان می‌دهد کودک شما ممکن است نزدیک‌بینی داشته باشد، به‌ویژه برای بچه‌های بزرگ‌تر، این است که درباره تصاویر روی صفحه تلویزیون که مبهم یا تار به نظرش می‌رسند، غرغر کند، یا به شما بگوید که برای خواندن کلمات نشان داده شده روی صفحه نمایش مشکل دارد.