• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

کمبود خواب با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌ های چشمی همراه است

پژوهش‌های جدید ثابت می‌کند که کمبود خواب باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های چشمی می‌شود. خواب بخش مهمی از سلامت و تندرستی کلی است. با این حال، بیش از یک سوم مردم در ایالات متحده گزارش می‌دهند که کمتر از هفت ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند. این کم ‌خوابی می‌تواند پیامدهای جدی را برای سلامت روحی و جسمی از جمله بیماری چشمی داشته باشد.
کم‌ خوابی می‌تواند بر سلامت روان و سلامت جسمی تأثیر منفی بگذارد. مشکلات چشمی مانند خشکی و خارش ممکن است پس از دوره‌های کم خوابی تجربه شود. اما خشکی چشم تنها نگرانی نیست. کمبود خواب طولانی‌مدت به دلیل تأثیر آن بر قرنیه، خطر ابتلا به بیماری های چشمی را افزایش می‌دهد.

عوارض کم خوابی روی چشم ها


قرنیه (لایه بافت شفافی است که چشم را می‌پوشاند و برای سلامت و عملکرد مناسب چشم حیاتی است) توسط سلول‌های بنیادی نگهداری می‌شود و می‌توانند جراحات کوچک را ترمیم کرده و جایگزین سلول‌های در حال مرگ شوند. این فعالیت سلول‌های بنیادی باید دقیقا تنظیم شود تا به درستی کار کند و سلول‌های قرنیه جدید تولید کند. اختلال در تنظیم سلول‌های بنیادی قرنیه می‌تواند منجر به بیماری چشم و اختلال در بینایی شود.

مطالعه جدیدی که در Stem Cell Reports منتشر شده است، چگونگی تأثیر کم خوابی بر سلول های بنیادی قرنیه را ارزیابی کرد. تحقیقات انجام شده بر روی موش‌ها نشان داد که کمبود خواب کوتاه‌مدت، سرعت تکثیر سلول‌های بنیادی قرنیه را افزایش می‌دهد. محرومیت از خواب همچنین ترکیب لایه محافظ را تغییر داده و آنتی اکسیدان لایه اشکی را کاهش می‌دهد.

چه اتفاقی با کم خوابیدن برای بینایی ما می افتد؟
این تحقیق نشان داد که اثرات جدی بر سلامت قرنیه، مانند نازک شدن و چروک شدن قرنیه و از دست دادن شفافیت، پس از محرومیت طولانی‌مدت از خواب شناسایی شد. محققان بر این باورند که تحریک مداوم فعالیت سلول‌های بنیادی در دوره‌های طولانی‌تر منجر به خستگی و از دست دادن سلول‌های بنیادی قرنیه می‌شود که احتمالاً در دراز مدت منجر به اختلال بینایی می‌شود.

واضح است که کم خوابی یک مشکل جدی است که می‌تواند عواقب گسترده‌ای داشته باشد. اگر خواب کافی ندارید، مهم است که با پزشک خود در مورد راه‌حل‌های احتمالی صحبت کنید. بعضی گزینه‌های درمانی در دسترس هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا استراحتی را که برای سالم ماندن و بهره وری لازم دارید، دریافت کنید.

عوارض کم خوابیدن روی بینایی


محافظت از سلامت چشم از طریق خواب

ترکیبات مختلفی از جمله ملاتونین و سنبل الطیب می‌تواند خلق‌وخو را بهبود بخشد، اضطراب و استرس را کاهش دهد و کیفیت خواب را بهبود بخشد.

بینایی ضعیف و مشکلات چشمی می‌تواند بر زندگی روزمره تأثیر بگذارد. این تحقیق تاثیر کم خوابی بر سلامت چشم را روشن کرده است، اما یکی از دلایل اولیه کاهش بینایی مربوط به سن و سطوح پایین لوتئین و زآگزانتین است. نشان داده شده است که این رنگدانه‌های طبیعی به نام کاروتنوئیدها از چشم در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند. مواد حاوی این کاروتنوئیدهای ضروری به همراه سایر ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی به حمایت و به حداکثر رساندن بینایی و سلامت چشم کمک می‌کند.