• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

آسیب دود سیگار به چشم کودکان

براساس پژوهش های جدید، سیگار کشیدن در اطراف  کودکان موجب آسیب به قوه بینایی شان می شود، زیرا چشم‌های آن‌ها هنوز در حال رشد است.

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، دود دست دوم سیگار با افزایش خطر سرطان و سکته در بزرگسالان و بیماری آسم، عفونت‌های ریه و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در کودکان مرتبط است. حال به این فهرست، تغییرات در چشم که منجر به بروز مشکلات بینایی در کودکان می‌شود نیز افزوده شده است.
محققان دانشگاه هنگ گنگ چین دریافته اند کودکانی که در معرض دود دست دوم سیگار قرار داشتند لایه کوروئیدشان نازک شده بود؛ کوروئید لایه‌ای از بافت است که حاوی عروق خونی نازکی است که چشم را تغذیه می‌کند.
دکتر «جیسون یام»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج ما بیانگر تاثیر مضر احتمالی دود دست دوم سیگار بر سلامت و رشد چشم کودکان است.

 

یکی از نتایج احتمالی نازک شدن لایه کوروئید، ماکولوپاتی است. عارضه ماکولوپاتی از بین رفتن پیشرونده بینایی مرکزی است که معمولا در هر دو چشم روی می‌دهد.
در این مطالعه، محققان ضخامت کوروئید را در ۱۴۰۰ کودک رده سنی ۶ تا ۸ سال بررسی کردند. برخی از این کودکان در معرض دود دست دوم سیگار قرار داشتند.
آن‌ها دریافتند کودکانی که در معرض دود دست دوم سیگار بودند در مقایسه با دیگران، کوروئید نازک تری داشتند. همچنین مشخص شد والدین سیگاری هم دارای کوروئید نازک تری بودند.
محققان تاکید می‌کنند کودکان نباید در معرض دود دست دوم سیگار قرار گیرند چراکه بروز مشکلات در حین رشد کودکان موجب بروز عوارض و مشکلات دائمی در آن‌ها می‌شود.

دکتر شمس چشم پزشک نیز در این باره می گوید: دود سیگار سبب عوارض متعدد چشمی از جمله التهاب و صدمه به عصب چشم و در نهایت نابینایی می شود.  دود سیگار همچنین سبب ابتلا به آب مروارید شده و بیماری های عروقی چشم و نقطه ماکولا (نقطه زرد) را در افراد تشدید می کند.