• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

نوجوانان، سیگار کشیدن و نابینایی

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که 95 درصد از نوجوانان نمی‌دانند که سیگار کشیدن می‌تواند منجر به نابینایی آن‌ها شود. اکثر مردم می‌دانند که سیگار خطر ابتلا به سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی، بیماری های ریوی، دیابت و بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) را افزایش می‌دهد. با این حال، بیشتر نوجوانان از این بیماری ها نمی‌ترسند؛ چیزی که بیشتر آن‌ها نگران آن هستند، نابینایی است.

پژوهشی درباره‌ی آگاهی نوجوانان از اثر سیگار در ابتلا به بیماری های مختلف

مجله چشم پزشکی بریتانیا پژوهشی را منتشر کرده است که از افراد 16 و 18 ساله‌ی 260 باشگاه درباره سیگار کشیدن و ارتباط آن با بینایی پرسش کردند. از هر 10 نوجوان 9.5 نفر نمی‌دانستند که سیگار می‌تواند بینایی آن‌ها را در آینده از بین ببرد. از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی پرسیده شد که آیا می‌دانند بین سیگار کشیدن و بیماری‌های مختلف ارتباطی وجود دارد یا خیر؟، در ادامه یافته‌های این پژوهش را می‌خوانید:

  • سرطان ریه - 81 درصد آگاهی
  • بیماری قلبی –27 درصد آگاهی
  • سکته مغزی –15 درصد آگاهی
  • نابینایی – 5 درصد آگاهی

نتایج نشان داد که نوجوانان عمدتاً از ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان ریه آگاه بودند، اما عملاً هیچ‌یک نمی‌دانستند که نابینایی می‌تواند ناشی از سیگار کشیدن باشد. پس از اینکه از شرکت‌کنندگان پرسیده شد که آیا ارتباط بین سیگار کشیدن و موارد فوق را می‌دانند یا خیر، از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا ترس خود را نسبت به این بیماری‌ها رتبه بندی کنند. از قضا، نوجوانان به مراتب بیشتر از هر بیماری از ارتباط سیگار با  از دست دادن بینایی خود می‌ترسیدند. سیگار خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های چشمی را افزایش می‌دهد. اگر سیگاری هستید، مهم است که دائماً به متخصص چشم مراجعه کنید تا از وضعیت سلامت چشمان خود مطمئن شوید.

سیگار و مشکلات بینایی

سیگار کشیدن و یووئیت

یووئیت (التهاب لایه میانی چشم یا یووه) یک بیماری جدی چشمی است که ممکن است باعث نابینایی شود. یووئیت به ساختارهای حیاتی چشم از جمله عنبیه و شبکیه آسیب می‌رساند و می‌تواند منجر به عوارضی مانند آب سیاه، آب مروارید و جداشدگی شبکیه شود. یووئیت در افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری شایع‌تر است و به نظر می‌رسد سیگار کشیدن با ایجاد یووئیت مرتبط باشد. مطالعه‌ای که در مجله Ophthalmology  در سال 20015 منتشر شد، نشان داد که سیگار کشیدن خطر ابتلا به یووئیت را 2.2 برابر افزایش می‌دهد.

 

سیگار کشیدن و دژنراسیون ماکولا

مرکز شبکیه، که مسئول دید مرکزی شفاف و مورد نیاز برای کارهای روزمره مانند خواندن و رانندگی است، تحت تاثیر دژنراسیون ماکولا وابسته به سن(AMD)   قرار دارد. AMD  عامل اصلی از دست دادن بینایی دائمی در افراد بالای 65 سال است.  در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، این مطالعه نشان داد که افراد سیگاری سه برابر شانس ابتلا به AMD را دارند. زنان سیگاری بالای 80 سال 5.5 برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری در همان سنین به AMD مبتلا می‌شوند. خوشبختانه، از آنجایی که سیگار کشیدن قابل پیشگیری‌ترین عامل خطر برای AMD است، ترک آن در هر سنی، حتی در مراحل بعدی زندگی، می‌تواند تا حد زیادی خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

سیگار و آب مروارید

 

سیگار کشیدن و آب مروارید

طبق مطالعه منتشر شده‌ی در مجله JAMA در سال 2000، خطر ابتلا به آب مروارید در افراد سیگاری دو برابر افراد غیر سیگاری است. افراد سیگاری شدید با افزایش سه برابری این خطر مواجه هستند. هرچقدر فردی سیگار بیشتری مصرف کنند، خطر ابتلا به آب مروارید در او بیشتر خواهد شد. آب مروارید زمانی اتفاق می‌افتد که عدسی شفاف طبیعی چشم به مرور زمان کدر می‌شود. رنگ‌های محو، تاری دید و افزایش حساسیت به درخشش نور، همگی از علائم این بیماری مرتبط با افزایش سن هستند.پزشکان بر این باورند که سیگار با اکسید کردن سلول‌های عدسی باعث ایجاد آب مروارید می‌شود. همچنین شواهدی وجود دارد که سیگار کشیدن باعث تجمع فلزات سنگین مانند کادمیوم در عدسی می‌شود.

سیگاری


سیگار کشیدن و رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی، یکی از عوارض دیابت است که به رگ های خونی شبکیه آسیب می‌رساند که می‌تواند منجر به از دست دادن بینایی شود. رتینوپاتی دیابتی بیش از 5 میلیون آمریکایی 40 ساله و بالاتر مبتلا به دیابت نوع 1 یا 2 را تحت تاثیر قرار داده است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، این تعداد تا سال 2050 به 16 میلیون نفر خواهد رسید. علاوه بر مشکلات متعدد دیابت، یک ارتباط علّی بین سیگار کشیدن و ایجاد و پیشرفت رتینوپاتی دیابتی وجود دارد.

از چشمان خود محافظت کنید!

اگر سیگار می‌کشید، باید بدانید سلامت چشم‌تان در خطر است. توصیه می‌شود در مورد نحوه ترک سیگار به دنبال مشاوره حرفه‌ای باشید. برنامه‌های درمانی مختلفی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا سیگار را ترک کنید. پس چه بهتر که همین امروز اقدام کنید!