• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

آیا شکر برای سلامت چشم ضرر دارد؟

همه‌ی ما هر از چند گاهی از خوردن خوراکی‌های شیرین لذت می‌بریم، اما وجود قند بیش از حد در رژیم غذایی ما می‌تواند برای سلامت ما هزینه داشته باشد.

در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چگونه خوردن مقادیر بیش از حد شکر می‌تواند بینایی و سلامت چشم شما را تحت تاثیر قرار دهد. لطفا تا انتها آن را بخوانید.

  شکر و بیماری های چشم


آیا می‌دانستید که هر آمریکایی به طور متوسط سالانه 61 پوند شکر مصرف می‌کند؟ اگرچه شیرینی خوشمزه است، اما مقادیر بیش از حد از آن می‌تواند به سلامت کلی شما از جمله چشم ها آسیب جدی وارد کند. در واقع، شکر با چندین بیماری جدی چشم مرتبط است.

خوراکی‌های شیرین ممکن است جذاب به نظر برسند، اما می‌توانند تأثیر مخرب و طولانی مدتی بر چشم و بینایی داشته باشند. سطح بالای قند خون عامل خطر قوی‌ای است که منجر به ابتلا به بیماری های چشمی تهدید کننده بینایی می‌شود. اگر قند خونتان کنترل شده نیست، علاوه بر متخصص غدد به یک چشم پزشک نیز مراجعه کنید تا وضعیت بینایی‌تان را مورد بررسی قرار دهد.

قند چگونه روی چشم ها تأثیر می‌گذارد؟

ارتباط بین قند و سلامت چشم به خوبی ثابت شده است، اما بسیاری از افراد از آن مطلع نیستند. در ادامه بیان می‌کنیم که چگونه مصرف بیش از حد قند می‌تواند به چشم و بینایی شما آسیب برساند.

1-رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی از عوارض دیابت نوع 1 و 2 است و در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به نابینایی شود. در رتینوپاتی دیابتی، سطوح بالای قند در خون به عروق خونی ظریف و ریز شبکیه آسیب می‌رساند و منجر به خونریزی و زخم در داخل چشم می‌شود. دیابتی ها می‌توانند با حفظ سطح قند خون ثابت، ورزش و مراجعه منظم به چشم پزشک به پیشگیری یا به حداقل رساندن آسیب ناشی از رتینوپاتی دیابتی کمک کنند.

 
عوارض شکر


2-گلوکوم

سطح بالای قند خون و انسولین می‌تواند باعث باریک شدن رگ های خونی چشم و باعث تجمع مایعی شود که نمی‌تواند به درستی تخلیه شود و در نتیجه گلوکوم ایجاد می‌شود. با ایجاد گلوکوم، این تجمع مایع باعث افزایش فشار داخلی چشم شده و منجر به آسیب عصب بینایی می‌شود. در 90 درصد موارد گلوکوم هیچ علائم اولیه یا علائم هشدار دهنده‌ای با افزایش فشار وجود ندارد، بنابراین افراد آگاه نیستند که بینایی‌شان به طور جبران‌ناپذیری آسیب‌دیده است. افراد مبتلا به دیابت تقریباً دو برابر بیشتر از افراد بدون دیابت در معرض ابتلا به گلوکوم هستند.

 3-آب مروارید

عدسی به چشم شما اجازه می‌‌دهد تا نور را روی شبکیه شما متمرکز کند. در یک چشم سالم، عدسی شفاف است، اما در فرد مبتلا به آب مروارید، عدسی کدر است و تمرکز نور ورودی را برای چشم مشکل می‌کند. قند خون بالا می‌تواند باعث تورم عدسی شود و شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به آب مروارید قرار دهد.

 مصرف زیاد شکر
4- دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD)

AMD  زمانی اتفاق می‌افتد که ماکولا، بخش مرکزی شبکیه، ضعیف می‌شود و بینایی مرکزی را مختل می‌کند و بر توانایی فرد برای رانندگی، خواندن، تماشای تلویزیون و سایر فعالیت‌های روزانه تأثیر می‌گذارد. چندین مطالعه رژیم غذایی پر گلیسمی (قند/کربوهیدرات بالا) را با شروع و پیشرفت AMD مرتبط کرده اند.

 

راهکار

توصیه می‌شود برای حفظ سلامت چشم ‌ها از یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم پیروی کنید. همچنین برای تشخیص علائم اولیه بیماری های چشم انجام معاینات سالانه چشم ضروری است.