• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

نکاتی برای انتخاب بهترین عینک آفتابی

محافظ چشم UV

عینک آفتابی ابزاری ضروری است که در هر فصل یا مکانی که خورشید و پرتوهای بازتابنده آن بر چشم و بینایی شما تأثیر می‌گذارد، به حداقل رساندن روشنایی کمک می‌کند.

 عینک آفتابی که در شکل‌ها و سبک‌های مختلف موجود است، چیزی بیش از لوازم جانبی مُد است – آن‌ها ابزار مهمی برای محافظت از چشمان شما در برابر پرتو فرابنفش (UV) یعنی انرژی تشعشعی تولید شده توسط خورشید هستند. این پرتوهای UV - از جمله UVA و به ویژه UVB - به بافت‌های سطحی چشم، قرنیه و عدسی آسیب می‌زند. با گذشت زمان، این آسیب می‌تواند منجر به آب مروارید، دژنراسیون ماکولا و سایر بیماری‌های چشمی شود که بینایی را از بین می‌برند.

انتخاب عینک آفتابی مناسب
نکات مهم در  انتخاب عینک آفتابی

برای کمک به حفظ سلامت چشمان خود، هنگام خرید عینک آفتابی این نکات را در نظر داشته باشید.

 • به محافظت UV کمتر از 100% قانع نباشید.

هنگام خرید عینک آفتابی، اطمینان حاصل کنید که برچسب یا برچسبی داشته باشد که روی آن نوشته شده باشد که 100 درصد از پرتو فرابنفش محافظت می‌کند. برخی از برچسب‌های سازنده می‌گویند "جذب UV تا 400 نانومتر". این همان چیزی است که 100 درصد جذب UV است.

 عینک آفتابی تیره‌تر همیشه به این معنی نیست که محافظت بیشتری در برابر پرتو فرابنفش ارائه می‌دهد.

 هنگامی که به دنبال عینک آفتابی هستید، فریب نخورید و فکر نکنید که هر چه عدسی تیره‌تر باشد، برای چشمان شما ایمن‌تر است. فقط عینک آفتابی با 100% محافظت در برابر پرتو فرابنفش ایمنی مورد نیاز شما را فراهم می‌کند.

عدسی‌های پلاریزه تابش خیره کننده را کاهش می‌دهند، اما پرتو UV را مسدود نمی‌کنند.

عدسی‌های پلاریزه برای کاهش تابش خیره کننده از سطوح بازتابنده مانند آب یا جاده‌ها طراحی شده اند. پلاریزاسیون به خودی خود محافظت در برابر پرتو فرابنفش را فراهم نمی‌کند. در عوض، تجربه‌ی بصری بهتری را برای فعالیت‌های خاص مانند رانندگی، قایق‌سواری یا گلف فراهم می‌کند. عدسی‌های پلاریزه ساخته شده با ماده‌ی مسدود کننده‌ی UV وجود دارد. برچسب عینک آفتابی پلاریزه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که حداکثر محافظت در برابر پرتو فرابنفش را دارد.

عینک آفتابی استاندارد

 • کیفیت عدسی را بررسی کنید

با دنبال کردن مراحل زیر می‌توانید بررسی کنید که عدسی‌های عینک آفتابی بدون نسخه به درستی ساخته شده‌اند:

 1. به چیزی با الگوی مستطیلی نگاه کنید، مانند کف یک کاشی.
 2. عینک را در فاصله‌ی مناسبی از صورت خود نگه دارید و یک چشم را بپوشانید.
 3. عینک را به آرامی از یک طرف به سمت دیگر حرکت دهید، سپس بالا و پایین کنید و از بین عدسی‌ها نگاه کنید.
 4. اگر خطوط مستطیلی صاف بمانند، لنزها خوب هستند. اگر خطوط مواج هستند یا تکان می‌خورند (مخصوصاً در مرکز لنز)، یک جفت عدسی دیگر را امتحان کنید.
 • اندازه مهم است.

 عینک آفتابی باید دارای بزرگ‌ترین عدسی ممکن برای محافظت از چشمان شما در برابر آسیب خورشید باشد. برای جلوگیری از ورود پرتو فرابنفش به کناره‌های عینک، خرید عینک‌های آفتابی بزرگ یا پیچیده را در نظر بگیرید.

 

 • رنگ مهم نیست.

عینک‌های آفتابی با لنزهای رنگی (مانند کهربایی یا خاکستری) جلوی نور بیشتری را نمی‌گیرد. با این حال، یک لنز قهوه‌ای یا رز رنگ می‌تواند کنتراست بیشتری ایجاد کند. ورزشکارانی که ورزش‌هایی مانند گلف یا بیس بال انجام می‌دهند اغلب این افزایش کنتراست را مفید می‌دانند.

روکش‌های آینه‌ای لایه‌های نازکی از پوشش‌های فلزی روی یک لنز معمولی عینک آفتابی هستند. اگرچه آ‌ن‌ها مقدار نور مرئی وارد شده به چشم شما را کاهش می‌دهند، هرگز تصور نکنید که به طور کامل از شما در برابر پرتو فرابنفش محافظت می‌کنند و مجدداً، به یاد داشته باشید که اگرچه عدسی‌های تیره رنگ ممکن است خنک به نظر برسند، اما لزوماً پرتوهای فرابنفش بیشتری را مسدود نمی‌کنند.

 
انتخاب عینک آفتابی

 • هنگام خرید عینک آفتابی به محافظت در برابر ضربه فکر کنید.

در ایالات متحده، تمام عینک‌های آفتابی باید استانداردهای ایمنی تأثیر سازمان غذا و دارو (FDA) را رعایت کنند. در حالی که هیچ عدسی واقعاً نشکن نیست، لنزهای پلاستیکی کمتر از لنزهای شیشه‌ای در صورت برخورد با سنگ یا توپ شکسته می‌شوند. اکثر لنزهای عینک آفتابی بدون نسخه از نوعی پلاستیک ساخته شده‌اند.

برای ورزش، عینک آفتابی پلاستیکی پلی‌کربنات به خصوص سخت است، اما اگر بدون روکش باشد، به راحتی خراشیده می‌شود. لنزهای پلی‌کربنات به طور معمول دارای یک پوشش ضد خش هستند.

 • قیمت ربطی به حفاظت ندارد

عینک آفتابی برای ایمن و مؤثر بودن لازم نیست گران باشد. عینک‌های آفتابی داروخانه‌ای که دارای برچسب 100 درصد مسدودکننده‌ی UV هستند، انتخاب بهتری نسبت به عینک‌های آفتابی فروشگاهی بدون محافظ هستند.

عینک آفتابی مناسب

 • وقتی عینک آفتابی کمکی نمی‌کند

عینک آفتابی معمولی از چشمان شما در برابر برخی چشمه‌های نور محافظت نمی‌کند. این‌ها شامل تخت‌های برنزه کننده(سولاریوم)، میدان‌های برفی و جوشکاری قوس الکتریکی است. برای این شرایط نوردهی شدید به فیلترهای لنز خاصی نیاز است. همچنین، اگر مستقیماً به خورشید خیره شوید، از جمله در زمان خورشید گرفتگی، عینک آفتابی از شما محافظت نمی‌کند، بنابراین انجام این کار هرگز درست نیست!

نگاه کردن به هر یک از این  چشمه‌های نوری بدون محافظ چشم مناسب می‌تواند باعث ایجاد یک بیماری جدی و دردناک به نام فتوکراتیت شود. حتی می‌تواند به شبکیه‌ی چشمتان آسیب برساند و منجر به از دست دادن دائمی بینایی مرکزی شما شود. از چشم‌پزشک خود بخواهید که محافظ چشم مناسب را برای شرایط خاص توصیه کند.

برخی از افراد تعجب می‌کنند که آیا عینک آفتابی قدیمی‌شان هنوز از چشمانشان در برابر نور UV محافظت می‌کند؟ پژوهش‌ها مستقیماً به این پرسش پاسخ نداده است که آیا محافظت در برابر پرتو فرابنفش با گذشت زمان محو می‌شود و از بین می‌رود؟ اما می‌توانید عینک آفتابی خود را به سادگی آزمایش کنید. عینک آفتابی خود را به یک فروشگاه عینک­ که دارای نورسنج UV است ببرید تا سطح محافظت را بررسی کنید.