• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

چند نکته مهم برای خرید و استفاده از عینک‌های رنگی در فضای داخلی

عینک‌های رنگی مدت‌ها بود که از مد افتاده بودند، اما اخیراً مردم از آن‌ها در داخل خانه استفاده می‌کنند. درک بهتر اثرات آسیب‌زای نور (به ویژه نور آبی و سایر نورهای مصنوعی) روی چشم و مغز، تا حد زیادی باعث این امر شده است. در این مقاله به نکات کلیدی قبل از خرید یک عینک رنگی برای محیط‌های داخلی اشاره می‌کنیم که امیدواریم برایتان مفید باشد.

 عوارض عینک رنگی چیست

 

آیا استفاده از عینک رنگی عوارضی دارد؟

هیچ عارضه‌ی جانبی مستقیمی در مورد استفاده از عینک‌های رنگی در فضای داخلی خانه وجود ندارد. اما ممکن است مدتی طول بکشد تا بعضی از افراد بتوانند به این عینک‌ها عادت کنند. مثلاً عینک رنگی می‌تواند روی درک دقیق رنگ برای برخی از افراد تأثیر بگذارد، البته این مورد نادر است و معمولاً افرادی که مشکلات بینایی یا  دید رنگی دارند دچار این حالت خواهند شد. علاوه بر این، با مسدود کردن طول موج‌ها یا رنگ‌های خاصی از نور، کنتراست افزایش پیدا می‌کند و این  باعث می‌شود تا تصویر حاصل واضح‌تر و حتی روشن‌تر به چشم فرد بیاید.

بیشتر استفاده کنندگان از عینک‌های رنگی می‌‍‌توانند فوراً خود را با شرایط این عینک‌ها وفق بدهند و فقط عده معدودی هستند که با این مسائلی که گفتیم دست و پنجه نرم می‌کنند که آن‌ها هم اغلب در عرض چند روز یا هفته به این موضوع عادت می‌کنند.

 

آیا عینک‌های رنگی برای حساسیت به نور خوب هستند؟

مطمئناً استایل یکی از عوامل اصلی است که بیشتر مردم را  به خرید عینک های رنگی تشویق کرده است. اما آیا عینک‌های رنگی مزایایی هم برای سلامت چشم‌ها دارند؟

اگر میگرن یا هر بیماری مزمن دیگری دارید و نمی‌توانید نورهای خیلی درخشان را تحمل کنید، لنز رنگی می‌تواند به عنوان یک عنصر درمانی برای چشمان شما عمل کند. در واقع نشان داده شده است که رنگ FL-41 فرکانس پلک زدن را افزایش می‌دهد و از چشم در مقابل این منابع روشن محافظت می‌کند. این رنگ به "رنگ رز زنگ زده" معروف است و طول موج‌های آبی را که مسئول اکثر مشکلات چشمی هستند، مسدود می‌کند.  این رنگ عدسی میگرن یا ناراحتی‌های بینایی ناشی از نورهای مصنوعی درخشان را کاهش می‌دهد.

عینک رنگی برای حساسیت به نور

اما انواع مختلفی از عینک وجود دارد که برای جلوگیری از نور آبی و کمک در زمان نمایش صفحه طراحی شده است. از این دسته می‌توانیم به  عینک های بلوک کننده، عینک‌های رایانه و بازی اشاره کنیم. این عینک‌ها نه تنها فشار چشم را کاهش می‌دهد، بلکه روند و چرخه خواب را نیز بهبود می‌بخشد.

توجه به این نکته مهم است که همه عینک‌های مخصوص صفحه نمایشگر رنگ کهربایی یا زرد ندارند. برخی از آن‌ها با اینکه لنزهای شفافی دارند، می‌توانند به روشی موثر فشار چشم را کاهش دهند.

پس اگر هیچ‌گونه بیماری زمینه‌ای چشمی یا چشم‌های حساس به نوری ندارید، انتخاب رنگ لنز به ترجیح شخصی شما بستگی دارد.

 

نکاتی برای استفاده از عینک‌های رنگی در داخل خانه

این روزها پیداکردن رنگ لنز مطابق با سلایق مختلف بسیار آسان‌تر از قبل است. برای بیشتر مردم، لنزهای رنگی به همان اندازه که عملکردی ضروری برای بهتر دیدن دارد، کامل‌کننده مد و استایل هم است. در ادامه قصد داریم به بیان نکاتی بپردازیم که برای افرادی که در داخل خانه از عینک های رنگی استفاده می‌کنند، بسیار مفید خواهد بود.

 

معاینه چشم انجام دهید

بهترین راه برای تعیین مناسب ترین رنگ لنز برای شما این است، که ابتدا معاینه چشمی انجام دهید. متخصص، چشم‌های شما را معاینه می‌کند و بهترین رنگ لنز را به شما پیشنهاد می‌کند که به بینایی شما به بهترین شکل ممکن کمک خواهد کرد. در صورت ابتلا به بیماری یا اختلال چشمی، این معاینه و مشورت برای انتخاب رنگ عدسی حتی مهم‌تر می‌شود.

رنگ روشن عینک

 

لنزهای با رنگ‌های روشن‌تر، بهتر عمل می‌کنند

لنزهای با رنگ تیره، بینایی شما را تهدید می‌کند. هنگامی‌که از عدسی تیره در داخل منزل و به مدت طولانی و منظم استفاده کنید، چشمان شما به نمای تاریک‌تر عادت می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا نورها حتی روشن‌تر و دردناک‌تر به نظر برسند. در نتیجه چشمان شما بیشتر به نور حساس می‌شوند. به همین دلیل باید از استفاده از لنزهای تیره در داخل خانه خودداری کنید. هنگامی‌که در داخل خانه هستید، چشمان شما به محافظت در برابر نور آبی گسیل شده از صفحه نمایش رایانه و لامپ‌های فلورسنت یا روشن LED نیاز دارند. بنابراین، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که امواج آبی را فیلتر کرده و فشار چشم را کاهش دهد.

 

پوشش ضد بازتاب

 

پوشش ضد بازتاب مهم است

از آنجایی‌که لنزهای رنگی با مسدود کردن بیشتر نور، دید شما را کم می‌کنند، داشتن یک پوشش ضد بازتاب روی سطح عدسی باعث می‌شود تا مقدار بیشتری نور خوب به چشمان شما برسد. وقتی سطح نور کافی باشد، فشار کمتری به چشم‌های شما وارد می‌شود و دید راحت‌تری به شما می‌دهد. همچنین پوشش AR باعث کاهش بازتاب روی لنزها می‌شود و عینک رنگی شما را شیک‌تر نشان می‌دهد. بنابراین، هنگام خرید عینک رنگی، هرگز که پوشش ضد بازتاب را فراموش نکنید.

 

از لنزهای پلاریزه خودداری کنید

اگر نمی‌توانید نورهای درخشان و خیره‌کنند را تحمل کنید، ممکن است فیلترهای پلاریزه روی لنزها ایده خوبی به نظر برسد. اما این پوشش ممکن است تاریکی لنز و مشکلات بینایی شما را هنگام استفاده در داخل خانه افزایش دهد. به این ترتیب دید شما تاریک خواهد شد و برای خواندن یا استفاده از گوشی هوشمند خود در داخل خانه دچار مشکل خواهید شد. بنابراین، مطمئن شوید که عینک‌های رنگی برای استفاده در داخل ساختمان فاقد فیلتر پلاریزه روی لنز هستند.

سلامتی شما مهم است

 

سلامتی خود را در اولویت قرار دهید

اگرچه عینک‌های رنگی فوق العاده شیک به نظر می‌رسند، اما قبل از انتخاب رنگ باید در درجه اول سلامت چشم خود را رعایت کنید. همان‌طور که گفتیم باید معاینه چشم انجام دهید و با متخصص مشورت کنید. در مورد سبک زندگی خود و مشکلات بینایی که دارید با او صحبت کنید تا بتوانند بهترین رنگ لنز را برای شما انتخاب کند.

در مجموع باید گفت استفاده از عینک‌های رنگی چه در خانه و چه در محل کار کاملا بی خطر است. این عینک‌ها شیک هستند و از چشمان شما در برابر نور آزاردهنده درخشان محافظت می‌کنند.