• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

چند ترفند مهم برای تنظیم عینک در فعالیت‌های ورزشی

برای برخی افراد، عینک حکم لوازم جانبی است که گه‌گاه از آن استفاده می کنند و با خوش‌تیپ می‌شوند! اما برای بسیاری افراد عینک، جزو جدانشدنی زندگی و ابزار مهمی است که در حین ورزش کردن هم نمی‌توانند از آن جدا شوند.

چه در باشگاه ورزش کنید یا صبح‌ها می‌دوید یا اینکه به خاطر کرونا در خانه  و به صورت آنلاین در کلاس ورزش شرکت می‌کنید باید بدانید که از سلامت چشم‌هایتان نباید غافل شوید!

 

"هیچ هدفی بدون کمی تلاش به دست نمی آید!"

استفاده از عینک هنگام ورزش در باشگاه مشکلات زیادی دارد. شاید نیمی از زمانتان صرف تنظیم لیز خوردن عینک روی صورت، آن هم به خاطر تعریق زیاد شود. از طرف دیگر، بعضی از افراد مجبور به استفاده از لنزهای تماسی هستند. اما لنزهای تماسی راه حل دائمی برای بینایی خوب حین ورزش نیست؛ چون بسیاری از دوستداران ورزش "چشم‌های حساسی" دارند که در صورت استفاده از لنز تماسی با مشکل مواجه می‌شوند. بنابراین انتخاب عینک مناسب برای شمایی که حتی در حین ورزش کردن هم عینک می‌زنید، بسیار مهم و ضروری است. عینک باید دید واضحی به شما بدهد، ثابت بماند، بادوام باشد و در حین انجام تمرین ورزشی سلامت چشم شما را حفظ کند.

عینک ما موقع ورزش باید ثابت و با دوام و سبک باشد

 

چند ترفند مفید برای استفاده از عینک موقع ورزش

تنظیم عینک در حین ورزش دشوار است، اما با استفاده از روش‌های جالبی، می‌توان حتی با استفاده از عینک، تمرین خود را شاد و بدون حواس‌پرتی انجام دهید. انجام این نکات بسیار آسان است.

1- از بند عینک استفاده کنید

در حین انجام حرکات ورزشی پرفشار و سریع ممکن است عینک شما بارها و بارها بیافتد. برای محکم نگه داشتن عینک روی چشم‌ها و بینی، استفاده از بند، روشی کارامد است. البته در عینک شنا هم از تسمه یا بندی برای نیفتادن عینک استفاده می‌شود. این بند اجازه نمی‌دهد تا عینک شما بیفتد و از طرفی به شما کمک می‌کند تا به جای تمرکز روی نگه داشتن عینک، روی درست انجام دادن فعالیت‌های تمرینی خود تمرکز کنید.


عدسی عینک باید همیشه تمیز و شفاف باشند

 

2- عدسی‌های عینک باید همیشه تمیز و شفاف باشند

بخار کردن عدسی عینک، چه به دلیل باران باشد و چه عرق کردن، منفورترین چیزی است که در حین استفاده از عینک، برای فرد عینکی پیش می‌آید. برای جلوگیری از این مشکل، دستمال مرطوب یا دستمال پارچه‎ای به همراه خود داشته باشید تا مرتباً عینکتان را تمیز کنید. داشتن دید واضح هنگام ورزش در باشگاه، از هرگونه اتفاق ناگوار یا خطری مثل تلو تلو خوردن روی تجهیزات یا برخورد به شخصی دیگر، جلوگیری می‌کند. دید نامشخص ممکن است باعث آسیب جدی فرد، دیگران یا تجهیزات باشگاه شود.

3- فیت بودن قاب عینک مهم است

قبل از اینکه برای تناسب اندام خود در باشگاه ورزش کنید، فیت بودن و تناسب عینک خود را روی صورت بررسی کنید. قاب شل ممکن است باعث ایجاد مزاحمت شما در حین ورزش شده و جلسات تمرین شما را خراب کند. گاهی‌اوقات ممکن است عینکی با  قاب بزرگ بخرید اما روی صورت شما درست قرار نگیرد. این کار شما را در موقع ورزش دچار مشکل می‌کند. بهترین کار این است که اکر قاب عینک به صورت شما بزرگ است به یک عینک‌فروشی مراجعه کرده و به سادگی قاب شل قدیمی را با یک قاب جدیدتر جایگزین کنید.


فیت بودن عینک موثع ورزش ضروری است

 4- قاب سبک‌تر، بهتر است

در طول تمرین، فرد باید در انجام تمرینات ورزشی، وزنه‌برداری و ... سریع و فعال باشد. یک قاب عینک سنگین ممکن است به این راحتی به شما اجازه این کار را ندهد. فریم‌های عینک سنگین ممکن است از روی صورت سر بخورد و بیفتد. استفاده از فریم‌های سبک‌تر با پدهای بینی قابل تنظیم، آرامش را در هنگام تمرین به چشم‌های شما هدیه می‌کند.

در پایان باید بگوییم فقط به این دلیل که عینک شما روی صورتتان تنظیم نیست، ورزش کردن را کنار نگذارید! از راه‌حل‌هایی که در بالا برایتان صحبت کردیم استفاده کنید. خواهید دید که همه این نکات به راحتی قابل اجرا و بسیار مقرون به‌صرفه هستند.