• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

بازی های ویدیویی چگونه بر سلامت و بینایی تأثیر می‌گذارند؟

بازی‌‎ های ویدیویی وسیله‌ای بسیار عالی سرگرمی و حتی آموزش برای کودکان و بزرگسالان هستند. اما این بازی‌ ها همچنین می‌توانند مشکلات سلامتی نیز ایجاد کنند. این مشکلات می‌تواند شامل هر چیزی از کم خوابی گرفته تا اعتماد به نفس پایین باشد. گذراندن زمان بیش از حد در مقابل صفحه نمایش نیز می‌تواند به بینایی آسیب برساند. علاوه‌براین صرف زمان زیاد برای انجام بازی های ویدیویی، می‌تواند باعث درد مفاصل و عضلات شود.

اما از سوی دیگر با وجود این عوامل نامطلوب، بازی های ویدیویی می‌توانند برخی از جنبه‌های سلامتی را نیز بهبود بخشند. به عنوان مثال، اختلالات بینایی مانند آمبلیوپی را می‌توان با بازی های ویدئویی خاص درمان کرد. همچنین بازی هایی که نیاز به تیم سازی و سایر ویژگی های چند نفره دارند، می توانند مهارت های اجتماعی را در افراد بهبود بخشند.

اثرات منفی بازی های ویدئویی بر سلامت روان

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بازی های ویدیویی می‌توانند تأثیرات منفی بر سلامت روان داشته باشند. این تاثیرات شامل علائم زیر است:

 • استراتژی‌های مقابله‌ای ناقص
 • عملکرد تحصیلی ضعیف
 • عزت نفس پایین
 • تنهایی و تمایل به انزوا
 • احساسات و دیدگاه‌های منفی

این عوارض جانبی نامطلوب می‌تواند زندگی روزمره‌ی فرد را مختل کرده و تصمیمات و حالات عاطفی تحت تاثیر آن، زندگی را سخت‌تر می‌کند. انجام بازی های ویدیویی ممکن است باعث ایجاد عادات بدی در فرد شود. بنابراین، مانند سایر فعالیت‌ها، توصیه می‌شود تا زمان انجام بازی های ویدیویی محدود گردد.

اگر بازی‌های ویدیویی مشکلات زیادی را برای ذهن فرد ایجاد ‌کنند، شاید لازم باشد تا اقدامات جدی‌تری انجام شود و مشورت با یک متخصص ضروری خواهد بود.

تاثیر بازی ویدئویی روی سلامت بچه ها

تاثیرات مثبت بازی های ویدئویی بر سلامت روان

از سوی دیگر، برخی تحقیقات مشخص می‌کنند که بازی‌های ویدیویی می‌توانند سلامت روان را از چند جنبه بهبود بخشند. یک مطالعه در سال 2021 که توسط JMIR Serious Games انجام شد و نشان داد که برخی از بازی  ‌های ویدیویی بر مهارت‌های ذهنی و اجتماعی تأثیر مثبت می‌گذارند.

ژانرهای مختلف بازی می‌توانند مجموعه مهارت‌های ذهنی گیمر را افزایش دهند. این کار به نوبه خود، می‎‌تواند خلق و خوی فرد را بهبود بخشد، مهارت‌های اجتماعی او را افزایش داده و حتی به روش‌های مقابله‌ی عاطفی کمک کند. به عنوان مثال، بازی های هدفمند انگیزه را در زندگی خارج از صفحه افزایش می‌دهد. بازی‌های چند نفره مهارت‌های اجتماعی را با همکاری بازیکنان با یکدیگر به صورت مجازی بهبود می‌بخشند.

 نمرات بالا و دستیابی به سطوح بالاتر در یک بازی به بازیکنان احساس موفقیت می‌دهد. این موضوع می‌تواند به طور مثبت بر سایر اهداف زندگی بازتاب شود و البته، لذت و سرگرمی که گیمرها هنگام بازی احساس می‌کنند، احساسات مثبتی است.

برخی از مزایای مربوط به بازی ها شامل موارد زیر است:

افزایش مهارتهای اجتماعی-  بازی های چند نفره، ماجراجویی و نقش آفرینی در بازی هایی مانند Minecraft، Fortnite  و Among Us.

بهبود اضطراب و افسردگی - نقش آفرینی، استراتژی و بازی های ویدیویی تجاری، مانند پرندگان خشمگین، Candy Crush و Tap the Frog. بازی‌های ورزشی (بازی‌های ویدیویی که شامل جنبه‌های فیزیکی هستند، مانند ورزش و تناسب اندام نینتندو Wii) همچنین می‌توانند افسردگی و اضطراب را بهبود بخشند.

پیشگیری از اضطراب - بازی های ویدیویی تجاری مانند Rayman.

بهبود مهارت های شناختی - بازی های مختلف ماجراجویی و استراتژی.

خلق و خوی پایدارتر و احساسات - بازی های ویدیویی تجاری، مانند Tap the Frog و Portal 2.

هدف‌گذاری قوی‌تر-  Team Fortress 2، Portal 2  و سایر بازی های تجاری.

محققان دریافتند که برخی از بازی های مهارت شناختی حتی می‌توانند علائم نارساخوانی را در برخی افراد بهبود بخشند.

از آنجایی که بازی های ویدیویی می‌توانند اثرات مثبت و منفی بر سلامت روان داشته باشند، بهتر است قبل و بعد از بازی احساسات خودتان را بررسی کنید. مهم است که خلق و خوی و حالات عاطی خود را بشناسید تا بتوانید بفهمید انجام کدام بازی حال شما را بهتر یا بدتر می‌کند.

سلامت چشم

بازی های ویدیویی ممکن است بر سلامت چشم شما نیز تأثیر بگذارد. یکی از شایع‌ترین اختلالات گزارش شده مرتبط با بازی های ویدیویی و زمان بیش از حد صفحه نمایش، وضعیتی است که به عنوان سندرم بینایی کامپیوتری (CVS) شناخته می‌شود.

تمرکز  طولانی‌مدت چشم ها روی یک صفحه نمایش روشن، می‌تواند باعث ایجاد فشار روی آن‌ها شود. این موضوع می‌تواند منجر به علائمی مانند خشکی چشم، تاری دید و سردرد شود. اما تمرکز بر روی صفحه نمایش برای مدت زمان طولانی تنها عامل خطر نیست. تابش خیره کننده صفحه، وضعیت بدنی نامناسب و نور نامناسب همگی می‌توانند این ناراحتی را تشدید کنند.

اگر مشکل بینایی اصلاح نشده مانند نزدیک بینی دارید، این کار حتی می‌تواند علائم  شما را بدتر کند. به این دلیل که روی چشم ها برای تمرکز بیشتر باید فشار بیشتری وارد شود.

خوشبختانه راهی برای مبارزه با این مشکلات وجود دارد:

از قانون 20-20-20 استفاده کنید - هر 20 دقیقه یک بار استراحت کنید تا جسمی را که 20 فوت (6 متری) یا بیشتر از شما فاصله دارد، به مدت 20 ثانیه مشاهده کنید.

از یک عینک بازی یا کامپیوتر را استفاده کنید تا از چشمان خود در برابر نور آبی مضر گسیل شده از صفحه نمایش دیجیتال محافظت کنید.

در صورت امکان زمان استفاده از صفحه نمایش را به طور کلی محدود کنید.

چشم ها و بینایی خود را به صورت سالیانه بررسی کنید.

هنگام نشستن برای انجام یک بازی از وضعیت بدنی خوب استفاده کنید. مطمئن شوید که خیلی نزدیک به صفحه نمایش ننشسته اید.

بازی ویدئویی

آیا بازی های ویدیویی می‌توانند به بهبود بینایی کمک کنند؟

مطالعات نشان می‌دهد که این احتمال وجود دارد که بازی ‌های ویدیویی برای برخی شرایط مانند تنبلی چشم (تنبلی چشم) مفید باشند.

آمبلیوپی زمانی اتفاق می‌افتد که یک چشم حتی با کمک لنز تماسی یا عینک به حدت بینایی نمی‌رسد. در بسیاری از موارد، چشم پزشکان تنبلی چشم را با چسباندن چشم غالب به منظور تقویت چشم ضعیف تر اصلاح می‌کنند. (در موارد شدید ممکن است به درمان های دیگری نیاز باشد).

یک مطالعه در سال 2016 که توسط بنیاد شبکیه در جنوب غربی انجام شد نشان داد که بازی های ویدیویی خاصی می‌توانند به اصلاح آمبلیوپی در کودکان کمک کنند. طی یک دوره دو هفته ای، 28 کودک مبتلا به آمبلیوپی در دو گروه مختلف قرار گرفتند و درمان‌های متفاوتی برای وضعیت خود دریافت کردند.

یک گروه از کودکان به مدت دو ساعت در روز، به ازای هر روز در این مدت (مجموعاً 28 ساعت) از پد چشمی استفاده کردند. گروه دیگر در طول 10 روز مطالعه (در مجموع 10 ساعت) در حالی که عینک مخصوص آناگلیف (سه بعدی) را به مدت یک ساعت در روز استفاده می‌کردند، در یک بازی آی پد دوچشمی شرکت کردند. هم پدهای چشمی و هم عینک های آناگلیفی که استفاده می‌شد باعث شد چشم های ضعیف‌تر در هر فردی سخت‌تر کار کنند.

اما گروهی از کودکانی که با iPad بازی کردند، نسبت به گروهی که از پد چشمی استفاده کردند، بهبود بیشتری در حدت بینایی داشتند. علاوه بر این، گروهی که بازی می‌کردند در مدت زمان کوتاه‌تری به نتایج بهتری دست یافتند.

این مطالعه نشان داد که کودکانی که بازی های ویدیویی انجام می‌دهند، حدت بینایی خود را 1.5 خط بهبود می‌بخشند. کودکانی که از پد استفاده می‌کردند تنها 0.7 خط بینایی‌شان بهبود یافت.

ظاهر شخصی و عزت نفس

چندین مطالعه نشان می‌دهد که بازی‌ های ویدیویی می‌توانند بر مهارت‌های اجتماعی و عزت‌نفس تأثیر بگذارند.

برد در مقابل باخت

برخی از واضح‌ترین چالش‌های یک بازی ویدیویی شامل غلبه بر شرورها، عبور از سطوح دشوار و شکست دادن بالاترین امتیاز است. هر کدام از این‌ها می‌تواند باعث ایجاد واکنش‌های احساسی خوب و بد برای بازیکنان شود.

احساس موفقیت و موفقیت معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کسی در یک بازی برنده شود یا سطح دشواری از آن را فتح کند. اما اگر فرد شکست بخورد، می‌تواند واکنش عاطفی بسیار بدتری را تجربه کند.

بسته به میزان سرمایه گذاری شما در یک بازی، هر یک از این نتایج می‌تواند زندگی شما را دور از صفحه نمایش تحت تاثیر قرار دهد.

بازی ها می‌توانند انتظارات غیرواقعی بدن را ایجاد کنند

شخصیت‌های بازی ویدیویی نیز می‌توانند بر روی تصویر بدن افراد تأثیر بگذارند. در یک مطالعه، به شرکت‌کنندگان مرد به طور تصادفی شخصیت‌های یک بازی اختصاص داده شد. برخی در نقش یک شخصیت بسیار عضلانی و برخی دیگر شخصیتی با هیکل متوسط را بازی کردند.

کسانی که در نقش شخصیت‌های عضلانی بازی می‌کردند، پس از پایان بازی، نگرش منفی‌تری نسبت به بدن خود داشتند. این مطالعه به این نتیجه رسید که شخصیت‌های غیرواقعی عضلانی بازی‌ های ویدیویی می‌توانند عزت نفس گیمرهایی را که احساس می‌کنند نمی‌توانند به همان سطح بدنی دست یابند، کاهش دهند.

بازی ویدئویی
آواتارهای شخصی اجازه آزادی بیشتری را می دهند

از سوی دیگر، این احتمال وجود دارد که عزت نفس را می‌توان با انجام بازی های ویدیویی افزایش داد - به دلیلی مشابه. برخی از بازی‌های ویدیویی مانند World of Warcraft به کاربر این امکان را می‌دهند که شخصیت یا آواتار خود را بسازد، نه اینکه از میان گروهی از شخصیت‌های از پیش طراحی شده انتخاب کند.

محققان می‌گویند که جنبه‌ی خودسازی به گیمرها احساس آزادی بیشتری می‌دهد تا هر کسی باشند که دلشان می‌خواهد و این کار می‌تواند برای بسیاری از افراد کاملاً مثبت باشد. اما تا جایی که می‌توانید سعی کنید تا بازی ها و زندگی مجازی را آنقدر جدی نگیرید. یادآوری این نکته که همه چیز برای شما جالب است، می‌تواند از آسیب به عزت نفس و سلامت روان شما جلوگیری کند.

اما در مورد چاقی چطور؟ اگرچه تصور می‌شود چاقی با انجام بازی‌ های ویدیویی مرتبط است، اما مطالعات نشان داده‌اند که ارتباط مستقیمی بین این دو وجود ندارد.

بازی ویدئویی
خواب

بازی های ویدیویی چگونه بر خواب تاثیر می‌گذارند؟ انجام بازی خیلی نزدیک به زمان خواب می‌تواند فعالیت مغز را افزایش دهد و شما را بیش از حد هیجان‌زده یا زخمی کند که بتوانید به طور مؤثر استراحت کنید. نورهای روشن روی صفحه نمایش رایانه یا تلویزیون شما نیز می‌تواند به خواب رفتن شما را دشوار کند. اما چرا این نکته مهم است؟

ابتدا باید بدانید که چرا خواب بسیار مهم است. هم کمیت و هم کیفیت خواب تاثیر زیادی بر زندگی روزمره دارد. خواب کم می‌تواند به مشکلات تمرکز، خلق و خوی منفی و کمبود بهره وری کمک کند. از طرف دیگر یک استراحت خوب شبانه به شما این امکان را می‎دهد که هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی هوشیارتر و راضی باشید.

چهار مرحله مختلف خواب وجود دارد که همگی برای این روند بسیار مهم هستند. مراحل 1، 2 و 3 همه مراحل حرکت غیر سریع چشم (NREM) هستند، در حالی که مرحله 4 مرحله حرکت سریع چشم (REM) است.

مرحله 1 (NREM) - تنفس، ضربان قلب و امواج مغزی در این مرحله خواب سبک کاهش می‌یابد.

مرحله 2 (NREM) - تنفس و ضربان قلب همچنان رو به کاهش است و با به خواب رفتن عمیق‌تر، ماهیچه‌ها شل می‌شوند.

مرحله 3 (NREM) - ضربان قلب، تنفس و امواج مغزی در این مرحله خواب به پایین‌ترین نقطه می‌رسند.

مرحله 4 (REM) - فشار خون، ضربان قلب و تنفس در طول چرخه REM افزایش می‌یابد. چشم ها به سرعت در زیر پلک ها حرکت می‌کنند و رویا دیدن نیز رخ می دهد.

هر مرحله از خواب برای احساس شادابی و آمادگی برای روز بعد مورد نیاز است. اما بسیاری از فعالیت‌های پرطرفدار وجود دارند که می‌توانند یک استراحت خوب شبانه را مختل کنند، از جمله بازی‌های ویدیویی و تماشای صفحات نمایشگر.

تحقیقات نشان می‌دهد که انجام بازی های ویدیویی قبل از خواب بیشترین تداخل را با چرخه خواب REM دارد. اما به کاهش کیفیت کلی خواب کمک می‌کند. علاوه بر این، طبق یک مطالعه در سال 2014، بازی برای یک ساعت در روز یا بیشتر، شانس بد خوابی را 30 درصد افزایش می‌دهد.

برای بهبود خواب، زمان بازی خود را به یک ساعت یا کمتر در روز محدود کنید و سعی کنید خیلی نزدیک به زمان خواب خود بازی نکنید.

آیا بازی های ویدیویی می‌توانند به خواب کمک کنند؟ این موضوع امکان پذیر است اما تضمین نشده است. مطالعات نشان داده‌اند که بازی‌ های ویدیویی می‌توانند به تسکین اضطراب کمک کنند و ممکن است به برخی کمک کند تا قبل از خواب سر خود را از افکار منفی پاک کنند. اما با این حال باز هم باید اثرات منفی آن را بر خواب در نظر بگیرید.

بازی ویدئویی


عوارض جسمی و درد

اگرچه بازی‌ های ویدیویی اغلب در حالت نشسته انجام می‌شوند، اما  در آن از قسمت‌های زیادی از بدن استفاده می‌شود و ممکن است دردناک باشد. عواملی مانند وضعیت نامناسب، نشستن طولانی مدت در یک وضعیت و استفاده بیش از حد از دست و مچ همگی می‌توانند بر سلامت جسمانی تأثیر منفی بگذارند.

 

درد عضلانی اسکلتی

بسیاری از گیمرها در حالی که بازی های ویدیویی انجام می‌دهند، برای مدت زمان قابل توجهی در یک وضعیت می‌نشینند. این کار می‌تواند تأثیر منفی بر ساختار بدن بگذارد. درد کمر، مفاصل، مچ دست، گردن و بازو یا آرنج اغلب توسط گیمرها گزارش می‌شود.

مفاصل به گونه‌ای طراحی شده که حرکت کنند، بنابراین وقتی محدود می‌شوند، ممکن است درد بگیرند و اثرات مخرب ماندگاری را در سلامت فرد ایجاد کند.

کارشناسان نکات زیر را پیشنهاد می‌کنند:

 • از پایه کامپیوتر برای نگه داشتن صفحه نمایش در سطح چشم استفاده کنید. این کار به کاهش فشار روی گردن کمک می‌کند.
 • بدن را در یک راستا قرار دهید و از یک صندلی با پشتی استفاده کنید.
 • برای کشش عضلات خود استراحت‌های مکرر داشته باشید.
 • زمان بازی خود را محدود کنید.

آیا بازی های ویدیویی باعث سندرم تونل کارپال می‌شوند؟

بازی‌ های ویدیویی به استفاده زیاد از دست‌ها و مچ‌ها نیاز دارند، زیرا اکثریت قریب به اتفاق با یک کنترل‌کننده دستی یا صفحه‌کلید رایانه انجام می‌شوند. این یک باور عمومی است که تایپ بیش از حد، استفاده از صفحه کلید یا ماوس می‌تواند باعث سندرم تونل کارپال شود. اما مطالعات نتوانسته این ارتباط را ثابت کند.

حرکات مکرر دست می‌تواند باعث مشکلات التهابی مانند تاندونیت (التهاب در تاندون) و بورسیت شود. هر دوی این شرایط می‌توانند منجر به سندرم تونل کارپال شوند.

برای کاهش درد در مفاصل، ماهیچه‌ها و سایر قسمت‌های بدن، حتماً در طول زمان تعیین‌شده بازی خود استراحت زیادی داشته باشید.

بازی ویدئویی
تشنج

آیا تا به حال به هشدارهای سلامتی که قبل از شروع بازی شما روی صفحه ظاهر می‌‎شود توجه کرده اید؟ اغلب، این هشدارها شامل هشداری برای حساسیت به نور و تشنج های صرعی است.

چراغ های چشمک زن و الگوهای نور سریع در بازی های ویدیویی می‌تواند برای کسانی که صرع دارند خطرآفرین باشد. این به دلیل وضعیتی به نام صرع حساس به نور است و حدود 3 درصد از بیماران صرعی آن را تجربه می‌کنند.

عوامل متعددی نیز می‌توانند باعث تشنج شوند، از جمله نورهای براق، الگوهای حرکت سریع روی صفحه‌های تلویزیون و تصاویر روشن و سریع در بازی ‌های ویدیویی.

اگر گیمر هستید و مبتلا به صرع حساس به نور هستید، اقدامات خاصی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از تشنج انجام دهید. این اقدامات شامل موارد زیر است:

 • روشنایی صفحه‌ی خود را کم کنید.
 • بازی ها را در محیطی با نور خوب انجام دهید و حداقل در فاصله‌ی دو فوتی از صفحه نمایش بنشینید.
 • در صورت امکان هنگام بازی کردن استراحت کنید (یک 15 دقیقه استراحت برای هر ساعت در نظر بگیرید). قفل کردن چشمان خود بر روی صفحه نمایش برای مدت طولانی بدون استراحت کافی، می‌تواند خطر تشنج را افزایش دهد.
 • از پلک زدن بیش از حد هنگام نگاه کردن به صفحه نمایش خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند تشنج را نیز تحریک کند.
 • اگر خسته هستید یا اگر شروع به تجربه تکان های بدن یا احساس ناراحتی کردید، بازی را خاموش کنید.
 • برای کاهش روشنایی، از عینک های ضد تابش یا نور آبی استفاده کنید.
 • هر بازی ویدیویی یا محرک فردی تضمینی برای ایجاد تشنج نیست و برخی از افراد ممکن است حساس تر از دیگران باشند. با این وجود، محتاط بودن و درک خطرات مهم است.
 • هرگونه تشنجی را که در حین انجام یک بازی ویدیویی تجربه می‌کنید به پزشک خود گزارش دهید. ممکن است پزشک توصیه کند که پس از وقوع تشنج، بازی های ویدیویی را برای مدت معینی متوقف کنید.

 

جمع‌بندی

هنگامی که بازی های ویدیویی را برای مدت طولانی یا بیش از حد انجام می دهید، مشکلات سلامتی بسیاری ممکن است رخ دهد. مانند بسیاری از فعالیت‌ها، انجام بازی ‌های ویدیویی و سایر فعالیت‌های دیجیتال باید در حد اعتدال انجام شود. حداقل باید با محافظ هایی مانند عینک کامپیوتر، نور مناسب و طرز فکر سالم انجام شود.

با وجود عوارض (خشکی چشم، کم خوابی، درد مفاصل و موارد دیگر)، بازی های ویدیویی می‌توانند برخی از جنبه های زندگی شما را بهبود بخشند. این ممکن است شامل بهبود مهارت های اجتماعی و شناختی شما با بازی های استراتژیک و چند نفره باشد. کودکان مبتلا به اختلالات بینایی مانند آمبلیوپی نیز می‌توانند از بازی‌های آی‌پد که برای تمرین چشم و بهبود حدت بینایی کار می‌کنند، بهره‌مند شوند.

برای تعادل بهینه بین سلامتی و مصرف بازی های ویدیویی خود، با خودتان صادق باشید و حالات خود را بررسی کرده و در صورت نیاز یک قدم به عقب بردارید. فراموش نکنید که هر ساله وضعیت بینایی خود را بسنجید تا مطمئن شوید که مشکلی ندارید.