• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

آیا آبریزش چشم در سرما طبیعی است؟

آبریزش چشم در واقع می‌تواند نشانه خوبی باشد. با اینکه اشک بیش از حد مطمئناً برای شما آزاردهنده است، اما باید گفت این اشک ها با روغن کاری از چشمان شما محافظت می‌کنند.

لایه‌ی اشک طبیعی چشم از سه لایه تشکیل شده است که با هم کار می‌کنند تا از قرنیه شما محافظت و آسایش را برای چشم را فراهم کنند. این کار که توسط غده اشکی انجام می‌شود به سلامت ما کمک خواهد کرد. غده اشکی ساختار مهمی است که درست بالای چشم ما قرار دارد و به عنوان مخزن آبی برای سطح چشم عمل می‌کند. رطوبت ایجاد شده توسط غدد اشکی ما دائماً در حال تبخیر است، بنابراین وقتی از چشمان ما اشک می‌آید، غدد ما به سیگنالی از مغز واکنش نشان می‌دهد که به اشک بیشتری نیاز داریم.

ریزش اشک در زمستان
آیا آبریزش چشم در فصل سرما بد است؟

بیشتر مردم زمانی که خود را در معرض دمای سردتر قرار می‌دهند، دچار آبریزش چشم می‌شوند. به طور کلی، هوای سرد نیز نوعی هوای خشک است و همین کمبود رطوبت برای چشم ما مشکل‌ساز است.

به آخرین باری که بیرون بودید فکر کنید، زمانی که باد شدیدی می‌وزید. اگر با باد روبرو بودید، احتمالاً شروع به ریزش اشک کرده‌اید. این موضوع به این دلیل است که تمام هوایی که در چشمان شما دمیده می‌شود، به سرعت لایه‌ی اشکی چشم را خشک و غدد اشکی شما را بیش از حد فعال می‌کند. اساساً وقتی چشمان ما با هوای سرد مواجه می‌شود، معمولاً همین اتفاق می‌افتد.

سرمای زمستان و مراقبت از چشم

چگونه از خشکی چشم در هوای سرد جلوگیری کنیم؟

در حالی که آبریزش چشم در یک روز سرد کاملاً طبیعی است، اما در ادامه برای آسایش چشمانتان اگر متوجه شدید که چشمان شما دائماً زمانی که دمای هوا کم است، احساس خشکی می‌کند، چند راهکار بیان می‌کنیم که موثر خواهد بود:

 • استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز در خانه
 • در روزهای سرد و باد از بیرون رفتن پرهیز کنید
 • استفاده از عینک یا عینک آفتابی برای فعالیت در فضای باز
 • قبل از رفتن به هوای سرد از قطره های چشمی بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید

اگر متوجه شدید که اقدامات فوق به اندازه کافی موثر نیست و یا اینکه چشمان شما بدون توجه به درجه حرارت باز هم تحریک شده و شروع به خارش می‌کند، ممکن است از بیماری خشکی چشم رنج ببرید؛ عارضه‌ای که بسیاری از افراد دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.

سرما و مراقبت از چشم

چگونه بفهمم که آیا به بیماری خشکی چشم مبتلا هستم؟

براساس یک مطالعه انجام شده توسط گروهی از پزشکان در سال 2019 برآورد شده است که بیش از 6 میلیون کانادایی با بیماری خشکی چشم زندگی می‌کنند. البته بسیاری از افراد احتمالاً متوجه نمی‌شوند که از آن رنج می‌برند و حتی ممکن است فکر کنند خشکی چشم آنها طبیعی است. اگر ناراحتی طولانی مدت چشم و هر یک از علائم زیر را تجربه می‌کنید، ممکن است با بیماری خشکی چشم روبرو باشید:

 • سوزش/خارش چشم
 • حساسیت به نور
 • چشمان خسته

 آیا خشکی چشم مشکل بزرگی است؟

متأسفانه خشکی چشم چیزی بیش از یک احساس ناراحت‌کننده است. چرا که اگر این عدم تعادل در لایه‌ی اشکی درمان نشود، می‌تواند منجر به عفونت، التهاب چشم یا در موارد نادر آسیب به قرنیه شود.